به گزارش خبرگزاری برنا، نایب رییس شورای شهر بجنورد با تأکید بر اینکه با تلاش‌های انجام شده، آینده خوبی در انتظار عمارت سردار مفخم این شهر قرار دارد، گفت: روند رو به رشد اقدامات و واگذاری‌های صندوق احیای بناهای تاریخی، این بناها را از انزوا نجات می‌دهد.

«سیدجلیل کشمیری» با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب در مورد لزوم استفاده از قابلیت گردشگری و ظرفیت ارزشمند استان خراسان شمالی در این زمینه، در سفری که سال 91 به این استان داشتند، افزود: مجموعه شورای شهر بجنورد مرکز استان خراسان شمالی، به شکل مستمر در تلاش است با همکاری بخش‌هایی نظیر سازمان میراث فرهنگی و صندوق احیا، روند احیا و مرمت بناهای تاریخی این شهر را به عنوان یکی از زیر ساخت‌های مهم گردشگری تسریع کند.

این عضو شورای شهر بجنورد تصریح کرد: ورود بخش خصوصی به احیای بناهای تاریخی علاوه بر فراهم کردن زمینه بهره‌مندی مردم از میراث برجای مانده از نیاکانشان، می‌توانند نقش بسزایی در پویایی و رونق هر چه بیشتر چرخه اقتصاد و اشتغالزایی داشته باشد.

وی با تأکید بر لزوم نهادینه شدن فرهنگ احیای بناهای تاریخی در کشور خاطر نشان کرد: با ورود بخش خصوصی به مرمت و احیای بناهای تاریخی و روند رو به رشد واگذاری‌های صندوق احیا، اماکن تاریخی از انزوا و بن‌بست نجات و گام بلندی در مسیرهویت بخشی به زیر ساخت‌های گردشگری برداشته می‌شود.

کشمیری با اشاره به ظرفیت بالای شهر بجنورد در عرصه زیر ساخت‌های گردشگری افزود: خانه سردار مفخم بجنورد یکی از عمارت‌های تاریخی است که در صورت مرتفع شدن مشکلات مربوط به آن می‌تواند به عنوان یک مدل موفق و ارزشمند احیا مورد توجه قرار گیرد.