به گزارش گروه خبر «خبرگزاری برنا» «محمدتقی جغتایی» ضمن بازدید از بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها با اشاره به این که بیماری اوتیسم جزو بیماری‌های اختلال تکاملی است و در زمان قبل از تولد و در زمان رشد ایجاد می‌شود، گفت:  به این افراد کودکان فرو رفته می‌گویند یعنی  افرادی که در درون خودشان هستند.

او با بیان این که در گذشته آمار این کودکان کم بوده است، گفت: این بیماری تظاهر جسمی ندارد و تشخیص آن سخت‌تر است. این افراد بیشتر مشکلات ارتباطی دارند لذا نقش خانواده‌ها در تشخیص به موقع این کودکان بسیار حائز اهمیت است. بیماری برخی از این افراد تا 3 و 5 سالگی و حتی در دوران دبستان تشخیص داده می‌شوند. درصورتی که با تشخیص زودهنگام، برخی از این کودکان می‌توانند به مدارس عادی بروند.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی گفت: در سال های اخیر درصد این بیماری رشد پیدا کرده و از هر 60 تا 70 کودک متولد شده یک نفر دچار اختلال اوتیسم است و می‌توان گفت اوتیسم شایع ترین بیماری اختلال تکامل کودکان است.

«جغتایی» با بیان این که علت این بیماری کاملا مشخص نیست، گفت: این بیماری علائم مختلف دارد و مربوط به قبل از تولد، شکل گیری جنین و در زمان رشد جنین ایجاد می شود ولی نمی‌توان گفت که بیماری ژنتیکی است. البته علل اجتماعی، دارو، استرس  و آلودگی هوا از عوامل خطر سازی هستند که موجب بروز این اختلال می‌شوند.

او با اشاره به این نکته که شیوع این بیماری در کشورهای دنیا به نسبت وجود دارد، گفت: در حال حاضر در حال یافتن راه‌هایی برای پیشگیری، تشخیص و درمان این بیماری  هستند.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی تصریح کرد: در نظام‌های سلامت دنیا، سرمایه گذاری و مطالعات زیادی در این‌باره صورت گرفته است و در کشور ما از 10 سال گذشته اقداماتی در این زمینه انجام شده است.

«جغتایی» گفت: نیازهای این افراد پزشکی اجتماعی و روان شناختی است و پزشکان اطفال باید این بیماری را تشخیص بدهند و همینطور از آنجایی که این کودکان بی قرار هستند لذا خانواده هایشان نیز احتیاج به مشاوره دارند.

او از دیگر نیازهای این افراد به نیازهای تغذیه‌ای ویژه اشاره کرد و گفت: از دیگر نیازهای این افراد خدمات توانبخشی حرفه‌ای است و هدف بازگشت آنان به جامعه است.

مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی با اشاره به اینکه مهمترین موضوع در مورد این افراد، تشخیص به موقع این کودکان است، گفت: لذا غربالگری های متنابعی در سنین مختلف در موردشان صورت می‌گیرد.

جغتایی افزود: در حال حاضر  در سن 4-3 سالگی در مهد کودک‌ها غربالگری این بیماری انجام می‌شود و از آنجایی که بین 15 تا 20 درصد از کودکان  مهد کودک می‌روند لذا غربالگری در این محیط کافی نیست و باید در سنین بالاتر غربالگری صورت بگیرد.

جغتایی با بیان این که از سال گذشته وزارت بهداشت با همکاری متخصصان پزشکی و روان شناسی اقداماتی در این خصوص انجام داده است، گفت: مقرر است از دی ماه در برخی از استان‌ها غربالگری بیماری اوتیسم به صورت پایلوت در چند مرحله انجام شود.

به گفته او، در مرحله اول با تست ساده و اولیه توسط کارشناس سلامت انجام می شود و در صورت تشخیص به پزشک عمومی ارجاع و درنهایت به مرکز اختلال تکاملی که در استان‌های کشور وجود دارد توسط گروه پزشکان عمومی و متخصص روان پزشکی و اعصاب اطفال و پزشک اطفال  آموزش دیده غربالگری با تست اختصاصی انجام می‌شود که در صورت تشخیص اوتیسم مراحل درمانی آغاز می‌شود.

  مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی گفت: سالانه یک میلیون 500 هزار تولد داریم که از هر 67 تولد یک‌نفر به اوتیسم مبتلاست بنابراین در مورد همه کودکان از 12 ، 18 و 24 ماهگی این غربالگری انجام می‌شود.

جغتایی گفت: وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی در موضوع کودکان اوتیسم نقش دارند و باید با همکاری هم در جهت رفع مشکلات این بیماران اقدام کنند.

او با تاکید بر این که نقش خانواده‌ها در تشخیص این کودکان بسیارحائز اهمیت است، گفت : آگاه سازی خانواده، جامعه و مردم  از طریق رسانه‌ها بسیار اهمیت دارد.

  مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی گفت: انگ زدن به این بیماران کار نادرستی است زیرا برخی از این کودکان بهتر از کودکان عادی هستند و این در حالی است که همه کودکان می توانند مشکلاتی داشته باشند و همه کامل نیستند.

دکتر جغتایی از روش آمار گیری در خصوص این بیماری یاد کرد و گفت: روش آمارگیری خانه به خانه، خوشه ایی و رندمایز و مراجعه و ثبت در مراکز از انواع این آمارگیری هاست .

وی در ادامه گفت: روش ثبت در نظام شبکه ای ما وجود دارد.

  مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی گفت: از سال گذشته کارگروهی  با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  و آموزش و پرورش استثایی و تامین اجتماعی  و سازمان بهزیستی تشکیل شده است و نقش هر ارگان  براساس تنوع نیازهای اجتماعی تعیین شده است .

دکتر جغتایی افزود: علاوه بر آموزش کادرهای پزشکی و همکاری های این سازمان ها، سازمان های مردم نهاد، غیردولتی و انجمن ها  نیز می توانند در این مقوله وارد شده و این بیماران را نیز حمایت کنند و البته نیاز به ایجاد مراکز اختلال های تکاملی نیز حائز اهمیت است.

  مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی به مشکل بیمه در این زمینه اشاره کرد و افزود: سازمان های بیمه گر باید در این مورد پیشقدم شوند زیرا این کودکان نیازمند خدمات درمانی و توانبخشی دراز مدت هستند و باید  تحت پوشش بیمه ای قرار بگیرند .

دکتر جغتایی گفت: وزارت بهداشت درخصوص بیماران  اوتیسم ،بسته خدماتی تهیه کرده و برای تصویب به شورای عالی بیمه ارسال کرده است که در صورت تصویب یکسری از مشکلات درمانی این بیماران رفع می شود.

وی افزود: تشکیل معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت یکی از اقدامات خوب و مناسب است و یکی از وظایف این معاونت کمک و حمایت به مردم و سازمان های غیردولتی در ارائه خدمات سلامت است که بعد از ایجاد این معاونت در وزارت بهداشت تعداد سازمان های مردم نهاد و انجمن های مختلف  افزایش یافته است و این معاونت این مراکز را برای دریافت کمک های مردمی به مردم معرفی می کند.

  مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی تاکید کرد:بیماران مبتلا به  اوتیسم نیاز به برنامه و اقدامات هماهنگ، حمایت های دولت و پوشش بیمه ای دارند زیرا هزینه های درمانی و توانبخشی این افراد بسیار بالاست و توجه به این افراد در هر زمینه لازم است.