به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست در هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استان‌ها  در مورد اینکه از انرژی استفاده نابه‌جا شده است، گفت: استفاده از آب‌های زیرزمینی و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های وارد شده باعث شده از آب‌های زیرزمینی بهره بیش از حد گرفته شود و در پی آن امروز شاهد خارج کردن درختان افتاده در جنگل‌های شمال کشور هستیم. در حقیقت بهره‌گیری بیش از حد از محیط زیست باعث تخریب آن شده است.

وی ادامه داد: سیاست‌های غیرپایدار در کشور ما موجب فرسایش آب و خاک شده است ومردم مقصر نیستند. هنگامی که در سال ۵۹ موضوع خودکفایی گندم مطرح شد حمله همه جانبه‌ای به مراتع و کشتزارها انجام شد تا کشور به استقلال دست پیدا کند اما از سوی دیگر با تخریب خاک و مراتع مواجه شدیم به شکلی که این موضوع ما را تبدیل کرد به اولین کشور در جهان در حوزه تخریب خاک کرده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر  اینکه سالانه ۱۲ تن در هر هکتار شاهد فرسایش خاک هستیم، گفت: سیاست‌های احساسی و ناپایدار و کوتاه مدت وضع محیط زیست کشور را به گونه‌ای درآورده که امروز خیلی شرایط بدتر از آن چیزی است که اعضای شورای عالی استان‌ها گمان می‌کنند. متاسفانه اطلاعات نادرست به مردم می‌دهیم. ۵۰ سال پیش میزان منابع آب‌های زیرزمینی حدود ۱۳۲ میلیارد مترمکعب بود. روند بهره گیری از منابع آغاز شد و به جایی رسیدیم که نهایتا در زمان وزارت آقای چیت‌چیان در وزارت نیرو این رقم به زیر ۹۰ میلیارد مترمکعب رسید.

وی با بیان اینکه باید مصرف آب را ۴۰ تا ۵۰ میلیارد مترمکعب کاهش دهیم و اگر این اتفاق نیفتد با مشکل جدی روبرو خواهیم شد، افزود: باید واقعیات را به مردم بگوییم و همه معضلات را با آنان مطرح کنیم. تصور می‌کردیم چند شهر دچار کم آبی شده اما همه کشور دچار کم آبی است.

کلانتری با تاکید بر اینکه نباید مسائل را امنیتی کرد، ادامه داد: برای حل مشکل باید تمام اطلاعات را به مردم بدهیم تا اطلاعات شهروندان نسبت به محیط زیست افزایش پیدا کند.