به گزارش گروه اجتماعی برنا ، در چند روز گذشته نامه‌ای در فضای مجازی منتشر شده که طی آن مشاور وزیر بهداشت به زیرمجموعه این وزارتخانه اعلام کرده که بنا بر نامه عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - از به کار بردن واژه ریزگرد خودداری کنند.

علی محمد طهماسبی بیرگانی- مدیر ملی ستاد مقابله با گرد و غبار- در گفت و گویی  در این باره با اشاره به اینکه این نامه به کلیه دستگاه‌های اجرایی ارسال شده است، گفت: کلمه ریزگرد غلط است و مبنا و معنای علمی ندارد. درست‌ترین کلمه گردِ خاک است اما به دلیل ثقیل بودن، گرد و خاک گفته می‌شود که معادل فارسی کلمه dust است البته کلمه گرد و غبار هم استفاده می‌شود که غلط نیست.

وی ادامه داد: نامه سازمان حفاظت محیط زیست به دستگاه‌ها در مورد به کار نبردن کلمه ریزگرد یک ضمیمه هم دارد که در آن تاکید شده است که در انواع و اقسام فرهنگستان‌ها و دیکشنری‌های تخصصی حتی یک جا هم کلمه نامانوس و غلط ریزگرد وجود ندارد.  

مدیر ملی ستاد مقابله با گرد و غبار در پاسخ به این ابهام که برخی معتقدند سازمان حفاظت محیط زیست با حذف واژه ریزگرد سعی در کمرنگ کردن مشکل گرد و غبار کشور را دارد، گفت: چطور ممکن است با تاکید بر اسم و عنوان علمی یک پدیده آن را کمرنگ کنیم. ما فقط می‌گوییم ریزگرد از لحاظ علمی غلط است. ضمن اینکه مردم از ابتدا این پدیده را با عنوان گرد و غبار می‌شناختند. ما کارشناسان، مسئولان و اساتید دانشگاه بودیم که کلمه ریزگرد را به غلط ابداع کردیم.