به گزارش خبرگزاری برنا از مشهد، دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی در مراسم افتتاحیه رسمی رویداد مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام در حرم مطهر امام رضا (‌ع) افزود: جمهوری اسلامی ایران در زمینه علوم و از جمله پزشکی پیشرفت های خوبی داشته است به طوری که در شاخصه رشد علمی رتبه 16 جهان و در حوزه تعداد مقالات ثبت شده در پایگاه های بین المللی، رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

وی با تاکید بر ضرورت تولید ثروت از راههای علمی بیان کرد: امروز کشورهایی قدرتمند هستند که دارای دانش غنی تری باشند .

وی با تاکید بر گسترش روابط بین کشورهای جهان اسلام و بویژه تبادل تجربیات و یافته های علمی گفت : کشورهای مسلمان در سایه اتحاد و همبستگی می توانند پرچمدار تولید علم و پیشرفتهای علمی در حوزه های مختلف باشند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد : طرح تحول نظام سلامت از دستاوردهای دولت است که با فراگیر شدن بیمه در کشور، نتایج خوبی به همراه داشت و باعث کاهش هزینه های درمان شد و این طرح 2 بار از سوی سازمان بهداشت جهانی مورد تقدیر قرار گرفت.

قاضی زاده با اشاره به بیمه شدن تمام ایرانیان در این طرح گفت: این طرح منجر به کاهش هزینه های درمان شده است به طوری که روستائیان فقط سه درصد و شهرنشنیان 6 درصد هزینه های درمان را می پردازند.

وی با تاکید بر ارتباط کشورهای مسلمان با مجامع دانشگاهی و بهره مندی از ظرفیت دانشمندان اسلامی افزود : باید ارتباط موثرتری بین پژوهشگران اسلامی با موسسه علمی و فرهنگی آیسسکو وجود داشته باشد.

وی اظهار کرد : کشورهای مسلمان باید در کنار فرهنگ که رکن اصلی در تعامل کشورهاست نسبت به آموزش علوم و ارتباطات و تبادل تجربیات در این زمینه تلاش کنند.

وی گفت : کشورهای اسلامی با هدف دستیابی به صلح جهانی در سایه آموزه های اسلام،‌ باید الگویی برای صلح جهانی باشند.