به گزارش گروه اجتماعی برنا ، صدرالدین علی پور رئیس این مرکز در حاشیه نشست خبری که پیرامون مراسم گرامیداشت روز بدون کیسه پلاستیکی در میدان میوه و تره بار صادقیه در منطقه 2 برگزار شد، پیوند اقتصاد و محیط زیست را امری مهم دانست و گفت: این امر نه تنها گامی به سوی حل معضلات محیط زیستی است بلکه باعث اشتغال زایی و مشارکت شهروندان در مدیریت شهری نیز می گردد.

امیرحسن جعفری ورامینی معاون توسعه و پایش مرکز محیط زیست شهرداری تهران در نشست خبری روز بدون پلاستیک با اشاره به مضرات استفاده از پلاستیک که هم محیط زیست و هم سلامتی انسان را به خطر می اندازد، گفت: براساس مصوبه شوراء اسلامی شهر تهران در سال 88، شهرداری تهران ملزم به انتخاب جایگزینی مناسب به جای مصرف کیسه های پلاستیکی در مجموعه شهرداری شد.

وی با تاکید بر اینکه شهرداری تهران تا به حال حدود 100 درصد از اهداف این مصوبه را محقق نموده است، افزود: متولی بهداشت کشور وزارت بهداشت است که تا کنون هیچ ممنوعیتی را برای استفاده از پلاستیک ها به ویژه در نانوایی ها که خطرات بسیار جدی را متوجه شهروندان می کند، لحاظ نکرده است.

معاون توسعه و پایش مرکز مدیریت محیط زیست شهرداری تهران عدم مدیریت پلاستیک ها و رهاسازی آن ها در طبیعت را یکی مهمترین معضلات محیط زیستی در جهان دانست و گفت: برای حل این معضل نیاز به جلب مشارکت شهروندان، حساس نمودن آن ها و مسئولین است تا با مشارکت یکدیگر، مصرف پلاستیک به حداقل کاهش یابد.

جعفری ادامه داد: دغدغه اصلی شورای اسلامی شهر تهران و مجوعه شهرداری، کاهش مصرف پلاستیک است که در این زمینه باید ضمن حمایت از  سمن ها و فعالان حوزه محیط زیست تسهیلات ویژه ای برای آن ها فراهم نمود.

رحیمی مدیرعامل سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار در ادامه مراسم گفت: پس از مصوبه شوراء، در میدان مرکزی میوه و تره بار یک واحد تولید کیسه های پلاستیکی از نوع تجزیه پذیر شکل گرفت.

وی افزود: در میادین میوه و تره بار شهر تهران 50 درصد از کیسه های پلاستیکی پایه گیاهی دارند و 50 درصد مابقی از نوع تجزیه پذیر است.

رحیمی افزود: اخیراً سازمان میادین میوه و تره بار یک سیاست تشویقی برای کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی در میادین به کار گرفته است که از خرداد ماه سال جاری به صورت پایلوت در چند میدان شروع شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس به ازای هر کیلو خریدی که بدون دریافت کیسه پلاستیکی انجام شود 50 تومان در فاکتور نهایی تخفیف اعمال می شود.

در ادامه نشست خبری، افشین حبیب زاده رئیس کمیسیون نظارت شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه حق و تکلیف در کنار یکدیگر معنا پیدا می کنند، بیان کرد: مجموعه شهرداری تهران به تنهایی قادر به حل تمامی معضلات محیط زیستی جامعه نیست و کمک دیگر بخش های دولتی و غیر دولتی را نیز می طلبد.

جندقی معاون خدمات شهری منطقه 2 شهرداری تهران در ادامه با تاکید بر سرطان زایی مواد پلیمری پلاستیک ها و هزینه هنگفتی که صرف تولید آن ها می شود، گفت: اطلاع رسانی به شهروندان و فرهنگسازی مصرف ظروف یکبار مصرف پلاستیکی و کیسه های پلاستیکی باید به صورت مطلوب صورت گیرد که این امر نیاز به همکاری همه جانبه از سوی تمامی سازمان های متولی دارد.

وی در پایان گفت: منطقه 2 شهرداری تهران 5000 کیسه پارچه ای تولید و در میادین میوه و تره بار این منطقه در اختیار شهروندان قرار داده است.

لازم به ذکر است در حاشیه مراسم روز بدون کیسه پلاستیکی که با همکاری منطقه 2 شهرداری تهران و کانون های محیط زیست مناطق برگزار شد، صدرالدین علی پور رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و ناهید خداکرمی عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری به همراه دیگر مسئولین از غرفه سمن ها و محصولات ارائه شده توسط آن ها مانند کیسه پارچه ای و سفره نان بازدید کردند.