به گزارش خبرنگار جوانان خبرگزاری برنا، مدیر کل هماهنگی و ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر رسانه ای را ببندیم و محدود کنیم حتما افکار عمومی  راه دیگری برای رسیدن به منبع اخبار درست پیدا می کند . واقعیت این است که وقتی صدای مردم از رسانه ای شنیده نشود مردم رسانه دیگری را جایگزین آن می کنند ، اینجاست که عده ای با امیال و نیت های  غیر صادقانه در خارج از مرزها، افکار عمومی را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

به گزارش خبرنگار جوانان خبرگزاری برنا، امید محدث، مدیر کل هماهنگی و ساماندهی امور جوانان در همایش ملی کنشگری اجتماعی ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان گفت: ارتباط مستقیمی بین فضای مجازی و جوانان وجود دارد که بسیار مهم است، چرا که  بخش عمده ای از کاربران فضای مجازی جوانان هستند و آنها هستند که در این اتمسفر زیست فعالانه دارند.

وی افزود: باید از ظرفیت خانه های جوان و جوانان برای کمک به اقشار جامعه استفاده  کرد ، و این ظرفیت را می تواند فضای مجازی ایجاد کند . در ماجرای زلزله کرمانشاه شاهد نقش آفرینی فضای مجازی و نهاد های مردمی و گروه های مرجع اجتماعی بودیم که دیدم در نهایت موجب شکل گیری یک کنش اجتماعی عظیم در امداد رسانی به زلزله زدگان کرمانشاه بودیم .وجه مشترک فضای مجازی و نهاد های مردمی و سمن ها ظرفیت و پناسیل شبکه سازی آنهاست. در صورتی که بتوانیم از این ظرفیت در جهت منافع ملی و عمومی استفاده کنیم بدون شک می توانیم در مسیر توسعه شاهد اتفاقات نو . جدید و شگفت انگیزی باشیم.

مدیر کل هماهنگی و ساماندهی امور جوانان با اشاره به اینکه رسانه دچار تغیر شده است گفت: هر نسلی رسانه خودش را دارد و هر رسانه نیز هدف خود را دنبال می کند. در زمان پیروزی انقلاب ، رسانه انقلابیون رسانه هایی غیر از تلویزیون و رادیو بودند . چراکه صدای انقلابیون از آن ها شنیده نمی شود . در نتیجه آنها به سمت رسانه ها جایگزین مثل اعلامیه و دیوار نوشته ها و نوار های ضبط صوت رو آوردند . هر نسلی برای انتقال پیام خود رسانه خودش را انتخاب می کند .

 وی با اشاره به  نقش  مهم فضای مجازی در کنشگری در جامعه گفت: فضای مجازی امروز رسانه نسل خودش است و در فضای مجازی مردم هویت سازی می کنند. افراد جامعه در فضای مجازی ، در کنار زیست واقعی خود ، زیست مجازی پیدا می کنند . هویت مجازی پیدا می کنند و از طریق این هویت مجازی به نقش افرینی اجتماعی و گاها مشارکت اجتماعی اقدام می کنند.

محدث  در مورد گام های مثبت فضای مجازی  در دنیای امروز گفت: فضای مجازی قابلیت فضلیت بخشی به مفاهیم عینی درجامعه را دارد. در ماجرا پلاسکو شاهد بودیم که این فضای مجازی بود که در اصلاح رفتارهای فردی در اجتماع نقش افرینی کرد . مثلا وقتی مردم در هنگام وقوع پلاسکو هجوم اوردند و با آواره های ساختمان پلاسکو سلفی می گرفتند و مانع عبور و حرکت خودرو های امدادی می شدند ، کاربران فضای مجازی  با واکنش شدید نسبت به این موضوع و تقبیح این رفتار ناهنجار اجتماعی ، بحث کمک به عبور خودروهای امدادی و اولویت حرکت آنها در معابر را تبدیل به یک فضیلت اجتماعی کردند. بعد از این ما شاهد اصلاح رفتار ترافیکی شهروندان در مواجه با خودرو های امدادی بودیم و مشاهده می کردیم که خودروهای شخصی در مواجه با خودروهای امدادی بلافاصله مسیر خود را عوض می کردند تا مسیر برای عبور مثلا آمبولانس باز شود . در این مسیر گروه های مرجع و نهاد های مردمی با ایجاد کمپین هایی مثل بین خطوط برانیم و .... این روند را به تبدیل به رفتار اجتماعی کردند.

مدیر کل هماهنگی و ساماندهی امور جوانان با اشاره به تاثیر فضای مجازی در حوادث دو سال گذشته تا کنون گفت: معتقدم در پلاسکو ما شاهد کنش اجتماعی هدفمند و ساختاریافته و شبکه ای نبودیم و حضور و هجوم مردم در جلوی ساختمان پلاسکو بیشتر ضد مشارکت اجتماعی بود. زیرا زمانی که این فاجعه اتفاق افتاد  رفتاری افراد حاضر فضای مشارکتی نداشت و حضور آنها بیشتر به عنوان رفتار توده ای قابل تحلیل است.

محدث ادامه  داد: اما در همین فضای ضد مشارکتی بعد از واکنش های منفی فضای مجازی به رفتار توده ای عده ای از شهروندان ، ما شاهد رفتارهای مشارکتی نه به صورت منظم و شبکه بلکه به صورت فردی و بر اساس نقش شهروندی بودیم . افرادی که به آتش نشانان اب معدنی می دانند . یا برای افراد حاضر در عملیات غذا و میوه فراهم می کردند اما من همچنان معتقدم نمی توان این موضوع را یک کنشگری موفق وشبکه ای نامید.

وی با اشاره به حادثه زلزله کرمانشاه و کمک سازمان های مردم نهاد در این زلزله گفت: در حادثه کرمانشاه این اتفاق رخ داد و مردم در فضای مجازی به یکدیگر کمک کردند و یک کنش اجتماعی اتفاق افتاد و همه توانستند یک هدف را دنبال کنند.

محدث در خاتمه گفت: در حادثه کرمانشاه نهاد های مردمی وارد عمل شدند و بسیار منظم با همکاری  نیرو انتظامی کمک ها را به صورت کاملا دقیق و طبق یک برنامه مشخص به مردم برسانند. هرچند در این میان باز هم ناهماهنگی هایی وجود داشت اما این نا هماهنگی ها موجب اختلال در کنشگری و مشارکت اجتماعی نشد . خانه های جوان در سراسر کشور به کمک سمن های جوانان فعال شدند و بر اساس یک نیاز سنجی دقیق در منطقه کرمانشاه ، اقدام به انجام خدماتی مانند پخت نان و تهییه غذا و خدمات مشاوره روحی و روانی کردند . همچنین کمک های مادی خود را بر اساس نیاز های حقیقی مناطق زلزله ارسال کردند . اینگونه بود که خدمات متقابل فضای مجازی و نهاد مردمی و سمن ها و گروه های مرجع موجب شکل گیری رفتار شبکه ای در راستای مشارکت اجتماعی در زلزله کرمانشاه شدند.

همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان ) همایش ملی کنشگری اجتماعی (ویژه سازمان های مردم نهاد جوانان )