به گزارش گروه خبر «خبرگزاری برنا» «خرسندی» رئیس پانزدهمین کنگره بین المللی گوش، حلق، بینی و سرو گردن در افتتاحیه پانزدهمین کنگره بین المللی گوش، حلق و بینی و سرطان‌های دهان را شایع ترین سرطان سرو گردن دانست و گفت: به طور کلی سن بروز این نوع سرطان‌ها بالای 55 است اما در حال حاضر بیمارانی در سنین پائین حتی 15 سال هم مشاهده می‌شود.

رئیس پانزدهمین کنگره بین المللی گوش، حلق و بینی، سرو گردن با بیان اینکه سرطان‌های سر و گردن در مردان بیشتر از زنان است، افزود: نسبت بروز تومورهای حفره دهان در آقایان 10 به یک است و سایر آنها نسبت چهار به یک دارد اما در کل بر اساس آمارهای موجود در هر 50 هزار نفر، یک نفر مبتلا به این نوع سرطان می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به ارتباط مستقیم بروز سرطان‌های دهان با مصرف سیگار و دخانیات، افزود: شیوع بالای این نوع سرطان در آقایان به این دلیل است که آنها بیشتر در معرض فاکتورهای خطری مثل مصرف سیگار، خوردن مواد غیرارگانیک، استرس شغلی و همچنین بودن در هوای آلوده و کار با مواد شیمیایی هستند.

 او با اشاره به مراجعه زود هنگام و درمان سریع بیماری گفت: هر زخمی در دهان که بیش از سه هفته طول بکشد نیاز به مراجعه و بررسی دارد.

خرسندی رادیوتراپی را پس از جراحی درمان اصلی این نوع سرطان‌ها برشمرد و افزود: شیمی درمانی در سرطان‌های سر و گردن فقط به عنوان درمان کمکی و با دوز بسیار پایینی تجویز می‌شوند.

 رئیس پانزدهمین کنگره بین المللی گوش، حلق بینی در ارتباط با توصیه هایی برای پیشگیری از بروز سرطان‌های سر و گردن، گفت: پرهیز از مصرف سیگار و قلیان به ویژه قلیان‌های طعم دار، مصرف غذای ارگانیک، کنترل استرس، استفاده نکردن از ظروف پلاستیکی و غذاهای داغ از جمله مهمترین فاکتورهای بروز این بیماری ها است.

او خاطرنشان کرد: مردم باید با آگاهی از علائم و عوامل بیماری‌ها، تغییرات جدی و طولانی در ناحیه سر و گردن را جدی بگیرند هرچند که هر زخمی هم نشانه سرطان نبوده ولی مراجعه به پزشک برای پیشگیری، تشخیص و درمان به موقع ضروری است.