به گزارش خبرگزاری برنا ، «فرزند کمتر، زندگی بهتر» شعاری برگرفته از فرهنگ غربی ها که نه تنها میزان علاقه به فرزندآوری را در افراد کاهش و منجر به تک فرزندی شدن خانواده ها شد بلکه باعث افزایش سن ازدواج در جامعه شد بگونه ای که این روزها شاهد کاهش میزان زاد و ولد در کشور هستیم.

باید گفت در حالی آمارها نشان از کاهش میزان زاد و ولد در کشور دارد که سیستان وبلوچستان دومین استان پهناور کشور حجم وسیعی از زاد و ولدها را بعلت متفاوت بودن ویژگی های قومی و فرهنگی به خود اختصاص داده و لقب جوانترین استان کشور را یدک می کشد.

در این راستا مدیر کل ثبت احوال سیستان وبلوچستان با اشاره به افزایش ولادت در سه ماهه نخست امسال در استان گفت : آمار ولادت ها نسبت به مدت مشابه سال قبل 3/8 در استان رشد داشته است.

ثبت بیش از 24 هزار ولادت در 3ماه

رضا راحت دهمرده در ادامه با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون 24 هزار و 566 واقعه ولادت در استان به ثبت رسیده است، گفت: از این تعداد 12 هزار و 681 واقعه پسر و 11 هزار و 885 واقعه دختر بوده است.

وی نرخ کل ولادت استان در این مدت را برابر با 34/7 در هزار نفر عنوان کرد و افزود: در این مدت نسبت جنسی ولادت برابر با 107 بوده یعنی در ازای تولد حدود 107 پسر 100 دختر متولد شده است.

روزانه264 نوزاد در سیستان وبلوچستان متولد می شود

وی با بیان اینکه در هر ساعت یازده نوزاد در استان متولد می شود، بیان کرد: در طول این مدت به طور میانگین در هر شبانه روز 264 نوزاد در سیستان وبلوچستان متولد شده است.

راحت دهمرده در پایان با اشاره به گستردگی و وسعت استان و همچنین کمبود نیروی انسانی ثبت احوال خاطر نشان کرد: شبکه اعلام وقایع حیاتی در روستاها برای اعلام به موقع وقایع تشکیل شده که در آن به واسطه دهیاران و خانه‌های بهداشت روستایی وقایع به موقع اعلام و در ثبت احوال به ثبت برسد.


منبع : زاهدانه