به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، محمد مهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان در نشست شورای اداری ورزش و جوانان استان قزوین اظهار داشت: حوزه جوانان که امروز بخشی از وزارت ورزش و جوانان است آینده این کشور را رقم خواهد زد و نباید از این حوزه به سادگی عبور کرد و بخشی نگری در این حوزه نمی تواند گره گشا باشد و اگر غفلت کنیم آینده را از دست خواهیم داد.

وی افزود: دغدغه دولت حوزه جوانان است و بحران های در کشور ایجاد شده است که نشان دهنده عدم توجه لازم به این حوزه است و تجربیات مناسب به نسل بعد منتقل نشده است. درخواست بنده از مدیران در این حوزه این است که دغدغه خانواده و آینده کشور را داشته باشند و اگر علاقه داریم که جوانانمان هویت مند و ارزشی بزرگ شوند و حضور اجتماعی داشته باشند باید توجه جدی تری داشته باشیم.

تندگویان با اشاره به مشکلات جوانان گفت: اعتقاد و باور من این است که اگر تشکل ها را تقویت نکنیم روزی خواهد رسید که جوانان آنقدر بی انگیزه می شوند که در حوزه ورزش هم با مشکلات جدی عدم حضور و فعالیت جوانان مواجهه خواهیم شد. متاسفانه امروز مشاهده اعتیاد، کودک آزاری، نامیدی، افسردگی به سادگی در اطرافیان و محیط جامعه قابل رویت است. همه جوامع پیشرو به این نتیجه رسیده اند که دولت ها نمی توانند به تنهای کار را پیش ببرند و بسیاری از کارهای حاکمیتی و اجرایی را به مردم های که متشکل شده اند سپرده اند و امروز ما از استاندارد دنیا در تشکل پروری عقب هستیم.

معاون ساماندهی امور جوانانوزارت ورزش و جوانان، یادآور شد:  اتفاق خوبی در دولت یازدهم افتاده است که از صد تشکل امروز به نزدیک به دو هزار تشکر رسیده ایم ولی این نیاز به کیفی کاری و هدفمندی دارد. بازار سنتی ما نیازمند تغییر و تحول است و تنها کسانی که می توانند فضای نوین کسب و کار را ایجاد کنند همین جوانان هستند که پیشرو در بهره‌مندی از تکنولوژی جدید هستند.

وی با اشاره به اینکه در حوزه جوانان نیازمند مدل اطلاع رسانی مناسب از فعالیت های جوانان هستیم، افزود: باید فعالیت های ارزشمند جوانان اطلاع رسانی شود. این امر ترویج کننده فعالیت مضاعف و افزایش انگیزه جوانان خواهد شد. از طرفی هم نگاه به این حوزه نزد مسئولین باید تغییر کند و برخی که هنوز باور ندارند به این تشکل ها با جنس فعالیت های مولدی و خدماتی و فکری این حوزه آشنا شوند.

تندگویان ادامه داد: نمونه های موفق ای حوزه باید تقویت و شناسانده شوند. تشکلی در چهارمحال بختیاری توانسته است به روستاییان در جهت صادرات کالاهاشون کمک کنند و فعالیت آنها باعث شده است جلو مهاجرت را بگیرند و توسعه محلی را محقق سازند. در خراسان رضوی ما تشکلی هست که ده هزار عضو از مجموعه نخبگان کشور را گرد هم آورده اند و همایشی برگزار کرده اند و صد اختراع برتر رو ساماندهی کرده اند که موفق شده اند ده اختراع را به تولید انبوه برسانند.

معاون ساماندهی امور جوانان اظهار داشت: حوزه جوانان یک نگاه ملی می طلبد و یک وظیفه ملی و دینی است که بدان توجه شود. ما در تلاش هستیم بعد از رشد کمی به سمت رشد کیفی برویم و توانمند سازی، حرفه مندی و باورمندی و اعتقادی را در میان جوانان و سازمان های مردم نهاد تقویت کنیم و بدان بپردازیم. وقتی یک جوان می تواند ده جوان را سرپرستی کند و متشکل کند و سمت و سوی هویتمند بدهد یک نخبه اجتماعی است و باید به این جوانان بهای ویژه داد و ساماندهی و رهبری و هدایت جوانان را به خود جوانان بسپریم.

وی افزود: جوانی که به حوزه فعالیت های اجتماعی ورود می کند و می تواند گروهی را راهبری کند حتما باید دست گیری شود و تقدیر و تشکر از نخبگان اجتماعی را اولویت امروز خود و وظیفه همه می دانم و از همه بخش های دولت درخواست می کنم این جوانان را حمایت و تکریم کنند. راه توسعه در کشور تقویت پایگاه های بومی در کشور است و این امر با کمک جوانان میسر خواهد شد.

تندگویان با اشاره به جمعیت جوانان گفت: یک چهارم کشور را جوانان تشکیل می دهند و عدم توجه به آین بخش می تواند هم بخش ورزش و هم بخش های مولد کشور را با مشکلات جدی، کم فروغی و کاهش رونق اجتماعی و توسعه ای و رشدی مواجه سازد.

تندگویان با اشاره به شهدای شهر قزوین گفت: از افتخارات استان قزوین حضور مبارک آقای ابوترابی و شهید رجایی است. هر دو عزیز بسیار ساده زیست و از مفاخر کشور هستند. حجه الاسلام ابوترابی که رهبر آزادگان بودند و شهید رجایی هم از عزیز ترین شخصیت های کشور هستند که هر دو از این خطه تاریخی و ارزشمند می باشند.