به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، سید محمدعلی افشانی در حاشیه بازدید از موسسه مطبوعاتی «همشهری» با حضور در جمع خبرنگاران ، پس از درود به ارواح طیبه شهدا بالاخص شهدای عرصه قلم، شهید کربلایی احمد و شهید صارمی و تبریک « روز خبرنگار» گفت: اگرچه تمامی انسان ها در قبال آگاه کردن جامعه مسئول اند، اما برخی این شانس را دارند حرفه شان آگاهی بخشی به جامعه باشد و خبرنگاران در این گروه قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه اساساً آگاهی موجب ارتقای انسان به درجات والا و به عبارتی تبدیل مس به طلا می شود، گفت: 20 سال پیش، زمانی که معاون عمرانی استانداری خوزستان بودم،  در سرمقاله روزنامه «همدلی» نوشتم که رسانه ها مردم را به حقوق خویش اگاه می کنند و  سپس شهروندان تلاش می کنند تا به حق خود دسترسی پیدا کنند.

افشانی با اشاره به رقابت تنگاتنگ رسانه ها برای خبررسانی و جذب مخاطب گفت: در دوره ای ، اینترنت وجود نداشت و کمتر کسی تصور می کرد فضای مجازی روزی بتواند زندگی مردم را دچار تحول کند،اما «تافل» به عنوان یکی از اندیشمندان حوزه ارتباطات قرن 21 را «قرن دانایی» معرفی کرد؛ قرنی که دوره حکومت های مقتدر پایان می یابد و خانواده های مقتدر جای آن ها را می گیرد؛ خانواده هایی که دسترسی آسان تر و سریع تر به اطلاعات داشته باشند.

وی سرعت، صحت و دقت را از مهم ترین عوامل ارزیابی موسسه های خبررسانی معرفی و عنوان کرد: سازمان هایی که از ابزارهای نوین مدیریتی استفاده می کنند و با مدیریت کیفیت، فرایندها را به طور دقیق کنترل می کنند می توانند پیروز این میدان رقابت باشند.

شهردار تهران ادامه داد: اگر آن چه را به مردم ارائه می کنیم ، درست باشد حتماً مورد توجه و استقبال مردم قرار می گیرد و مجموعه خبررسانی به مجموعه اقتصادی تبدیل خواهد شد. نباید فراموش کنیم میانگین درک مردم ما از مسئولان بالاتر است و آنانی که می خواهند مردم را محکوم کنند ، در واقع می کوشند خود را تبرئه سازند.

افشانی در ادامه ضمن یادآوری شرایط دشوار مالی «همشهری»  و تاکید بر اینکه تلاش می کنیم تا این مجموعه عظیم با حجم بالای دارایی ، اقتصادی باشد، تصریح کرد: امیدواریم موسسه با اجرای برنامه های جدید، استفاده از ابزارهای نو و فناوری های نوین از حالت فعلی خارج شود.

وی با اشاره به حجم عظیم ثروت در شهرداری تهران گفت: جای تعجب است که با این شرایط تا به امروز به هر موسسه و شرکت تابعه شهرداری رفته ام، اعلام کرده اند که زیان ده هستند؛ موسساتی که اگر یک دهم ثروت آن ها در اختیار بخش خصوصی هوشمند قرار می گرفت،  ارقام بالایی از ثروت و شغل را تولید می کردند.

شهردار تهران با انتقاد از مدیران پیرو سبک های قدیمی مدیریتی و ادامه دهندگان مسیر مدیران گذشته،  خاطرنشان کرد: امروز چند جوان در کنار یکدیگر شرکت «استارت آپ» راه اندازی می کنند و در عمل موفق به تغییر رویه های گذشته می شوند. نمونه آن موردی است که در حوزه تاکسیرانی اتفاق افتاد و با وجود اعتراضات تاکسی داران، در نهایت همین اقدام موجب کاهش قیمت کرایه ها و خدمات رسانی بهتر به شهروندان شد.

افشانی با اظهار امیدواری نسبت به تغییر شرایط مالی موسسه «همشهری» و الگوبرداری سایر سازمان های تابعه شهرداری از این موسسه گفت: اخیراً اعلام کرده ام که از شهریورماه هیچ بودجه ای به سازمان های زیان ده نمی دهم و سازمان ها، خود موظف به تامین بودجه هستند. زیرا  نباید تمام ماه نگران حقوق پرسنل باشیم و این موضوع به دغدغه جدی تبدیل شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه در عصر ارتباطات و رقابت اطلاعات، سرعت و صحت عمل مهم ترین شاخص توسعه یافتگی محسوب می شود، گفت: با وجود آن که موسسه «همشهری» متعلق به شهرداری تهران است، انتظار نداریم به عنوان مبلغ مدیریت شهری عمل کند چرا که بیشتر نیازمند نقد هستیم.

شهردار تهران ادامه داد: البته، باید توجه کنیم در دنیای امروز که در کم تر از ثانیه میلیون ها نفر در سراسر دنیا از یک خبر مطلع می شوند، مبنای نقد باید بر صداقت و راستی باشد که اگر این چنین نباشد نتایج ویران گری به همراه خواهد داشت.

افشانی با تاکید بر اینکه نقد عامل اصلاح جامعه است و به همین دلیل اصحاب رسانه و به طور وی‍‍ژه خبرنگاران مصلحان اجتماعی هستند که با نقدشان افراد را اصلاح می کنند، گفت: البته در دنیای امروز برخی دروغ می سازند و همان دروغ را نقد می کنند. این در حالی است که اگر مبنای نقد درست باشد برای جامعه نعمت است و آن موقع است که اهل قلم هدایت گر جامعه محسوب می شوند و صاحب قلم به جامعه جهت می دهد.

