به گزارش خبرنگار شهر و شهروند خبرگزاری برنا، محمد حاج رسولی‌ها، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران، در رابطه با برگزاری نشست تخصصی بحران آب  در ایران و جهان گفت: از برگزاری نشست تخصصی بحران آب در ایران و جهان در حاشیه اجلاس جهانی شوراها و شهرداران 2016، در تاریخ 30 و 31 تیرماه 95 در یکی از سالن‌های همایش برج میلاد تهران خبر داد و محورهای اصلی این نشست را بررسی ضرورت احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی عنوان کرد.

وی جهانگیر حبیبی؛ معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران، محمد علی مصطفوی؛ مدیر کل دفتر حفاظت و بهره برداری منابع آب و امور مشترکین، هدایت فهمی؛ معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو و عضو هیات علمی دانشگاه صنعت آب و برق را به عنوان اعضای این پنل تخصصی معرفی نمود.

حاج رسولی‌ها اظهار کرد: پیش‌تر تصور می‌شد منابع آب نامحدود است اما امروزه حتی کشورهای پیشرفته محدودیت منابع آبی را درک کرده‌اند.

وی با اشاره به اهمیت زیست محیطی آب، آن را کیمیاترین منابع در جهان و اساسی‌ترین نیازهای فعالیت بشری خواند و افزود: متاسفانه فعالیت‌های بشری به تنزل کمی و کیفی منابع آب دامن زده است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با ذکر پیش‌بینی‌های تکان دهنده، وضعیت منابع آب جهان را مخاطره آمیز و سیاره زمین را با مشکل کمبود آب معرفی کرد.

وی در ادامه به محدودیت منابع آب تحت تاثیر فعالیت‌های مخرب و استفاده ناکارآمد منابع آب و در کنار آن افزایش جمعیت و افزایش تقاضای آب، اشاره کرد و افزود: بر اساس گزارش سازمان ملل، کمبود منابع آب موجب محدودیت زمین‌های کشاورزی شده است، تولید مواد غذایی در دهه‌های اخیر به شدت مخاطره آمیز شده و کمبود منابع آب به تهدیدی جدی برای حیات بشر تبدیل شده است.

حاج رسولی‌ها با بیان اینکه تغییرات آب و هوایی و کاهش جنگل‌های باران خیز، کمبود آب را تشدید می‌کنند، به اثرات جانبی و غیرمستقیم کمبود آب نظیر افزایش فقر و گرسنگی، تخریب اکوسیستم، بیابان زایی، تغییرات آب و هوا و حتی تهدید صلح جهانی اشاره کرد.

وی ادامه داد: جهان امروز باید با مشارکت جدی دولت‌ها مردم و بخش خصوصی به دنبال راه حل فوری و اضطراری برای پاسخگویی به بحران آب باشد.

وی در ادامه به اهمیت موضوع برگزاری اجلاس جهانی شوراها و شهرداران 2016، پرداخت و ادامه داد: در این اجلاس نزدیک به 1800 عضو شورای اسلامی شهرها و شهرداران سراسر کشور، روسای شورای شهر و شهرداران کلان شهرها و تعداد کثیری از صاحب‌نظران و سرمایه‌گذاران بین المللی حضور دارند.

 حاج رسولی‌ها در پایان عنوان کرد: برگزاری این اجلاس راهی برای همکاری بیشتر با مسئولان و مدیران شهری، اعضای شورا اسلامی شهرها و شهرداران در توسعه مدیریت شهری و ارائه راهکارهای تخصصی وکارآمد معضلات بحران آب در ایران باشد.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات تکمیلی می توانند به پایگاه اینترنتی اجلاس به آدرس www.tnsi.ir مراجعه و یا با شماره‌های 4-33699093-021 و 9 -36621318-021 تماس برقرار کنند.