به گزارش گروه خبر «خبرگزاری برنا» علی‌اکبر پور فتح‌الله، رئیس سازمان انتقال خون کشور در نشست خبری که در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات در غرفه وزارت بهداشت برگزار شد با اشاره به هفته مدیریت خون بیمار (17 تا 22 آبان) اظهار کرد: مفهوم مدیریت خون بیمار این است که تلاش کنیم خون بیمار برای خودش مصرف شود تا نیاز به خون دیگری نداشته باشد. تجربه موفقی در این خصوص اعمال شده به طور مثال در آمریکا اهدای خون سالانه 5 درصد افزایش می‌یابد به گونه‌ای که در سال 2014 در آمریکا 16 میلیون واحد خون اهدا شده بود که با اعمال مدیریت خون بیمار این آمار در سال 2016 به 14 میلیون واحد خون رسیده است یعنی آمریکا با اجرای مدیریت خون بیمار توانسته ظرف دو سال علاوه بر کاهش دو میلیون واحد خون اهدایی از افزایش 5 درصدی اهدا نیز جلوگیری کند.

او افزود: به همین خاطر توافق جهانی صورت گرفته تا فرهنگ‌سازی لازم در خصوص مدیریت خون بیمار انجام گیرد. تا سال 2000 نگاه به سازمان انتقال خون نگاه انتقال خون آزاد بود یعنی خون و فرآورده‌های آن باید در اختیار جراح و مراکز درمانی قرار می‌گرفت تا بتوانند جراحی پیشرفته را انجام و بیماری را کنترل کنند که این امر (اهدای خون) عوارض بسیاری را برای بیماران به دنبال داشت که در این راستا سازمان انتقال خون به دنبال توسعه استفاده از خون بیمار برای خودش اقدام کرد.

رئیس سازمان انتقال خون در ادامه تصریح کرد: اجرای مدیریت خون بیمار در کشور نیازمند تغییر نگاه در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و پزشکان است. پزشکان در کشور به انتقال خون آزاد معتقد بودند بنابراین حرکت به سمت اهدای خون محافظت شده نیازمند تغییر نگرش است.

پور فتح‌الله تصریح کرد: سازمان انتقال خون آموزش مدیریت خون بیمار را برای جامعه پزشکی آغاز کرده است و در این هفته به کمک همکاران آموزشی به پزشکان این آموزش را ارائه خواهد داد. اما برای اینکه وارد مسیر استفاده از خون بیمار برای خودش شویم الزاماتی را باید در نظام سلامت اجرا کنیم اول اینکه برای خدمات و فعالیت‌های مدیریت خون بیمار ارزش‌گذاری و تعرفه تعیین کنیم و سپس تمام خدمات آن را تحت حمایت سازمان‌های بیمه قرار دهیم. اگر بیمه‌ها وارد عرصه مدیریت خون بیمار شوند می‌توانند برای سازمان‌های بیمه تولید و خلق ثروت داشته باشند.

او خاطر نشان کرد: تزریق یا اهدای خون برای بیماران عوارض بسیاری می‌تواند داشته باشد زیرا شخصی که بیمار و در بیمارستان بستری می‌شود دچار تضعیف سیستم ایمنی شده است که اهدای خون از شخص دیگری به او می‌تواند تضعیف سیستم ایمنی را تشدید کند و این امر مدت زمان بستری بیمار در بیمارستان را افزایش می‌دهد که در نهایت هزینه بسیاری بر دوش نظام سلامت و بیمه‌ها قرار می‌گیرد بنابراین بیمه‌ها و نظام سلامت می‌تواند در بحث مدیریت خون بیمار کمک‌های بسیاری به بهبود وضعیت بیماران کند.

پور فتح‌الله در ادامه با بیان اینکه سلامت خون در کشور ما از وضعیت مناسبی برخوردار است، گفت: سازمان انتقال خون پلاسمای مازاد را برای تولید داروهای پیشرفته به سایر کشورها ارسال می‌کند و پس از تولید دارو آن را وارد کشور و در اختیار بیماران قرار می‌دهد. نمونه‌های پلاسمای ارسالی از نظر سلامت هپاتیتA، B،C،HIV و پاراویروس B19 مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد که نتایج این بررسی‌ها ظرف سه سال گذشته نشان می‌دهد از میان دو و نیم میلیون نمونه ارسالی تنها دو مورد هپاتیت B، دو مورد هپاتیت A گزارش شده است و هیچ موردی از ابتلای اهدا کنندگان به هپاتیت B،HIV گزارش نشده است.

او ادامه داد: هپاتیت A از راه دستگاه گوارش، خوراکی و آب آشامیدنی منتقل می‌شود که این میزان ابتلا نشان می‌دهد سطح بهداشت و آگاهی مردم در خصوص بهداشت مواد غذایی بسیار خوب است.

رئیس سازمان انتقال خون تصریح کرد: ارزیابی نمونه‌های ارسالی نشان داد که 130 مورد به پاراویروس B19 مبتلا بودند که شیوع این ویروس حدود یک درصد است و این میزان ابتلا در کشور ما بیانگر آن است که از شیوع نادری برخوردار است.

پور فتح‌الله عنوان کرد: نتایج اعلام شده نشان می‌دهد جامعه ما در خصوص شیوع هپاتیت A،B،C وضعیت برابر اتحادیه اروپا را دارد و وضعیت ما دو برابر بهتر از جامعه آمریکایی است. طی 11 سال گذشته که سازمان انتقال خون ارسال پلاسما دارد هیچ موردی از HIV در اهدا کنندگان گزارش نشده است. نتایج تحقیقات نشان داد مواردی که از هپاتیت B و C گزارش شده‌اند همه جزء اهداکنندگانی بودند که برای اولین بار اهدای خون داشته‌اند.

رئیس سازمان انتقال خون در ادامه با بیان اینکه کاهش رخدادهای خطر در اهداکنندگان از اهداف اصلی سازمان انتقال خون است، گفت: در 5 استان کشور برنامه مدون غربالگری برای اهداکنندگان بار اولی را آغاز کردیم بدان معنا که وقتی شخصی برای اولین بار برای اهدای خون مراجعه می‌کند نمونه‌ای از وی دریافت و مورد بررسی قرار می‌گیرد اگر نمونه سالم باشد سازمان با شخص تماس می‌گیرد تا جهت اهداف مجدد مراجعه کند که این برنامه اکنون در 5 استان آغاز شده که در نظر داریم این تعداد را به 15 استان افزایش دهیم.

او ادامه داد: سازمان انتقال خون به تدریج مراکز اهدای خون را به مراکز جامع اهدا تبدیل کرده که در این مراکز قرار است علاوه بر اهدای خون اهدای پلاسما، گلبول قرمز، پلاکت، مغز استخوان و ... انجام شود.

به گفته او سازمان انتقال خون در نظر دارد آمار اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون را تا پایان سال به 20 هزار مورد و تا پایان سال آینده به 100 هزار مورد افزایش دهد.