به گزارش گروه خبر «خبرگزاری برنا» «سید حسن قاضی زاده هاشمی» در حاشیه افتتاح این مرکز، با اشاره به اقدامات ارزشمند وزارت بهداشت در جهت ترویج زایمان طبیعی، گفت: مردم هم به زایمان طبیعی تمایل زیادی پیدا کرده‌اند البته هنوز هم اقدامات ما کافی نیست زیرا آمار سزارین در کشور به شکل غیر منطقی افزایش پیدا کرده بود.

هاشمی با بیان اینکه در برخی از مراکز درمانی، 90 درصد از زایمان‌ها به صورت سزارین بود، افزود: سزارین عوارض زیادی برای مادران دارد و در حال حاضر سزارین کنترل شده و در برخی از مراکز درمانی دولتی، میزان سزارین کمتر از 20 درصد است و در اعتبار بخشی بیمارستانی هم به آن توجه شده است و از آنها خواسته‌ایم که در سال اول 10 و در سال‌های بعدی 5 درصد از میزان سزارین را کاهش دهند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: هنوز با کاهش سزارین به کمتر از 30 درصد فاصله داریم و اکنون این میزان در کل کشور، حدود 42 درصد است و نسبت به سزارین 56 درصدی سال‌های گذشته، بهبود یافته و علاوه بر این، تعرفه گذاری بگونه‌ای تغییر داده شد که زایمان طبیعی بیشتر مورد توجه ارائه دهندگان خدمات باشد.

هاشمی گفت: در صورتی که همین اقدامات در بازه زمانی ده ساله انجام شود و متخصصان زنان و ماماها به مادران باردار اطلاع رسانی و راهنمایی کنند، می‌توانیم تغییرات قابل توجهی در کاهش سزارین و افزایش زایمان طبیعی ایجاد کنیم.

وزیر بهداشت درباره کاهش سزارین در کشور به 25 درصد در کشور، گفت: رسیدن به این رقم، یک هدف و آرزو است اما با اجبار نمی توان این میزان را کاهش داد زیرا در نهایت، مادر روش زایمان را انتخاب می کند اما نقش متخصصان زنان و ماما ها اهمیت بسیار زیادی دارد و برای مادرانی که زایمان اول دارند، مقرر است تا پایان سال میزان سزارین آنها در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی را به 25 درصد برسانیم.

هاشمی با بیان اینکه میزان سزارین در کشور 11 درصد کاهش یافت، اظهار کرد: کاهش 11 درصدی سزارین در کشور به معنی افزایش 11 درصدی زایمان طبیعی است که یک دستاورد بسیار مهم است.

وزیر بهداشت گفت: تا پایان دولت، حداقل یک هزار و 600 واحد اختصاصی زایمان در کشور افتتاح شود. راه اندازی واحدهای اختصاصی زایمان در کشور، خدمتی نوین و جدید در کشور است زیرا در سالهای گذشته، زایمانها در سالن های بزرگ انجام می شد که از بین رفته بود و به دلیل انجام سزارین در سالهای گذشته، ترجیح داده بودند، سالنهای زایمان را برای سزارین تغییر کاربری دهند.

وزیر بهداشت ایجاد واحدهای اختصاصی زایمان را بسیار مهم دانست و گفت: همسر و همراهان مادر باردار می توانند در اتاق های اختصاصی حضور داشته باشند و در لحظات حساس زایمان، بدون مزاحمت در کنار مادران حضور دارند و انتظار داریم که تا پایان دولت حدود 1000 واحد اختصاصی زایمان در کشور ایجاد شود.

دکتر هاشمی در خصوص هزینه های سزارین های اورژانس، گفت: مردم در این موارد هم هزینه های زیادی را پرداخت نمی کنند زیرا مردم برای دریافت خدمات سلامت در مناطق شهری 6 و در مناطق روستایی 3 درصد را پرداخت می کنند اما رایگان بودن زایمان، فقط برای زایمان طبیعی در نظر گرفته شده است تا بتوانیم آن را ترویج کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه زایمان طبیعی به نفع مادر و نوزاد است، یادآور شد: در آمریکا میزان سزارین 25 درصد است و آمار بالای سزارین در کشور، نگران کننده است که با اقدامات انجام شده به حدود 50 درصد رسیده و باید آموزش هایی به جامعه بدهیم تا با مزایای زایمان طبیعی آشنا شوند.

گفتنی است با افتتاح این مرکز، 20 تخت زایمانی جدید در قالب واحدهای اختصاصی، زایمان در آب و مراقبت های پس از زایمان به مجموعه تخت های این بیمارستان اضافه شد.

در این مرکز همچنین بخش‌های شنوایی سنجی و اتاق احیا برای نوزادان در نظر گرفته شده است و مساحت بخش زایمان قبلی این بیمارستان،280 متر مربع بود اما این مرکز در زمینی به مساحت 1300 متر مربع ایجاد شده است.