به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، نشست خبری انوشیروان محسنی بندپی معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کل کشور با اصحاب رسانه در ساختمان بهزیستی کل کشور برگزار شد.

محسنی بندپی در نشست خبری سازمان بهزیستی کشور گفت: در دولت تدبیر و امید اهداف کلی در ارایه برنامه های علمی جهت پیگیری از آسیب های اجتماعی و معلولیت های جسمی داشته ایم.

وی ادامه داد: با بکارگیری 2 هزار و 200 هزار نیروی شغل، NGO ها در بحث خیر جمعی سازمان بهزیستی و مددکاران شرایطی را فراهم کردند که در مهار و کنترل این اقدامات تاثیر به سزایی داشته ایم و در بحث توانبخشی و توانمندی در سازمان بهزیستی شاهد ارایه خدمات بهتری در سال جاری باشیم.

معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در خصوص هدف هایی که برای سازمان بهزیستی در نظر دارند اظهار کرد: تلاش و کوشش برنامه های آسیب های اجتماعی و معلولیت ها بوده است و مهمترین آسیب های اجتماعی را بحث اعتیاد قرار داده ایم و در بحث پیشگیری در زمینه اعتیاد به عنوان اولین راهبرد تقویت و افزایش محور از مناطقی که ریسک بالایی برای اعتیاد داشته و در 5 هزار محله کشور بوده اند ما آنها را دانش و آگاهی های لازم را داده ایم و در دستور کار ارتقای جامعه را هم در نظر داشته ایم.

وی ادامه داد: در بحث پیشگیری از معلولیت ها چشم در افراد زیر 20 سال تنبلی چشم را بالای 85 درصد و بحث ناشنوایی را بالای 90 درصد برسانیم و در 3 استان کرمان، مازندران و تهران در سال 95 این اقدامات را انجام داده ایم و حتی خانواده هایی که ریسک بالای ژنتیکی دارند سازمان بهزیستی آزمایش ژنتیک را برای این خانواده ها اجبار کرده است.

محسنی بندپی افزود: یکی دیگر از هدف های سازمان بهزیستی توانمندی و توانبخشی است و اگر این پوشش ها فراگیر نبوده و روندی که آسیب ها را باید کنترل کنیم و در برگشت پذیری و اهتمام محوری کنترل کنیم و در این زمینه تلاش ما بر این است که اگر فردی دچار این معضلات در اجتماع شود سازمان بهزیستی توانمندی های لازم را برای این افراد ایفا کند.

وی عنوان کرد: در حوزه توانمندی، توانبخشی و کسانی که مبتلا به اوتیسم هستند از لوازم توانبخشی و ارایه خدمات نسبت به این افراد ارایه شود و افرادی که دچار معضل اعتیاد هستند به آنها هم خدماتی در خصوص ترک اعتیاد ارائه شود.

محسنی بندپی اظهار کرد: در این زمینه که فردی دارای معلولیت است نسبت به توانمندسازی آنها هم گام برداریم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: در زمینه های اجتماعی، مشاوره های روانشناسی و مشاوره های علمی، مددکاران و روانشناسان مشاوره هایی را انجام داده اند و در سال 94 در زمینه مسائل اجتماعی با بهره گیری از ترویج رفتار مدنی و توسعه مداری در جامعه و افزایش اجتماعی و نداشت بهره مندی و سرمایه اجتماعی نقش آفرینی کنیم.

وی در خصوص خطوط مشاوره های اجتماعی به افراد آسیب دیده اظهار کرد: خط مشاوره 1480 از یک میلیون و 100 هزار در سال 94 در حدود 600 هزار مشاوره داشته ایم و خط 9625 برای مشاوره اعتیاد و خط 123 خط اورژانس اجتماعی است و افرادی که در زندگی مشکلاتی دارند می توانند با این شماره ها تماس حاصل نمایند و خط 9628 خط معلول زایی؛ تلاش ما براین است که در بعضی استان ها و کلان شهرها خطوط مشاوره بیشتری را راه اندازی کنیم و مشاوره های افراد را از طریق سازمان بهزیستی پیگیری های لازم را بعد از تماس آنها هم داشته باشیم.

محسنی بندپی در خصوص پیشگیری از معلول زایی عنوان کرد: در سال 95، 450 هزار سقط قانونی جنین داشته ایم که با این کار جلوگیری از تولد نوزاد معلول برای خانواده ها بوده است و با این کار در حدود 150 میلیارد برای بهزیستی کل کشور هم بار مالی نداشته است.

رئیس بهزیستی کل کشور در پایان یادآوری کرد: منظور از سقط قانونی جنین این است که جنینی که (نابینایی یا نداشتن یک عضو از بدن) نداشته باشد را مجوز سقط قانونی ندارند، فقط نوزادانی که ناقص الخلقه باشند مجوز سقط را دارند و حتی خانواده هایی که توانایی بار مالی آزمایش ژنتیک را نداشته باشند سازمان بهزیستی به رایگان هزینه این آزمایشات را تقبل می کند و مادرانی که سقط جنین در سابقه بارداری خود داشته باشند می توانند با مشاوره های صددرصد از سازمان بهزیستی از هزینه های مشاوره ها بهره مند شوند.