به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، سیدحسن هاشمی در حاشیه افتتاح مرکز پرتو درمانی باران خرم آباد با اشاره به افتتاح بیمارستان اعصاب و روان مهر خرم آباد گفت: ساخت بیمارستان ٦٤ تختخوابی ویژه بیماران اعصاب و روان مهر خرم آباد از سال ٨٤ آغاز شده و با همت دانشگاه علوم پزشکی لرستان با سرعت قابل قبولی به بهره برداری رسید که باید از این دانشگاه تشکر کرد. 

هاشمی افزود: با توجه به کمبود إمکانات درمانی برای بیماران اعصاب و روان در سطح استان لرستان، به بهره برداری رسیدن این بیمارستان اهمیت زیادی دارد. 
 
وزیر بهداشت درخصوص مرکز پرتو درمانی باران گفت: این مرکز پرتو درمانی به منظور خدمات رسانی به بیماران مبتلا به سرطان تأسیس شده و خدمات را در سطح عالی و با إمکانات پیشرفته ارائه می دهد، البته این مرکز برای ارائه خدمات کافی نیست، اما مانع از این می شود که بیماران به استان های دیگر اعزام شوند. 
 
وی ادامه داد: باید سعی شود در یک یا دو سال آینده، مشابه این مرکز را به مجموعه مراکز پرتودرمانی اضافه کنیم.
 
وزیر بهداشت با بیان اینکه خیرین سلامت در استان لرستان نیز فعال هستند، خاطرنشان کرد: قبلا تاکید کرده ایم که هر کجا خیرین قدم بردارند و کمک کنند، وزارت بهداشت نیز ٥٠ درصد کمک خواهد کرد، بنابراین در پروژه هایی که آنها آغاز کرده اند، وزارت بهداشت در تجهیز و بهره برداری پروژه اقدام خواهد کرد. 
 
هاشمی درخصوص طرح تحول سلامت تصریح کرد: طرح تحول سلامت، از ٥ سال قبل آغاز شده است و برکات آن متوجه مردم به ویژه در نقاط محروم و  استان های مرزی کشور شده است.
 
وزیر بهداشت با بیان اینکه طرح تحول سلامت با قدرت ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: به طور حتم، حمایت های دولت و مجلس شورای اسلامی از طرح تحول سلامت ادامه پیدا خواهد کرد، تا آن بخش که مربوط به مردم است، بدون نقص دنبال شود، اما در بخش مربوط به ارائه دهندگان خدمت از جمله پرستاران، کارکنان وزارت بهداشت و فروشندگان تجهیزات پزشکی و داروخانه ها، طلب های زیادی از بیمه باقی مانده که امیداست در این مورد هم گشایشی حاصل شود. 
 
هاشمی درخصوص خلاهای درمانی به ویژه پزشک متخصص در استان لرستان گفت: ٣٠ درصد از ظرفیت دانشگاه ها به ظرفیت بومی اختصاص دارد، به این معنا که دانشجویان بومی به تدریج وارد چرخه ارائه خدمت می شوند، درعین حال، توزیع متخصص معمولا آبان ماه هرسال صورت می گیرد.
 
وزیر بهداشت بیان کرد: از جمله مواردی که همواره مورد توجه است، محرومیت از نظر حضور و تعداد متخصصان در هر نقطه ای از کشور است، باید پذیرفت که کشور پهناوری با ٨١ میلیون نَفَر جمعیت داریم، از طرفی سالانه مثلا ٦٠ نَفَر جراح مغز و ٨٠ نفر متخصص ارتوپدی تربیت می شود که عمدتا طرح قانونی خود را می گذرانند و بعد از اتمام طرح از مناطق محروم خارج می شوند، لذا بهترین راه حل بومی گزینی و تربیت افراد بومی هر استان است و می توان گفت شرایط ظرف چندسال آینده تغییر خواهدکرد، ضمن اینکه به فکر راه حل های کوتاه مدت هم هستیم و از هیچ تلاشی برای آسایش مردم دریغ نخواهیم کرد.
 
هاشمی درخصوص تأمین تجهیزات پزشکی و دارو در شرایط تحریم گفت: یکی از اقدامات جدی وزارت بهداشت این است که مردم در  شرایط تحریم، در حوزه سلامت آسیب کمتری ببینند، زیرا به هرحال تحریم ها آسیب رسان هستند.
 
وزیر بهداشت ادامه داد: از نظر رییس جمهور امریکا، این تحریم ها، شدیدترین و بی رحمانه ترین نوع تحریم است، اما از نظر ما، تحریم در قرن ٢١ به شدتی که وی تصور می کند، نیست، مخصوصا برای کشوری مانند ایران که با ١٥ کشور همسایه بوده و چند دهه تجربه تحریم را داشته است.
 
هاشمی اظهارداشت: کشور ایران به شرایط سخت و طاقت فرسایی که ترامپ درنظر دارد، دچار نخواهد شد، اما دراینکه مردم، کودکان شیرخوار و افراد مسن و بیماران آسیب می بینند، تردیدی نیست و متاسفانه مدعیان حقوق بشر نیز سکوت کرده و فقط نظاره گرند.
 
وزیر بهداشت با بیان اینکه اعمال تحریم ها، ایران را در تبادلات مالی دچار مشکل می کند، یادآور شد: آنها ادعا می کنند که دارو و تجهیزات پزشکی جزو تحریم ها محسوب نمی شود، اما زمانیکه نتوانیم پول را جا به جا کنیم یا در فروش نفت به اروپا با مشکل مواجه شویم، آسیب خواهیم دید. 
 
هاشمی گفت: تقریبا ٥٠ درصد از وقت ما صرف این می شود که تلاش کنیم تا مردم در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، با مشکلی مواجه نشوند. 
 
وزیر بهداشت با بیان اینکه حوزه دارو و تجهیزات پزشکی مورد توجه و تاکید رییس جمهور کشورمان قرار دارد، تصریح کرد: ستاد تدابیر ویژه برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی در شرایط تحریم برنامه هایی دارد، درعین حال امیدواریم بتوانیم از سوی بانک مرکزی و سایر بانک های عامل، حمایت های کافی را دریافت کنیم تا بخش دارو و تجهیزات با کمترین اسیب روبرو شود.