به گزارش گروه اجتماعی برنا؛ با بالا رفتن قیمت ارز و افزایش قیمت انواع کالا در کشور، حال زمزمه‌هایی مبنی بر اینکه "مُردن هم گران شد" به گوش می‌رسد.

حال برای پیگیری این موضوع که آیا قیمت‌ قبور هم افزایش پیدا کرده است یا خیر با مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که در ادامه خواهید خواند.

سعید خال - مدیر عامل و عضو هیئت مدیره سازمان بهشت زهرا(س) در گفت‌وگو با خبرنگار شهری خبرگزاری برنا، در خصوص بالا رقتن قیمت قبر در چند روز اخیر، گفت: «لایحه‌ای تحت عنوان "اصلاحیه قیمت قبوردر بهشت زهرا" وجود دارد که با رأی اکثریت مطلق اعضای شورای شهر تهران به تصویب رسیده است. این لایحه دو کارکرد مهم دارد؛ در حوزه‌ی شفاف سازی قیمت‌ها بسیار کمک می‌کند و همچنین شرایطی فراهم کرده تا مستندان و نیازمندان بتوانند از خدمات سازمان بهشت زهرا استفاده کنند. به طور کلی این لایحه سیستم قبور رایگان را برای شهروندان تهرانی درنظر گرفته است یعنی هرشهروند تهرانی که به سازمان بهشت زهرا مراجعه کند، طبقه اول قبر به رایگان و طبقه دوم و سوم را با قیمت رایانه‌ای حداکثر یک میلیون تومان دریافت خواهد کرد. همچنین  کلیه خدمات متوفی با  مبلغ 500 هزارتومان هزینه می‌شود. اگر فردی همین مبلغ را نداشته باشد، سازمان بهشت زهرا آن را در 12 قسط تقسیط و اگر توان پرداخت آن را هم نداشته باشد، سازمان می‌تواند قبر را به رایگان به او ببخشد.»

به گفته خال  در سال گذشته، 22 هزار و 500 قبر رایگان به شهروندان تهرانی داده شده است.

وی در ادامه با بیان این مطلب که در سایر قطعات بهشت زهرا قیمت قبر از صفر ریال تا حداکثر 16 میلیون تومان وجود دارد، افزود: «قبر 16 میلیون تومانی قبری است که 47سال از قدمت آن گذشته و 47سال توسط سازمان به آن خدمات (فضای سبز، نظافتی، جدول کشی، بتن ریزی و ...) ارائه شده است.»

خال اظهار کرد: «نکته  لایحه مذکور این است که به شهروندان نشان می‌دهد خط بطلان و کاربرد قبرهای نجومی، قبرهای صد میلیونی، دویست میلیونی و ... هیچ پایه و اساسی ندارد و کذب محض است.  این لایحه بیشتر به نفع شهروندان مستمند است.  گفته‌هایی مبنی بر گران شدن قیمت قبور و گران شدن مُردن، صحت ندارد. به عنوان مدیرعامل سازمان بهشت زهرا اعلام می‌کنم که حداقل قیمت قبر در بهشت زهرا رایگان است و حدود 80 درصد شهروندان از این سیستم استفاده می‌کنند. همچنین 3 درصد شهروندان از قبرهای 16 میلیونی استفاده می کنند. در قطعه‌ی روزِ قبر سه طبقه، یک طبقه آن رایگان و دو طبقه دیگر آن یارانه‌ای محاسبه می‌شود.»