به گزارش خبرگزاری برنا، وجود یک الماس منحصربفرد در کشور که گفته می شود در دنیا بینظیر است و مضاف بر آن مالکیت این سنگ از آن شرکت بازرگانی ایرانی با گستره فعالیت بین المللی است را دریافت نمود. فلذا نظر به یونیک و منحصربفرد بودن سنگ فوق در سطح جهان که قابلیت ثبت در کتاب گینس (رکوردهای جهان) را نیز دارد و جالبتر اینکه مالکیت این شرکت و سنگهای کمیاب و حتی نایاب اش در اختیار یک هموطن است، را بر آن داشت تا تحقیقات بیشتری را در این زمینه داشته و نتیجه را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

photo_۲۰۱۷-۰۴-۱۸_۱۵-۵۲-۱۶

پس از دریافت خبر و جستجو و استعلام از صاحب نظران و افراد فعال در حوزه جواهر مشخص شد که خبر فوق صحت داشته و این الماس منحصربفرد و یگانه در جهان، با وزنی بیش از 9 و غریب 10 قیراط که وجه تمایز این الماس با دیگر الماس ها که باعث شده قیمت چند ده میلیون دلاری داشته باشد بخاطر رنگ های متفاوت و خاص آن است و جالبتر اینکه این سنگ در حال حاضر در کشور ایران با مالکیت شخصی بنام حاج رضا که بعنوان بنیانگذار الماس رنگی خاورمیانه صاحب نام در جهان بعنوان یک از نفرات برتر الماس رنگی یونیک مطرح است، نگهداری می شود.

وی در حال حاضر تصمیم گرفته سنگ مذکور را از طریق آکشن خصوصی و با پایه 55 میلیون دلار شروع نماید (سازمان استاندارد کمیته جوهرات چند بار تاکید نموده اند که در نهایت محافظه‌کاری قبمت کنونی را گذاشته اند) و به بالاترین قیمت پیشنهادی بفروش برساند. حاج رضا را همه اجین با نام RGS  که شرکت بازرگانی سنگ ایشان است می شناسند. ایشان آقای مسعود شیرزاد را بعنوان نماینده تام الاختیار خود معرفی نمودند که ایشان در تمامی موارد مرتبط با الماس های رنگی این شرکت توان تصمیم سازی را دارند.

شیرزاد

مسعود شیرزاد نماینده تام الاختیار RGS

نماینده تام الاختیار حاج رضا آقای شیرزاد عنوان نمود: RGS بنا دارد حدود 9 قطعه دیگر از سنگهای یونیک و نادر خود را از طریق همین رسانه به معرض نمایش و معرفی بگذارد. وی در ادامه اظهار داشت مجموعاً تا سقف یک میلیارد دلار سنگ یونیک و بسیار نادر را معرفی و امتیاز معرفی سنگهای خاص خود را از روی علاقه به این پایگاه خبری واگذار می نماید.

نظر به اینکه مالکیت چنین سنگ خاصی در اختیار یک هموطن ایرانی است و در حال حاضر این سنگ در کشورمان موجود است و احتمال اینکه مبادی ذیصلاح در این حوزه احتمالاً اطلاعاتی از این سنگ داشته باشند گروه اقتصادی را بر آن داشت تا در ادامه تحقیق خود از یک منبع موثق در رابطه با صحت و سقم این خبر استعلام نماید و چه نهادی شایسته تر از سازمان استاندارد کشور که بالاترین مرجع در حوزه صدور گواهینامه های اصالت و کیفیت در هر کشور است. لذا روز یکشنبه تماسی بر قرار نمودیم با جناب آقای پروفسور داریوش ادیب ریاست محترم کمیته جواهرشناسی سازمان استاندارد کشور که از بخت ما ایشان نظر به تفاوت و وجه تمایز این الماس با دیگر الماس های که به گفته ایشان در طول نزدیک به نیم قرن سابقه علمی و پژوهشی و تجربه خویش در حوزه جواهرات تاکنون نه چنین پدیده نادری را نه دیده و نه شنیده بودند. ایشان در عین مشغله و حجم کاری فراوان با نهایت صبوری و محبت پاسخگوی سئوالات ما در مورد این سنگ بودند که بدینوسیله از این استاد گرانقدر کمال سپاس و قدردانی را داریم. شرح گفتگو با پروفسور داریوش ادیب، رئیس کمیته جواهرشناسی سازمان استاندارد کشور؛ به شرح ذیل است:

شیرزاد1

 

*  آیا خبر وجود یک الماس رنگی منحصربفرد در سطح جهان در کشور ایران درست است؟

بله خبر درست است و حتی این الماس را جهت ارزشیابی نزد بنده هم آورده و بنده نیز در قالب یک گواهینامه نظر خویش را در مورد آن داده ام.

* دلیل خاص و متفاوت بودن این الماس از دیگر الماس ها چیست؟

بنده در طول غریب نیم قرن فعالیت در محیط های آکادمیک، پژوهشی و تجربی در حوزه جواهرات تاکنون الماس مولتی کالر را نه دیده و نه در مورد آن شنیده بودم و این سنگ یک پدیده در حوزه جواهرات است که بسیاری از معادلات و دسته بندی ها را در این حوزه دچار تغییر می نماید. خواستگاه الماس ها معمولا در عمق 80 تا 120 کیلومتری از سطح زمین است که در آن عمق حرارت و فشار سنگ های که بر روی آن سطح زیرین قرار گرفته اند باعث هموژه نیزه یا یکنواخت شدن و یا رنگ حد میانی الماس ها می شود که معمولا رنگ های در طیف سفید و یا قهوه ای را دارا هستند که الماس مد نظر شما دارای یک هسته بی رنگ و در اطراف آن هاله ای با رنگ های متفاوت و زون رنگی به وضوح قابل روئیت هستند که این پدیده در این سنگ بسیار نادر یا تحقیقاً عرض کنم ناشناخته و خاص و تاکنون منحصربفرد است.

* آیا این الماس در خارج از کشور هم شناخته شده و مورد تأیید سازمان های ذی صلاح است؟

بله تا جایی که بنده مطلع هستم و مدارک و گواهینامه های این سنگ را ملاحظه نمودم این سنگ دارای حداقل 4 گواهینامه بین المللی از سازمان های معتبر و قایل استناد ارزشیابی جواهرات از کشورهای امریکا، تایلند، هنگ کنک و ... است.

* در مورد قیمت سنگ برآوردی شده است؟

نظر به توضیحات باید عرض کنم قیمت گذاری در مورد این سنگ نظر به نبود سنگ مشابه و یا حتی سنگی نزدیک به آن در سطح دنیا کار بسیار سختی است و براحتی نمی توان درمورد قیمت آن سخن گفت ولی چنانچه بنده در نهایت محافظه کاری که در حرفه کاری ما معمول است بخواهم در مورد قیمت این سنگ غیر معمول چه از بعد الوان متفاوت و منحصربفرد و چه از بعد وزن نظر دهم باز هم تکرار میکنم با نهایت محافظه کاری بنده حداقل 35 میلیون دلار را برای این سنگ اعلام می‌کنم.

* ضمن سپاس آیا نکته دیگری نیز در مورد این سنگ باقیمانده؟

 سخن در مورد این سنگ که بسیار است و قطعاً از حوصله مخاطبان شما خارج، لکن بعنوان نکته آخر عرض کنم که این سنگ می تواند نظر به خصوصیات منحصربفردش در کتاب گینس (رکوردهای جهان) ثبت گردد.