به گزارش خبرگزاری برنا ؛ محمدحسین صومی در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان با تاکید بر لزوم استقرار پیام‌گذاران سلامت در دستگاه‌های اجرایی استان، گفت: مستندسازی پروژه‌ها و برنامه‌ها، مشارکت فعال در مجموعه جلسات پایش و عملیاتی کردن برنامه جامع سلامت استان از مهم‌ترین وظایف آنان می‌باشد.

 وی هم‌چنین به تبیین معیارها و روش‌های انتخاب پیام‌گذاران سلامت پرداخت و عنوان کرد: علاقمندی و توانمندی در اجرای وظایف، داشتن مدرک لیسانس و فوق لیسانس، سابقه اجرایی مرتبط با پیام گذاری سلامت و ... نیز از مهم‌ترین شاخصه‌های انتخاب آنان محسوب می‌شود.

وی خطاب به تمامی مدیران کل استان گفت: تا سی‌ام بهمن ماه سال‌جاری، پیام‌گذاران سلامت کلیه ادارات استان به مرکز بهداشت استان معرفی شوند و انتظار داریم که ادارات محترم افرادی را برای ایفای نقش در این حوزه معرفی نمایند که از تخصص و علاقه کافی برخوردار باشند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم آغاز به کار خانه مشارکت‌های مردمی تاکید کرد و ادامه داد:  انتظار داریم با تحقق این مهم، شاهد دستیابی به اهداف برنامه جامع سلامت استان، استقرار نظام مناسب برای دسترسی آسان به گروه‌های هدف مربوطه و... در آینده ای نزدیک باشیم.

 صومی در همین راستا تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 230 مرکز سلامت و خانه بهداشت در سراسر استان در حال احداث است.

وی در بخشی از این جلسه با اشاره به برخی مصوبات و دستورات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر تلاش تمامی مدیران برای کاهش 20 درصدی ایدز و فوتی های ناشی از این بیماری تا پایان سال 1398 تصریح کرد: انتظار داریم تمامی دستگاه ها در راستای تحقق این مهم تلاش کنند و وزارت بهداشت نیز به منظور کاهش خطر انتقال ویروس ایدز؛ کلیه وسائل پیشگیری از بیماری های عفونی و جنسی را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهد.

 بر اساس گفته صومی، بروز بیماری ایدز به یک فاصله زمانی دو تا 10 ساله نیاز دارد و معمولا در این مدت به صورت کامل در بدن بیمار ظهور می یابد.

وی اظهار کرد: راه های انتقال این بیماری، تماس جنسی، استفاده مشترک از سرنگ آلوده در معتادین، انتقال از مادر به کودک در سه مرحله بارداری، زایمان و شیردهی و ... می باشد که بیش از 80 درصد علت انتقال این بیماری در حال حاضر، آمیزش جنسی است.

وی ادامه داد: این بیماری از طریق تماس عادی مانند استخر در شنا، وسایل نقلیه عمومی و گزش حشرات سرایت پیدا نمی‌کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با انتقاد از نگرش برخی ها مبنی بر عدم آموزش دانش جنسی به نوجوانان و جوانان، تصریح کرد: تحقیقات علمی و تجربه نشان داده است که آموزش دانش جنسی و خود مراقبتی به جوانان و نوجوانان به هیج عنوان باعث تحریک جنسی نمی‌شود.

صومی با بیان اینک بیماری ایدز در حال حاضر، درمان قطعی ندارد، افزود: اصلی ترین عامل گسترش بیماری ایدز دو مقوله مهم جهل و انکار است.  نگرش های منفی نسبت به مبتلایان این بیماری نیز باید اصلاح شود؛ چرا که در سال های گذشته به دلیل نبود نگرش مثبت نسبت به این بیماران و فشار زیاد روحی و روانی به آنان، در کوچه پس کوچه های شهر خون آلوده به ویروس ایدز به افراد سالم تزریق می‌شد.

 به گفته این مقام مسئول، کشورهای ایران، چین، هند و ویتنام از مهم ترین کشورهای پرخطر در معرض ابتلا به ایدز محسوب می شوند و بیش از 95 درصد موارد بیماری ایدز مربوط به کشورهای درحال توسعه است.

وی همچنین به تبیین یکی از مهم ترین برنامه های سازمان ملل متحد با عنوان، 90، 90،90 پرداخت و گفت: مفهوم طرح 90، 90، 90 این است که 90 درصد مبتلایان به بیماری ایدز، از بیماری خود آگاهی داشته باشند، 90 درصد از مبتلایان تحت مراقبت باشند و در بدن 90 درصد از مبتلایان نیز تکثیر ویروس ایدز به حداقل ممکن برسد.

وی ادامه داد: تا پایان شهریور ماه سال 95، تعداد ثبت شده مبتلایان به بیماری ایدز در کشور 32 هزار نفر بود که از این تعداد، 480 نفر مربوط به آذربایجان‌شرقی است.