به گزارش گروه سلامت خبرگزاری برنا، دکتر سید حسن هاشمی در مراسم اعزام 80 کلینیک سیار دندانپزشکی به مناطق محروم اظهار کرد: در حال حاضر حدود 1100مرکز ارائه خدمات دندانپزشکی در مناطق روستایی فعالیت می‌کنند و 1200 دندانپزشک نیز طی طرح تحول نظام سلامت در این مناطق به کار گرفته شده‌اند. همچنین نوجوانان زیر14 سال، خانم‌های باردار و شیرده می‌توانند به صورت رایگان از خدمات پیشگیری و همچنین کشیدن و پر کردن دندان در مناطق روستایی و حاشیه شهرهای زیر 20 هزار نفر استفاده کنند.

وی با ارزشمند خواندن حضور جامعه پزشکی و دندانپزشکی در اجرای این طرح که به صورت رایگان فعالیت می‌کنند، ادامه داد: این کلینیک‌ها در مناطقی که هنوز پوشش خدمات دندانپزشکی در آنها وجود ندارد، مستقر می‌شوند. حضور دندانپزشکان در چنین فضایی در ارتقای اخلاقی، تولید محبت و گسترش احترام به حقوق شهروندان موثر است. جامعه پزشکی همیشه در روزهای سخت مانند دفاع مقدس در صف اول خدمت رسانی بوده‌اند. امروز نیز در قالب سمن‌های مختلف به صورت گمنام با وجود تمام غوغاسالاری‌هایی که وجود دارد، کار خیر انجام می‌دهند.

هاشمی با اشاره به نوبت‌های طولانی دندانپزشکی در برخی مناطق کشور، اضافه کرد: این باعث افتخار است که این میزان همت برای کمک به نیازمندان وجود دارد. یکی دیگر از مشکلات جدی ما در حوزه سلامت کشور سرطان سینه در زنان است که به همین منظور در آینده‌ای نزدیک سعی می‌کنیم ۱۵۰ مرکز را برای غربالگری اولیه در مناطق مختلف کشور فراهم کنیم. کشور ما از این نظر غنی است و باید این زمینه‌ها برای انجام کار خیر معرفی شوند.

وزیر بهداشت در حاشیه این مراسم با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن هفت میلیون دانش آموز در طرح تحول نظام سلامت برای دریافت خدمات پیشگیری در حوزه دندانپزشکی بیان کرد: کلینیک‌های سیاری که امروز به مناطق محروم اعزام می‌شوند، به صورت رایگان خدمت ارائه می‌کنند. همچنین همکارانی که در این کلینیک‌ها حضور دارند نیز فعالیت رایگان خواهند داشت. وزارت بهداشت زیرساخت این اقدام را فراهم کرده و آن را در اختیار خیرین دندانپزشک و اردوهای جهادی قرار داده است.

وی با اشاره به استقبال جامعه پزشکی از این برنامه ادامه داد: ما به معرفی این اقدامات و همچنین فراهم کردن بستر اجرای آن نیاز داریم. ارزش مادی این برنامه‌ها قابل مقایسه با ارزش معنوی آن نیست. در عین حال مطمئن هستیم که در سایر حوزه‌ها نیز این مسیر ادامه پیدا می‌کند. ما باید به طور دائم کار خیر را تبلیغ و تشویق کنیم و خوشحالیم که توانستیم این برنامه را در هفته‌های پایانی دولت و همچنین هفته کرامت اجرا کنیم.

وزیر بهداشت در خصوص تاثیر برنامه‌های اجرا شده در حوزه دندانپزشکی گفت: طی چهار سال گذشته شاخص پوسیدگی از 2.9 به 1.8 کاهش یافته است، اما گذر زمان مشخص می‌کند که چقدر موفق بوده‌ایم. والدین و دانش آموزان نیز بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص پوسیدگی داشتند.

وی افزود: ما بیشترین نتیجه را در مقایسه با آمارهای بین‌المللی از نظر کاهش شاخص‌های پوسیدگی دندان داشته‌ایم، اما فکر می‌کنیم که نباید به نتایج کوتاه مدت توجه کرد، مهم گسترش رفتارهای استاندارد است. همچنین نباید از این راه خسته شویم چرا که آموزش با تکرار اثرگذار است