به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری برنا، سید حسن قاضی زاده هاشمی در سخنان پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه تهران اظهار داشت: بسیاری از کسانی که دفترچه بیمه گرفته بودند، توان مالی برای مراجعه به بیمارستان دولتی و امکان پرداخت حق بیمه را نداشتند، که با عملیاتی شدن قانون مذکور این امر محقق شد.

وی که همزمان با اولین روز از هفته سلامت سخن می گفت، افزود: اکنون با گذشت سه سال و هشت ماه از شروع کار دولت یازدهم، یکی از اولویت های دولت توجه به خدمات سلامت است که در طرحی با عنوان 'تحول سلامت' در هیات وزیران تصویب شد.

وزیر بهداشت با بیان این که حاصل این مصوبه کاهش پرداخت مردم و دغدغه آنها در مراجعه به مراکز درمانی بود، ادامه داد: همچنین دولت هزاران هزار میلیارد تومان به ویژه برای حاشیه نشینان و روستاها در مواردی که نیاز به بهداشت و یا درمان داشتند،‌ در این مدت پرداخت کرده است.

وزیر بهداشت یادآورشد: تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت مردم در مراجعه به بیمارستان های دولتی برای گرفتن نخ بخیه و چاقوی عمل و حتی البسه بیمار باید هزینه همه این موارد را از جیب خود پرداخت می کردند که با عملیاتی شدن این طرح، پرداخت از جیب مردم در روستاها به سه درصد و در شهرها به شش درصد کاهش پیدا کرد.

قاضی زاده هاشمی با بیان این مطلب که تنها در استان فارس دولت در این زمینه نزدیک به یک هزار میلیارد تومان پرداخت کرده است، عنوان کرد: بر اساس سرشماری، نزدیک به 10 میلیون حاشیه نشین وجود دارد که وضعیت خدمات بهداشتی و درمانی آنها به مراتب بدتر از روستاها است که در این رابطه نیز به ازای هر سه هزار نفر یک مراقب سلامت تعیین و پزشک، خدمات درمانی، بهداشتی و دندانپزشکی برای آنها فراهم شد.

وی با اشاره به این که نقایصی در زمینه واکسن و ارایه داروها در روستاها وجود داشت که برطرف شد، گفت: از نظر تخت های بیمارستانی اقداماتی که انجام شده بیشتر به یک انقلاب شبیه است زیرا به اندازه 20 سال در این دوره، تخت بیمارستانی ساخته و تحویل شد و همچنان هم ادامه دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد:‌ همچنین در مدت سه سال و هشت ماه که از دولت یازدهم می گذرد، بیش از دو هزار میلیارد تومان تجهیزات در بیمارستان ها توزیع شده است که تمامی این تجهیزات از شرکت های دانش بنیان داخلی و در راستای تقویت بنیه این شرکت ها خریداری شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: حدود سه هزار خانه بهداشت و مراکز بهداشتی و هفت هزار پایگاه و مرکز جامع خدمات سلامت در این مدت ایجاد شده و در حوزه تقویت تولید داخل نیز هر ماه، دو داروی جدید وارد چرخه تولید شده و اکنون این تعداد به 100 داروی جدید رسیده است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه حدود 60 درصد قیمت ریالی داروها در داخل تولید و 40 درصد رقم ریالی نیز از خارج وارد شده است، گفت: برغم اینکه مصرف دارو به دلیل بیمه 11میلیون نفر افزایش پیدا کرده است سهم تولید داخل نیز از 60 درصد به 70 درصد رسیده و واردات نیز 350 میلیون دلار کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه امسال برای هفته سلامت شعار سلامت روان در نظر گرفته شده است، افزود:سلامتی امروز صرفا به جسم سالم نیست بلکه روح و روان و جامعه سالم هم بسیار نقش دارد.

وزیر بهداشت با بیان این نکته که سلامت روان در دنیای امروز به شدت مورد توجه است، اضافه کرد: در کشور ما به دلیل قرار گرفتن در یک منطقه آشوب زده و وقوع حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله و این مساله که سالانه حدود 18 هزار نفر در تصادفات جان خود را از دست می دهند و حدود 10 برابر این افراد معلول یا خانه نشین یا یتیم می شوند، مشکلات افسردگی زیاد است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه میزان افسردگی در ایران بیشتر از متوسط دنیا نیست اما همین میزان افسردگی که در زنان 16 درصد و مردان حدود 10 درصد است، نیز رقم قابل توجهی است که علاوه بر کم سوادی، فقر و مشکلات اقتصادی، به عوامل دیگری چون مشکلات فرهنگی و اجتماعی نیز بازمی گردد.

وی یکی از عوامل اصلی اضطراب را دروغ، تهمت و غیبت در جامعه دانست و گفت: وقتی در جامعه این خصوصیات گسترش یابد،‌ طبیعی است که استرس هم افزایش پیدا می کند و به هر میزان در جامعه دروغ، طمع به مال دنیا و قدرت زیاد شود،‌ اضطراب و به دنبال آن توسعه خشم نیز بیشتر خواهد شد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یاس و ناامیدی یکی دیگر از مشکلاتی است که در جامعه ما زیاد تبلیغ می شود، یادآورشد: در جامعه ای که یاس تبلیغ شود نشاط و شکوفایی هم نخواهد بود و کسانی که یاس را در جامعه و خانواده تبلیغ می کنند، این افراد مسیر اشتباهی را دنبال می کنند.

قاضی زاده هاشمی بیکاری و مشکلات معیشتی را از دیگر عوامل گرفتاری های روحی و روانی برشمرد و اظهار داشت: البته منظور از گرفتاری اعصاب و روان به معنای دیوانگی افراد نیست بلکه این عوامل موجب اختلال خواب، گوشه گیری و بی حوصلگی می شود.

وی بیان داشت: به ازای هر 40 هزار نفر در کشور یک مشاور سلامت روان داریم اما هنوز فرهنگ مراجعه به مشاور در جامعه نهادینه نشده است و مردم فکر می کنند که حتما باید مشکلی در مغز آنها وجود دارد که به مشاور ارجاع داده می شوند.

ویر بهداشت یادآورشد: در 26 سال گذشته آمار افسردگی در کشور ما دو برابر شده البته در دنیا هم آمار افسردگی بالا رفته است اما باید توجه داشت که ما در کشور اسلامی زندگی می کنیم که باورهای دینی، باعث آرامش روان می شود.

قاضی زاده هاشمی افزود: باید تلاش کنیم در مقوله سلامت روان شرایط ما روز به روز بهتر از گذشته باشد و هر روز بتوانیم در جهت کنترل خشم و یاس عمومی که برخی در جامعه تبلیغ می کنند موفق تر باشیم.

وی عنوان کرد: آحاد جامعه باید به این باور برسند که اگر می خواهیم کشوری آباد و انقلابی موثر داشته باشیم لازمه آن توجه به بخش سلامت روح و روان و حرکت به سمت کاهش آسیب های اجتماعی است.