به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، سرهنگ رحیم جهانبخش، فرمانده انتظامی و دریابانی کیش، گفت: در راستای تحقق بخشیدن به منویات رهبر معظم انقلاب مبتنی بر اقتصاد مقاومتی، دریابانی کیش با گسترش حوزه فعالیت های خود، در راستای حفاظت و حراست از مرزهای آبی کشور، مسیرهای اصلی کشورهای عربی حوزه جنوب خلیج فارس به مسیر بندرهای غیر مجاز جنوب کشور را با گشت های منظم و شبانه روزی پوشش داده و به صورت جدی با تردد کالاهای قاچاق مقابله می کند.

وی با بیان اینکه دریابانان کیش در این راستا و در عملیاتی موفق، دو لنج را که از مسیر کشورهای عربی به سمت سواحل استان بوشهر در حرکت بودند، توقیف کردند، افزود: از این دو لنج در مجموع 460 تن انواع کالای قاچاق کشف شده است .

سرهنگ جهانبخش ادامه داد: 200 کیلوگرم برنج خارجی،830 کارتن لوازم آرایشی و بهداشتی، یک هزار و120بسته بزرگ حاوی انواع پوشاک ، 567 دستگاه مانیتور، یک هزار و 100 حلقه لاستیک خودرو، 410 کارتن انواع ابزارآلات خودرو و قطعات جانبی، 168دستگاه یخچال، 140 کارتن عطر و ادکلن، 200 دستگاه تلویزیون، 156 کارتن لوازم خانگی و 159 کارتن لوازم برقی منزل و اسباب بازی از جمله کالاهای کشف شده از این دو لنج است. 

وی ارزش اولیه این اجناس را در برآورد اولیه کارشناسان در حدود 10 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: جزیره کیش منطقه آزاد تجاری بوده و مصداق قاچاق ندارد، لیکن لنچ هایی که از کشور های عربی حوزه خلیج فارس به مقصد سواحل استان های بوشهر و هرمزگان بارگیری کرده و توسط دریابانی کیش توقیف می شوند تحویل گمرک "عسلویه" و بندر ریگ شده و برخورد قانونی در این خصوص بر اساس قوانین جمهوری اسلامی انجام خواهد گرفت از این رو کالاهای مکشوفه در این عملیات نیز به این دو بندر تحویل داده می شود.

فرمانده دریابانی کیش با بیان اینکه 10 نفر از این دو لنج دستگیر شده اند، افزود: صاحبان کالاهای مکشوفه نیز پس از بررسی، شناسایی و دستگیر خواهند شد.

توقیف 13 لنج حامل 300 میلیارد ریال کالای قاچاق در سال جاری

سرهنگ جهانبخش در ادامه با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون 13 لنج حامل کالای قاچاق توسط دریابانی کیش توقیف شده است، بیان کرد: ارزش تقریبی کالاهای کشف شده از این لنج ها برابر نظر کارشناسان حدود 300 میلیارد ریال برآورد شده است.

وی از تشدید فعالیت های دریابانی کیش با توجه به نزدیکی ایام نوروز و امکان حمل کالاهای قاچاق در این خصوص خبر داد و گفت: ناوگان دریایی دریابانی کیش با اضافه شدن دو شناور نیمه سنگین و عملیاتی به این حوزه که با دست توانمند متخصصان و مهندسان داخلی بازسازی شده است در پیشگیری از قاچاق کالا بیش از پیش توان خود را افزایش خواهد داد .

سرهنگ جهانبخش در پایان، گفت:  نیروی انتظامی و دریابانی قاطعانه در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی با ورود هر گونه قاچاق کالا مبارزه خواهد کرد.