به گزارش گروه خبر «خبرگزاری برنا»، «محمدهادی ایازی» در حاشیه همایشی که به مناسبت روز جهانی سکته مغزی در بوستان ملت تهران برگزار شد، گفت: دومین عامل مرگ و میر در کشور ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی بوده و 12 درصد از مرگ و میرها ناشی از این مساله است.

او با اشاره به اینکه نجات بیمار در یک ساعت اولیه و ابتدایی بروز این مشکل بسیار حائز اهمیت است، ‌افزود: انتقال بیماری به مراکز درمانی واجد صلاحیت تخصصی در این زمینه ضرورت دارد چرا که اگر درمان به بعد از سه ساعت ابتلا به این بیماری انجام گیرد، ممکن است منجر به معلولیت و احتمالاً فوت فرد شود.

ایازی با بیان اینکه مردم باید با علائم اولیه سکته مغزی حتما آشنا باشند، ‌گفت: همچنین در این زمینه باید با 115 تماس گرفته شود و رویکرد ما در وزارت بهداشت این است که از سازمان‌های مردم‌نهاد در این زمینه حمایت کنیم.

وی برگزاری چنین مراسمی را در بوستان‌ها و پارک‌های سراسر کشور جهت پیشگیری از سکته مغزی مثبت برشمرد و تصریح کرد: برنامه امروز نیز با مشارکت شهرداری و هلال‌احمر برگزار شده که در امر اطلاع‌رسانی مردم بسیار حائز اهمیت است.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: در مهر ماه امسال در 24 سرای محله تهران برنامه‌هایی با محوریت آشنایی و آگاهی بخشی شهروندان با موضوع بیماری‌های قلبی و عروقی برگزار شد و قرار است در سایر استان‌ها در سرای محلات و مراکز بهداشت و درمان برنامه‌های آموزشی در مورد علائم سکته مغزی و پیشگیری از آن داشته باشیم.