به گزارش خبرگزاری برنا، اجلاس منطقه‌ای کنوانسیون تهران در رابطه با اجرایی شدن پروتکل آمادگی، واکنش و همکاری منطقه‌ای در مبارزه با سوانح، آلودگی‌های نفتی پیش از ظهر امروز در هتل سفیدکنار بندر انزلی آغاز شد.

اجلاس مذکور از امروز به مدت چهار روز با حضور استاندار گیلان، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ،مسؤولان و کارشناسان پنج کشور حوزه دریای خزر در رابطه با کارگروه پایش و ارزیابی محیط زیست دریایی برگزار شده و بررسی پیش‌نویس  پروتکل پایش، ارزیابی، دستیابی و تبادل اطلاعات از دیگر موضوع‌ها در همایش مذکور است.

در ابتدای نشست معاون سازمان حفاظت محیط زیست در مورد اهداف کلی کنوانسیون تهران و الحاقیه های آن توضیحاتی داد و گفت:  این اجلاس با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی با عنوان" پروتکل آمادگی ، واکنش و همکاری منطقه ای در مبارزه با سوانح آلودگی نفتی " موسوم به پروتکل آکتائو برگزار می شود که پروتکل مذکور ، الحاقی به کنوانسیون تهران است . معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست افزود " پروتکل پایش ، ارزیابی ، دستیابی و تبادل اطلاعات " نیز با حضور متخصصان کشورهای حاشیه دریای خزر و مقامات دبیرخانه موقت کنوانسیون تهران در طول این نشست مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در پیامی ویدیویی که در افتتاحیه این همایش پخش شد؛ گفت: امیدواریم این نشست که در ارتباط با کنوانسیون تهران و حفاظت از  محیط زیست دریای خزر هست بتواند هر چه سریعتر راه های رسیدن به اهداف کنوانسیون تهران را محقق کند.

 وی افزود : هدف اصلی این نشست بررسی و تدوین یک برنامه منطقه ای برای جلوگیری از آلودگی نفتی در دریای خزر است که با سلامت مردم حاشیه دریای خزر و سلامت ابزیان در ارتباط مستقیم می باشد و امیدواریم تاخیر های بوجود آمده در اجرایی شدن مفاد این کنوانسیون با همکاری کشورهای حاشیه خزر جبران شود و با توجه به اهمیت مبادله اطلاعات و پایش محیط زیست دریای خزر بتوانیم اهداف کنوانسیون تهران را محقق کنیم.

راستاد معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی هم در بخشی از مراسم توضیحاتی در خصوص اهداف این نشست ارایه داد.

 نجفی استاندار گیلان در سخنانی که بصورت همزمان برای میهمانان خارجی ترجمه می شد ؛گفت : صمیمانه ترین سلام های خود و مردم گیلان را تقدیم شما میدارم وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی و ژئوپلوتیکی استان گیلان در جنوب دریای خزر گفت ارزش منطقه ای پهنه دریای خزر که به تنهایی به اندازه 40 درصد مجموعه دریاچه های دنیا را شامل می شود به دلیل تنوع محیط زیستی  بالا در سطح منطقه به خوبی پدیدار گشته است و جمهوری اسلامی معتقد است دریای خزر  با امواج سهمگینش دریای دوستی و صلح است و با دارا بودن  گونه های شاخصی همچون فک خزری و ماهیان خاویاری که به عنوان گونه های مورد حمایت جهانی قرار دارند نقش پر اهمیتی در محیط زیست منطقه دارد.

وجود تالاب ها و رودخانه ها در طول ساحل دریای خزر به عنوان زیستگاه های حساس بر اهمیت آن  افزوده است . خزر برای 15 میلیون جمعیت اطراف ان فواید بسیار دارد و در سفر اخیر رییس جمهور به استان گیلان ضمن بهره برداری از پروژه هایی همچون اسکله های منطقه آزاد انزلی ، تاکید ویژه ای بر بهره گیری از اقتصاد و ظرفیت های دریای خزر با توجه به حفظ محیط زیست داشت.

 نجفی افزود :توسعه دریا محور یکی از محورهای اصلی توسعه استان است و در سه سال گذشته تمام توسعه های انجام گرفته بر اساس توجه به محیط زیست است پروژه هایی همچون توسعه بنادر و اجرای طرح مدیریت و احیای تالاب انزلی ، پرورش ماهی در قفس و مدیریت پسماند در 300 نقطه گردشگری ساحلی در استان در راستای توجه به محیط زیست دریای خزر است.

صید بی رویه ماهیان خاویاری و آلودگی نفتی و تخریب زیستگاه ها و تغییرات عظیم در رژیم رودخانه ای همچون سد سازی های بی رویه در دهه های گذشته موجب تخریب محیط زیست این دریای عظیم شده است . وی امادگی استان را برای هر نوع همکاری در حوزه محیط زیست دریای خزر اعلام کرد.

این نشست از 27 تا 31 فروردین در هتل سپیدکنار بندر انزلی برگزار میشود و در خلال آن مسایل مورد  نظر در راه اجرایی شدن پروتکل آمادگی ، واکنش و همکاری منطقه ای در مبارزه با سوانح آلودگی نفتی موسوم به پروتکل آکتائو و مسایل مطروحه در کارگروه های پایش و ارزیابی محیط زیست دریایی بررسی خواهد شد.