«امیر مسعود» و «امیر احمد حسین جمال» این دو برادر مخترع جوان 21 ساله تهرانی در کنار اختراعات خود به ورزش کوهنوردی هم علاقه دارند و بلند ترین قله‌های جهان را هم فتح کرده‌اند و در این رشته هم توانستند چند مدال کسب کنند.

یکی از این مخترعان جوان به نام «امیر احمد حسین جمال» در گفت‌وگو با خبرنگار جوانان «خبرگزاری برنا» گفت: این سه اختراع شامل دستگاه قطع کننده آب، برق و گاز هنگام زلزله، کلاه هوشمند موتورسیکلت و چراغ هوشمند اتومبیل است. این سه اختراع با همکاری برادر دو قلویمˈ امیر احمدˈ انجام شده است.

به گفته «امیر احمد حسین جمال» نخستین دستگاه باعث قطع شدن خودکار آب، برق و گاز در زمان وقوع زلزله می‌شود و با وصل کردن این دستگاه به ساختمان‌ها در هنگام زلزله از انفجار و حریق در ساختمان جلوگیری می‌شود.

این مخترع جوان ادامه داد: چراغ هوشمند اتومبیل تحولی در صنعت خودرو ایجاد می‌کند و این اختراع  برای کاهش تصادفات رانندگی در شب تاثیر خواهد داشت.

یکی از این دوقلوهای مخترع جوان، گفت: کلاه هوشمند مجهز به دستگاه خنک کننده و رادیو و بلوتوث  است و این دستگاه در صورت استفاده راننده از آن موتورسیکلت روشن می‌شود و راننده در حین موتور سواری می‌تواند آهنگ هم از طریق این کلاه هوشمند گوش دهد و صدای اطراف خود را به صورت همزمان بشنود.

حسین جمال ادامه داد: آموزشکده سما، جمعیت هلال احمر، آموزش و پرورش، بنیاد ملی نخبگان و باشگاه پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی ساوه از اجرای این طرح‌ها حمایت کرده‌اند.

این مخترع جوان با اشاره به اینکه هیچ کدام از این طرح‌ها تجاری سازی نشده است، گفت: برای انجام کارهای تحقیقاتی باید انگیزه، پشتکار و خلاقیت داشت  تا دستیابی به نتیجه اثر مثبتی داشته باشد.

او با اشاره به جوانان خلاق و علاقمند گفت: جوانان خلاق و علاقمند می‌توانند با شرکت در اتاق‌های فکر و همایش‌های علمی از تجارب افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، بهره مند شوند.

همچنین این مخترع جوان علاوه بر اختراعات خود از کوهنوردی‌های خود می‌گوید: از سال 84 کوهنوردی را شروع کردم و مربی نجات درارتفاع هستم و تا سال گذشته قله دماوند را 5 بار فتح کردم.

به گفته او، قله کازبک گرجستان که دومین قله بلند اروپا و «آرارات ترکیه» بلندترین قله ترکیه را هم فتح کردم  و بسیاری از قله ‌ایران مثل علم کوه سبلان را هم صعود کردم.