به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، سعید اوحدی درباره سفر به عتبات عالیات در ایام محرم، نحوه ثبت‌نام  زیارت اربعین گفت: ثبت‌نام برای اعزام زائران در ایام عرفه و محرم و صفر برنامه‌ریزی و ثبت‌نام از روزهای گذشته انجام شده و اعزام‌های این دوره از سفر به عتبات شهریور تا آبان ماه انجام خواهد گرفت.

سعید اوحدی درباره سفر زائران اربعین حسینی خاطر نشان کرد: سامانه سماح به عنوان سامانه‌ای ملی برای ثبت‌نام اربعین تدارک دیده شده و ستاد مرکزی اربعین تصمیم گرفته تا اعزام‌ها بر اساس برنامه‌ریزی و نام‌نویسی انجام بگیرد.

وی ادامه داد: امسال استقبال خوبی از سفر به عتبات عالیات در ایام عرفه، محرم و صفر انجام بگیرد اما به دلیل محدودیت در امکانات در عراق ناچار به قرعه‌کشی هستیم؛ قرعه‌کشی در این دوره هم در زمان مقتضی انجام خواهد گرفت و اسامی اعلام خواهد شد؛‌ البته به دنبال افزایش ظرفیت اعزام ثبت‌نام کنندگان هستیم.

اوحدی  با بیان اینکه ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور و با مسئولیت وزیر کشور تشکیل شده است، تصریح کرد: تاکنون 12 کمیته زیر مجموعه این ستاد تشکیل شده و به  فعالیت خواهند پرداخت که کمیته فرهنگی با مسئولیت بعثه و کمیته اعزام با مسئولیت سازمان حج و زیارت است؛ تمامی برنامه‌ریزی‌ها بر اساس آسیب‌شناسی سال‌های گذشته انجام شده و تمهیدات مناسبی برای امسال در نظر گرفته‌ایم.

رئیس سازمان حج وزیارت تصریح کرد: ثبت‌نام از زائران اربعین حسینی به صورت گروهی انجام می‌گیرد و اگر فردی به صورت تک‌نفره ثبت‌نام کند سامانه برای آن افراد گروه تشکیل می‌دهد و یک سرگروه بر می‌گزیند که محوریت ارتباط با سامانه فرد تعیین شده خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ثبت‌نام در سامانه سماح از امروز آغاز خواهد شد، گفت: تمامی مشتاقان حضور در زیارت اربعین حسینی باید برای عزیمت به این سفر وارد سامانه شده که امیدواریم علاقه‌مندان ثبت‌نام خویش را در روزهای نخست انجام دهند.

وی از میزبانی مردم عراق در اربعین حسینی تشکر کرد و ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم امسال تعداد بیشتری از زائران کشورمان در مراسم اربعین حسینی حضور پیدا کنند و رقم تعداد زائران به دو میلیون نفر افزایش یابد که تمامی برنامه‌ریزی‌ها و تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

اوحدی صدور روادید (ویزا) را یکی از ضروریات و گلوگاه‌های اصلی سفر اربعین افزود: ما امسال علاوه بر 4 کنسولگری تهران، مشهد، اهواز و کرمانشاه در 15 دفتر موقت، صدور روادید را خواهیم داشت و تصور می‌کنم از ابتدای شهریورماه مسئولان عراقی هم به این موضوع اهتمام کنند.

اوحدی همچنین بیمه زائران را یکی از ضروریات سفر اربعین امسال دانست و افزود: امسال با شرکت بیمه ایران رایزنی شده است و تمامی زائران با پرداخت رقم اندکی تحت پوشش بیمه‌ای قرار می‌گیرند.

وی در رابطه با قیمت صدور روادید برای مراسم اربعین حسینی خاطر نشان  کرد: سال گذشته ویزای گروهی 30 دلار و فردی 40 دلار بود که تصور می‌کنم قیمت‌ها مشابه سال گذشته باشد و تفاوت چندانی را نداشته باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره دیگر فواید سامانه سماح برای مراسم اربعین حسینی اظهار کرد: سامانه سماح متصل به سامانه تردد نیروی انتظامی جمهوری اسلامی است و محل خروج اعزام زائران و زمان آن در این سامانه مشخص خواهد شد و هیچ زائری بدون نام‌نویسی و دریافت روادید نمی‌تواند به این سفر عزیمت کند و توصیه می‌شود تمامی مشتاقان در موعد مقرر به ثبت‌نام خویش اقدام کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه به موضوع افزایش تعداد زائران برای سفر به عتبات اشاره کرد و گفت: افزایش تعداد زائران امسال در دستور کار قرار گرفت به‌گونه‌ای که در ایام نوروز سال 95 شاهد افزایش 60 درصدی اعزام زائران بودیم.

وی همچنین در خصوص تسهیلات سفر به عتبات برای کسانی که فیش عمره دارند، گفت: تسهیلاتی برای دارندگان فیش  عمره برای سفر زیارتی به عتبات عالیات در نظر گرفته‌ایم که با توجه به رایزنی‌های انجام شده با بانک‌های ملت و ملی علاقه‌مندانی که دارای فیش‌های عمره هستند می‌توانند از تسهیلات تا سقف احتمالی یک و نیم میلیون تومانی برای این سفر بهره بگیرند و فیش‌های آنان هم به عنوان ضامن این تسهیلات خواهد بود که در خصوص آن اطلاع رسانی‌های لازم صورت خواهد پذیرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: البته اولویت فیش‌های کسانی که از تسهیلات بهره بگیرند باقی خواهد ماند و نوبت آنان برای عمره تغییری نخواهد کرد؛ ساز و کار ارائه این تسهیلات نیز به‌ زودی فراهم خواهد شد و به اطلاع عموم می‌رسد.

اوحدی همچنین با بیان برخی کمبودها در زیرساخت‌ها و ظرفیت‌ها برای افزایش تعداد زائران به عتبات عالیات گفت: بعضی برنامه‌ها به‌منظور افزایش تسهیلات و ارائه خدمات مدنظر قرار دارد و حتی به همین منظور با مجوز شورای عالی حج و سرمایه‌گذاری شبکه بانکی توانستیم 7 پروژه را در کشور عراق بهره‌برداری کنیم که یکی از بزرگترین آنها ساخت هتل در نجف اشرف با ظرفیت 7700 تخت است که تمامی این برنامه‌ها برای بالا بردن ظرفیت اعزام زائران است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: با بانک انصار مذاکراتی شده تا نیروهای مسلح نیز از تسهیلات برای سفر به عتبات عالیات بهره بگیرند و  به زودی نهایی خواهد شد.