به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، ایرج حریرچی در خصوص نظارت بر بیمارستان‌های خصوصی گفت: نظارت بر کارکرد بیمارستان‌های خصوصی بر عهده وزارت بهداشت است. ولی اگر یک بیمارستان بخواهد تاسیس شود باید پروانه اخذ کند و پروانه‌ها به صورت موقت و دائم صادر می‌شود.

وی ادامه داد: در زمان بهره برداری بیمارستان‌ها هم نظارت‌هایی از نظر بهداشتی و درمانی صورت می‌گیرد که در صورت تخلف رسیدگی خواهد شد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: در بیمارستان سازی کشور، مسئولیت فنی با گروه پزشکی است ولی در صورتیکه سهامداران غیر از پزشکان باشند، منع قانونی ندارد و ما از این موضوع استقبال می‌کنیم.

وی در خصوص سلامت زندان‌ها و تمایل نداشتن پزشکان به خدمت در زندان‌ها با تاکید بر ضرورت ارتقای بهداشتی وضیعت زندان‌ها علت اصلی آن را تراکم در زندان‌ها عنوان کرد.

حریرچی در ادامه خاطر نشان کرد: زندانیان ما هم در زمان ورود به زندان در معرض یک سری بیماری‌ها هستند؛ هم از قبل یک سری بیماری‌هایی که داشتند وارد زندان‌ها می شوند و همچنین زندانیان بعد از اتمام یک سوم از دوره زندانشان می‌توانند به مرخصی بروند که متاسفانه می‌توانند بیماری ها را به خانواده و جامعه منتقل کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: برای زندانیان کشور باید شرایط بهداشتی درمانی استاندارد تعیین شود و با توجه به آسیب‌های قبلی باید سرانه بیشتری از افراد معمولی برایشان هزینه و برآورد شود.

وی در ادامه افزود: در این خصوص برنامه‌هایی آماده کردیم که با همکاری مشترک وزارت بهداشت، سازمان بیمه سلامت و سایر بیمه‌ها و قوه قضاییه انجام می‌شود و هر دستگاه بنا به وظایفش هزینه‌هایی را تقبل می‌کند.

حریرچی با اشاره وزارت بهداشت آمادگی دارد نظامی برای بیماری و خدمات سرپایی عمومی و تخصصی بستری انجام دهد، گفت: برنامه‌ای در این خصوص نوشته شده است و مورد تاکید وزیر بهداشت است که برای بیمارستان‌های بزرگ و کوچک در نظر گرفته شده است به نحوی که یک قسمت از ظرفیت تخت‌های برخی از بیمارستان‌ها را برای معتادان درنظر گرفته‌ایم و برای پزشکانی که در این قسمت‌ها هم کار کنند شرایطی فراهم کردیم که راضی باشند.

به گفته وی،  دندانپزشکی یک الگوی مشخص دارد و در این مورد اقدام اصلی پیشگیری است و در کشور ما هزینه‌های دندانپزشکی از هزینه‌های کلی سلامت و پرداختی از جیب مردم بسیار بالا و 21 تا 23 درصد است.

وی با بیان این که هزینه‌ای که مردم برای خدمات دندانپزشکی از جیب می‌دهند تقریبا چهار برابر چیزی است که به پزشکان عمومی و تخصصی می‌دهند، افزود: اگر هزینه‌های مربوط به مواد دندانپزشکی باشد به طور متوسط هزینه‌های آن 10 تا 12 درصد را شامل می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: در حال حاضر بیش از  80 درصد مردم با سطوح فعلی قیمت‌ها توان مراجعه به دندانپزشکی را ندارند و یا در صورت مراجعه مشکل پرداخت دارند و راه اصلی پیشگیری است که وزارت بهداشت در این خصوص نیز فیشورسیلنت و فلوراید تراپی  انجام می‌دهد.

حریرچی خاطر نشان کرد: دیگر اقداماتی که می‌توان برای استفاده از خدمات دندانپزشکی کرد، فراهم کردن خدمات مناسب مطابق با استطاعت مردم است. می‌توانیم از برخی از بیمه‌ها بخواهیم تا قسمتی از هزینه‌های دندانپزشکی را تقبل کنند.

حریرچی در خصوص جشنواره فیلم سلامت و تاثیری که در جامعه می‌تواند داشته باشد، گفت: از ابزار مهم رسانه و ارتباط با هنرمندان و ورزشکاران می‌توان در جهت ارتقای سلامت مردم استفاده کرد.

سخنگوی در خصوص شیوع بیماری سرطان و شیمی درمانی که بسیار هزینه بر است، گفت: سرطان در تمام کشورهای دنیا رو به افزایش است و یکی از درمان‌های آن شیمی درمانی است. که در کشور ما درصد هزینه آن نسبت به سایر هزینه‌های سلامت بالاتر است و هزینه‌ای که به ازای یک سال عمر با کیفیت با شیمی درمانی حاصل می‌شود نسبت به روش‌های دیگر فوق العاده بالاست.

وی افزود: شیمی درمانی در مواردی که موجب طول عمر و افزایش کیفیت زندگی بیمار می‌شود بسیار خوب است. اما زمانی که شیمی درمانی تاثیری در طول عمر و کیفیت زندگی بیمار ندارد باید در تجویز آن رعایت شود و از آنجایی که هزینه درمان با این روش بالاست لذا خانواده‌ها هم باید از این موضوع مطلع شوند تا از صدمات بعدی آن در امان بمانند تا بیمار آگاهانه تصمیم به انجام این کارگیرد.