به گزارش گروه خبر «خبرگزاری برنا» ماهرخ رحیمیان درباره عوارض داروهای ضد صرع بر سلامت دندان‌ها گفت: در گذشته مصرف برخی از داروهای ضد صرع موجب بروز عوارض دهان و دندان در بیماران می‌شد  اما امروزه با پیشرفت علم این عوارض به حداقل رسیده است، اما آموزش بهداشت دهان و دندان به بیماران، مراجعه مرتب به دندانپزشکی و انجام جر‌م‌گیری احتمال بروز این عوارض را کاهش می‌دهد.

او با اشاره به اینکه گاهی تشنج  موجب شکستگی دندان می‌شود، خاطر نشان کرد: اگرهنگام تشنج  بیمار دچار شکستگی دندان شود می‌توان در صورت امکان آن را زیر زبان، بین دستمال مرطوب و یا در شیر نگهداری و به دندانپزشک مراجعه کرد تا دوباره دندان را در جای  خود قرار دهد.

این عضو انجمن صرع ایران درباره مراجعه نکردن افراد مبتلا به صرع به دندانپزشکی به دلیل ترس از تشنج گفت: در چنین مواردی می‌توان با آگاه کردن بیمار نسبت به تأثیر دندان در حفظ سلامت عمومی بدن و همچنین زیبایی چهره، در او انگیزه ایجاد کرد.

به گفته رحیمیان استرس موجب اسیدی شدن بزاق دهان و در نهایت ایجاد پوسیدگی می‌شود به همین دلیل به افراد مبتلا به صرع توصیه می‌شود از استرس خودداری کنند.

او درباره مخاطرات خدمات دندانپزشکی در مبتلایان به صرع گفت: این مخاطرات به سابقۀ بیماری صرع در فرد بستگی دارد. اگر صرع فرد کنترل شده باشد تمام خدمات به راحتی انجام می شود اما اگر حمله‌های فرد زیاد باشد بهتر است این خدمات با بیهوشی انجام شود.

این دندانپزشک با اشاره به اینکه بیماران قبل از درمان باید دندانپزشکشان را از بیماری خود مطلع سازند، ادامه داد: دندانپزشک باید از وضعیت بیمار اطلاع کافی داشته باشد و باید بتواند در صورت بروز تشنج، جسم خارجی را از دهان بیمار خارج کرده تا باعث خفگی او نشود و همچنین دست خودش داخل دهان بیمار نماند. بهتر است این بیماران تعداد جلسات بیشتری اما با زمان‌های کوتاهتری به دندانپزشک مراجعه کنند.

او  به بیماران توصیه می‌کند پس از دریافت خدمات دندانپزشکی، مرتب سلامت دندان‌هایشان را بررسی کنند و روزانه پنج بار دندان‌هایشان را مسواک بزنند و برای رعایت بهداشت بیشتر از نخ دندان و دهان شویه استفاده کنند.

برای عضویت در کانال تلگرامی برنا اینجا کلیک کنید.