به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری برنا، رحمت اله حافظی درباره عملکرد مهدی چمران رییس شورای شهر تهران گفت: چمران در این سال هایی که ریاست شورای شهر را داشته است عملکر بسیار ضعیفی را در کارنامه خود ثبت کرده است. انتظار از آقای چمران بسیار بیشتر از آن چیزی بود که متاسفانه اتفاق افتاد. بسیاری از اعضای شورای شهر انتظار داشتند آقای چمران در مدت ریاست خود زیر ساخت های نظارتی بر عملکرد شهردار و شورای شهر ایجاد کنند که این مهم انجام نشده است.

چمران رییس می‌ماند

حافظی در ادامه درباره انتخابات فردا که در آن قرار است "رییس سال آخر شورای چهارم انتخاب شود"  گفت: رقابت در انتخابات فردا میان مهدی چمران و احمد مسجد جامعی است.

او درباره احتمال تغییر مهدی چمران در کرسی ریاست گفت: علی رغم عملکرد ضعیف چمران، بسیار بعید است که تغییری در صندلی ریاست شورا  ایجاد شود. 

حافظی درباره علت این پیش بینی به برنا گفت: ترکیب ها و جناح بندی ها در شورای شهر همان ترکیب سال گذشته است و ساختار های قبلی حفظ شده بنابراین تغییر در کرسی ریاست شورا نیاز به یک معجزه دارد.

لابی قالیباف با اعضای شورای شهر

حافظی درباره طرح کاهش اختیارات شهردار تهران گفت: این طرح در ابتدا با 22 امضا توسط اعضای شورای شهر و با دوفوریت به تصویب رسید و به کمیسیون بودجه رفت، اما متاسفانه 11 نفر از اعضا امضای خود را پس گرفته و طرح از فوریت خارج شد.

حافظی درباره علت عقب نشینی اعضای شورا در این طرح را وجود لابی های سنگین شهردار تهران عنوان کرد و گفت: شهردار تهران با لابی هایی که با اعضای شورای شهر می‌کند، موفق شده نظرات اعضای شورای شهر نسبت به این موضوع را تغییر دهد و سایر اعضای شورا قدرت و انسجام پرداختن به موضوع کاهش اختیارات شهردار تهران را بدون همراهی مابقی اعضا ندارند.

او ادامه داد: در جلسات اولیه من پیشنهاد دادم که همه اختیاراتی که شورای قبلی به شهردار داده لغو و اختیارات جدید به شهردار تفویض شود که متاسفانه اعضا به بهانه اخلال در کار شهردار با این پیشنهاد مخالفت کردند.

مجلس موضوع فساد درشهرداری را هوشمندانه پیگیری کند

حافظی در ادامه به صورت سربسته خبر از وقوع یک اتفاق تلخ در شهرداری تهران داد. این عضو شورای شهر با اشاره به گزارش سازمان بازرسی کل کشور از واگذاری ملک و زمین به برخی افراد گفت: همکاران من در شورای شهر موضوع واگذاری هارا تکذیب کردند اما  گزارش سازمان بازرسی باید بررسی شود تا اگر تخلفی انجام شده با متخلفین برخورد شود.

حافظی درباره سخنان محمد باقر قالیباف که گفته بود در واگذاری املاک تخلفی صورت نگرفته و تخفیف ها بر مبنای اختیارات شهردار داده شده است گفت: یکی از مصوباتی که شورای شهر سوم، چگونگی واگذاری امکانات رفاهی به پرسنل و کارمندان شهرداری بوده است. در این مصوبه آمده است که دستورالعمل اجرایی این کار توسط شهردار تدوین خواهد شد و آقای شهردار هم طبق این دستور العمل حق تخفیف تا 50 درصد برای کارکنان رابرای خود تدوین کرده است.

استیضاح شهردار ممکن نیست

حافظی در پاسخ به این سوال که آیا صحن شورا آمادگی استیضاح شهردار را دارد یا خیر، گفت: به دلیل لابی های سنگینی که توسط شهردار تهران در حال انجام است بسیار بعید است که طرح استیضاح شهردار تهران به صحن شورا برسد. برای آنکه طرح استیضاح به صحن شورا برسد به 21 امضا نیاز دارد و با جو حاکم بر شورای شهر، الان این آمادگی وجود ندارد.

تسهیلات بانکی خاص برای مدیران شهرداری

حافظی در ادامه از پشت پرده پرده تسهیلات و دریافتی های مدیران شهرداری پرده برداشت. حافظی دراین باره به خبرنگار برنا گفت: فیش های حقوقی مدیران شهرداری شفاف و بدون اشکال است اما موضوعی که باید مورد بررسی قرار گیرد تسهیلات بانکی است که به مدیران شهرداری پرداخت می‌شود.

حافظی ادامه داد: در کنار فیش های حقوقی، مزایای جانبی و تسهیلات خاصی به مدیران شهرداری اختصاص داده شده است که لازم است کمیته تحقیق و تفحص مجلس به این موضوع نیز رسیدگی کند. این تسهیلات به چه نحوی، با چه مقدار سود بانکی و با چه میزان پرداختی به مدیران شهرداری تعلق می‌گیرد؟ این سوالی است که کمیته تحقیق و تفحص مجلس می‌تواند به آن پاسخ دهد.

کمیته تحقیق و تحفص مجلس به شهرداری ورود کند

حافظی تصریح کرد:  موافق ورود کمیته تحقیق و تفحص مجلس به پرونده های تخلفات شهرداری هستم و برای اینکه این تحقیق موفقیت آمیز باشد باید به صورت نقطه ای انجام شود. از مهم ترین موضوعاتی که کمیته تحقیق و تفحص لازم است به آن ورود کند واگذاری املاک عمومی به اشخاص حقیقی و حقوقی طی 12 سال گذشته و تعلق گرفتن تسهیلات بانکی به مدیران شهرداری است.