به گزارش خبرنگار حوادث خبرگزاری برنا، مدت هاست مساله نا ایمن بودن بازار تهران افکار عمومی را مشغول و شورای شهر تهران و سازمان آتش‌نشانی پایتخت را درگیر کرده است.

در همین رابطه جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوادث خبرگزاری برنا، در خصوص مخاطره‌آمیز بودن بازار تهران می‌گوید: ناایمن بودن قطب اقتصادی پایتخت مساله تازه‌ای نیست و سازمان آتش‌نشانی سال‌هاست در این مورد هشدارهای لازم را داده است. 

وی با اشاره به اینکه وضعیت بازار تهران از کنترل خارج شده و باید برای آن فکری اساسی اندیشیده شود، عنوان می‌کند: با توجه به اینکه به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و بازار تهران نسبت به روزهای دیگر شلوغ‌تر می‌شود، باید چاره‌ای برای نبود ایمنی در بازار اتخاذ شود، چراکه وقوع یک آتش‌سوزی کوچک در بازار می‌تواند فاجعه‌ای بزرگ به بار آورد.

ملکی معتقد است که سازمان آتش‌نشانی تهران به تنهایی نمی‌تواند در خصوص نبود ایمنی در بازار تهران اقداماتی را انجام دهد، لکن این سازمان به منظور ایجاد امنیت در بازار فراتر از توانش اقداماتی را انجام داده و بیشترین تمرکز خود را روی بازار پایتخت گذاشته و برای وقوع هر نوع حادثه‌ای آماده است.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران می‌گوید: سازمان آتش نشانی در داخل و اطراف بازار ایستگاه دارد، خودروهای باریک محور و موتورسیکلت‌های آتش نشانی نیز در اطراف بازار در حال آماده‌باش کامل هستند و برای مقابله با حادثه و اطفاء حریق در بازار علاوه بر شیرهای خاموش کننده، به کمک سازمان آب و فاضلاب کشور شیرهای هیدرانت نصب شده است.

ملکی به فرسودگی بافت بازار تهران اشاره می‌کند و می‌گوید: از آنجایی که بازار قدیمی است، سیم‌کشی‌های داخلی آن ناایمن بوده و تعداد پاساژهای نوسازی که از ایمنی برخوردار و استاندارد هستند، کم است. کابل‌های برق و چیدمان اجناس نامناسب است که رفع خطر در این محدوده با نصب چند خاموش کننده به تنهایی پاسخگو نیست.

او معتقد است که باید نظارت بر کسب و کار بازار افزایش یابد؛ بسیاری از واحدها به صورت خودسرانه تبدیل به کارگاه شده، همچنین انبار و کارگاه‌های تولیدی مخفیانه زیادی در بازار ایجاده شده است که به هنگام وقوع حریق می‌تواند فاجعه به بار آورد.

ملکی تشکیل اتاق فکر توسط متخصصان شهرسازی، آتش‌نشانی و ایمنی را راه حلی برای پیشگیری از وقوع حادثه می‌داند و می‌گوید: همه ارگان‌ها باید وظایف خود را به درستی انجام داده و ایمنی را اولویت کار خود قرار دهند؛ تنها در این صورت است که می‌توان به راحتی حریق در بازار و دیگر مکان‌های ناایمن را بدون داشتن تلفات اطفاء کرد.

به گفته سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران در همه جای جهان مردم به سمت پیشگیری از وقوع حادثه می‌روند؛ در ایران نیز باید این فرهنگ عمومی شود و قبل از وقوع فاجعه‌ برای آن فکری اندیشید.

به گزارش برنا، فاجعه ساختمان پلاسکو باید تلنگری باشد تا متولیان امر به فکر جلوگیری از وقوع اتفاقات مشابه در تهران بیفتند. اتفاقاتی که هر لحظه ممکن است رخ دهد؛ چرا که اکنون دیگر مشخص شده در کلانشهر تهران ساختمان های بلندمرتبه و بافت فرسوده زیادی وجود دارد که در آنها استانداردهای ایمنی رعایت نشده است.