به گزارش خبرگزاری برنا، دبیر سازمان مردم نهاد جوان «شهروند آگاه»  با بیان اهمیت میزبانی شیراز برای پایخت جوان جهان اسلام گفت:  پایتختی جوانان جهان اسلام متعلق به جمهوری اسلامی است و شهر شیراز میزبانی پایتخت را در اختیار دارد و ایجاد ذهنیت و فضای مثبت از جمهوری اسلامی ایران و شهر شیراز می‌تواند در گسترش فرهنگ اسلامی نقش بسزایی داشته باشد. اعطای پایتختی جوانان جهان اسلام به شهر ادب و فرهنگ و هنر و عرفان و فلسفه مایه افتخار است و  این عنوان بین المللی  فرصتی بی نظیر برای شهر شیراز خواهد بود.

 احسان علیزاده این انتخاب را یک برند برای کلانشهرها دانست وادامه داد: انتخاب شیراز به عنوان پایتخت جوان جهان اسلام یک عنوان همیشگی نیست و از این فرصت یکساله باید بیشترین استفاده را کرد. بیشتر از یک دهه طول کشید تا بار دیگر شیراز در جهان اسلام یک عنوان رسمی بگیرد.

وی در توضیح ساز و کار انتخاب پایتخت جوان جهان اسلام گفت:  آیسسکو یک سری نظامندی ها و شاخص ها را برای انتخاب شهرها به عنوان پایتخت جوانان یا پایتخت فرهنگی در نظر می‌گیرد که به صورت چرخشی در کشورهای مختلف اتفاق می افتد،  در ۱۰ سال گذشته هیچکدام از شهرهای ایران عناوینی از این دست را کسب نکرده بودند و تا سال ۲۰۲۴ نیز هیچکدام از شهرهای ایران به عنوان پایتخت فرهنگی انتخاب نشده اند.

این فعال حوزه جوانان ادامه داد: در ایران بخش اعظمی از برنامه های مربوط به پایتختی جوانان جهان اسلام در سال 2017 بر عهده سمن های زیر مجموعه معاونت جوانان اداره ورزش و جوانان است. اداره کل ورزش و جوانان و دبیرخانه پایتخت جوانان جهان اسلام با علم بر اینکه تشکل های مردمی با ایفای نقش مشورتی، درشکل گیری برنامه ریزی مشارکتی و برنامه ریزی در راستای توسعه پایدار بسیار موثر هستند امور اجرایی برنامه های پایتخت جوانان جهان اسلام رابه جوانان شیرازی سپرده است.

علیزاده درباره توقعات از ایران پس از انتخاب به عنوان پایتخت اظهار کرد: با انتخاب شیراز به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام، رفتارهای اجتماعی و فرهنگی ما در حوزه جوانان به دقت زیر نظر گرفته می‌شود و جوانان شیرازی و ایرانی و حتی جوانان کشور های اسلامی اخبار و رویدادهای شیراز را با وسواس رصد می‌کنند و توقع از این کلانشهر فرهنگی در حوزه جوانان بیشتر و بیشتر می شود. برای همین هرگونه برنامه ای که از آموزه های اخلاقی و دینی و رفتارهای عقلانی به دور باشد نه تنها مورد پسند واقع نمی‌شود بلکه جایگاه شیراز را از قبل هم عقب تر خواهد بود.

 وی همچنین با اشاره به ظرفیت های فرهنگی و گردشگری شیراز بیان کرد: چه بخواهیم چه نخواهیم شهر شیراز یک شهر گردشگری است. مهمترین  ظرفیت آن گردشگری است وما باید از برندهایی مثل پایتختی جوانان جهان اسلام استفاده کنیم و همت همه مدیران استان باید در این راه مصرف شود. توریست هایی که وارد شیراز می‌شوند توریست های فرهنگی و علاقمند به آثار ادبی و هنری هستند.  از این ظرفیت ها باید در جهت تقویت و رونق صنعت گردشگری استفاده شود .

این فعال در پایان گفت: باید از این فرصت برای نشانه سازی و هویت پردازی استفاده کرد تا صنعت گردشگری شیراز برنده نهایی انتخابش به عنوان پایتخت جوان جهان اسلام باشد. هویت پردازی و نشانه سازی نیز یکپارچه سازی هویتی از طریق هماهنگی شعارها و برنامه ها ممکن می‌شود.