به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، «محمد بیرجندی» مدیرکل دفتر توسعه مشارکت های مردمی و سازمان مردم نهاد ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: اولین همایش ملی صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر با رویکرد اقدام و عمل به سبب تحقق شعار سال 95 که تاکید رهبری انقلاب بوده؛ اقتصاد مقاومتی و عمل سازمان های مردم نهاد در حوزه اعتیاد در تاریخ 13و 14 آذرماه جاری برگزار می شود.

او با بیان اینکه 10 محور تخصصی برای اجرای این همایش پیش بینی شده است گفت: همایش ملی صیانت و گفتمان سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر در 3 بخش اصلی اجرا می شود که محور اصلی آن ضرورت‌ها و بایسته‌های اجتماعی موجود در این حوزه است که باید درباره آن بحث و گفت‌و‌گو شود.

بیرجندی ادامه داد: باید توانمندسازی کارکردهای اجتماعی سازمان‌های مردم نهاد در این حوزه مورد بحث قرار گیرد. نقش پذیری با سازمان‌های مردم نهاد یکی دیگر از بحث‌های اصلی این محور است که این سازمان‌ها باید اعلام کنند چه نقشی را می‌توانند در جهت کاهش آسیب ها و رفع موانع اجتماعی داشته باشند.

مدیرکل دفتر توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر محور اصلی این همایش را برجسته سازی نقش نخبگان، کارآفرینان، فعالان، هنرمندان و ورزشکاران در حوزه اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر مطرح کرد و گفت: برای این همایش سه بخش اصلی برنامه ریزی شده است که با حضور مهمانان، مقامات ویژه، دست اندرکاران و مدیران دولتی و همچنین حضور حداکثری سازمان های غیردولتی و سمن های فعال که بیش از 600 سازمان هستند، در این همایش شرکت می کنند و عملکرد خود را ارایه می دهند.

او درباره بخش دوم نشست های تخصصی همایش مذکور گفت: در این حوزه حدود 10 نشست تخصصی پیش بینی کرده ایم که آخرین دیدگاه ها، چالش ها، آخرین تجارب، راهبردها و آخرین دیدگاه های فنی و تخصصی را مورد بحث و گفتگو می گذاریم.

بیرجندی گفت: در این نمایشگاه دستاوردها و اقدامات جدید ستاد مبارزه با موادمخدر در چارچوب اجتماعی شدن و عملکرد آن را در معرض نمایش می گذاریم.

مدیرکل دفتر توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر در پاسخ به این سوال که سمن ها در کاهش مصرف موادمخدر و اجتماعی شدن این موضوع موثرند یا خیر، گفت: ما براساس اسناد بالادستی و سیاست های کلان و در برنامه ریزی های توسعه میان مدت به ویژه برنامه ششم توسعه مکلف هستیم و باید 25درصد نرخ رشد مصرف موادمخدر را کاهش دهیم.

بیرجندی با بیان اینکه این تعهد به سیاست هایی که در این حوزه باید تنظیم شود مربوط است گفت: قطعا بخش حداکثری آن باید توسط سازمان های غیردولتی و ظرفیت های اجتماعی شکل گیرد.

مدیرکل دفتر توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر در پایان عنوان کرد: امیدواریم بتوانیم توسط سازمان های مردم نهاد و توانایی که دارند با شکل گیری جدید و تخصصی شدن فعالیت آن ها در کاهش 25 درصدی نرخ رشد موادمخدر نقش داشته باشیم و مصرف آن را مدیریت کنیم.