وی در ادامه به عزم جدی این دوره از مدیریت شهری برای مقابله با فساد و نقش رسانه ها در این زمینه پرداخت و تصریح کرد: اگر اطلاعات در این خصوص به درستی و مبتنی بر مستندات منتشر شود، مدیریت شهری و رسانه در کنار هم می توانند قدم های بزرگی را بردارند.

شهردار تهران ادامه داد: فراموش نکنیم آن چه امروز نظام جمهوری اسلامی و مسئولان را تهدید می کند فساد است که مانند موریانه بی صدا ساختار نظام اداری و اجرایی را تهدید می کند، در این میان نظارت به معنای واقعی کلمه باید در اختیار اصحاب رسانه و سازمان های مردم نهاد باشد.

افشانی یکی دیگر از مشکلات کشور را مهاجرت نخبگان به دلیل عدم استفاده درست از این افراد در کشور دانست و عنوان کرد: به منظور ایجاد فرصت مناسب برای استفاده از نخبگان و افراد تحصیل کرده، به معاون منابع انسانی اعلام کرده ام تا رزومه مدیرانی که جا به جا و مدیرانی که منصوب می شوند را در سایت های شهرداری تهران نمایش دهند تا مردم در جریان تخصص مدیران قرار بگیرند.

وی ادامه داد: متاسفانه  ریشه مشکل امروز ما که موجب مهاجرت نخبگان می شود،  این است که فارغ التحصیلان بهترین دانشگاه های کشور معمولاً برای واگذاری مسئولیت از سوی مسئولان مورد پذیرش قرار نمی گیرند و در مقابل، فردی که تحصیلات و تجربه چندانی ندارند با تکیه بر مناسبات و روابط مسئولیت می گیرد.

شهردار تهران همچنین به موضوع شفاف سازی در نظام مالی شهرداری تهران براساس ماده 75 قانون شهرداری ها که 111 سال پیش به تصویب رسید پرداخت و گفت: بر اساس این ماده هر 6 ماه یک بار تمامی هزینه ها و درآمدها باید آگهی عمومی شوند و تاکنون اگر این اتفاق نیفتاده است، خلاف قانون صورت گرفته است. با این حال، زمانی که صحبت از شفافیت می شود بسیاری فکر می کنند کشف تاریخی کرده اند.

افشانی تاکید کرد: در این راستا، به مدیران شهرداری اعلام کرده ام که راس 6 ماه باید تمام قراردادها را روی سایت شهرداری تهران بارگذاری کنند تا امکان نقد و تحلیل شهروندان فراهم شود.

وی با بیان اینکه اطمینان می دهم که شهرداری تهران با کمال میل از موسسه «همشهری» حمایت می کند، گفت: این حمایت به این معنا است که اگر موسسه در مناقصات شرکت کند، حتی اگر قیمتی که اعلام می کند مساوی با  قیمت اعلامی سایر موسسات و شرکت ها باشد، پروژه به «همشهری» واگذار می شود، اما اگر «همشهری» از حضور در چنین رقابت هایی خودداری کند، دیگر حمایتی صورت نمی گیرد.

شهردار تهران با بیان اینکه مجموعه مدیریت شهری را بسیج می کنیم تا در شرایط مساوی در کنار موسسه همشهری باشند و با یکدیگر تحولاتی هر چند کوچک ایجاد کنند، عنوان کرد: جزو مدیرانی نیستم که وعده دهم در یک ماه تحول گسترده ایجاد می کنم،

همین که رو به جلو قدم برداریم کافی است؛ در این زمینه امیدوارم تا موسسه «همشهری» در آینده در سالم سازی سیستم ها و اقتصادی کردن سایر سازمان های تابعه شهرداری الگو و یاری گر باشد.

افشانی در ادامه ضمن درخواست از خبرنگاران موسسه «همشهری »برای مطالعه و نقد مفهوم «شهر زیست پذیر» به عنوان یکی از محوری ترین برنامه های این دوره از مدیریت شهری خاطرنشان کرد: این مفهوم حدود 14 سال است که مبنای شهرسازی نوین است و یکی از شاخص های مهم آن ایمنی شهروندان در بخش های روانی و مادی است.

وی گفت: در واقع، بر اساس این مفهوم میزان تاثیرگذاری تهران بر سایر شهرها و تاثیرپذیری این کلانشهر مشخص می شود.

شهردار تهران سنجش وضعیت محلات را یکی از مهم ترین بخش های شهر زیست پذیر دانست و عنوان کرد: یکی از شاخص هایی که نشان می دهد محلات تا چه اندازه زیست پذیراند، موضوع حمل و نقل و قدرت انتخاب مردم در این زمینه است.

به گفته افشانی، قرار است در آینده تمامی 354 محله تهران بر اساس شاخص های وابسته به مفهوم شهر زیست پذیر سنجیده شوند و پس از آن مورد مقایسه قرار بگیرند. نتایج حاصل از این مقایسه نیز مشخص می کند که سرمایه گذاری در محلات باید بر چه اساس صورت بگیرد.

شهردار تهران در پایان با تاکید بر اینکه برنامه های این دوره از مدیریت شهری حول دو محور« ارتقای کیفیت زندگی» و « ایجاد رضایت مندی» برای شهروندان تعریف می شود، تاکید کرد: شاخص ارزیابی عملکردهای ما باید رضایت مندی مردم باشد و اگر به گونه ای عمل کنیم که مردم رضایت داشته باشند، این، به آن معنا است که وظایف خود را به نحو مطلوب انجام داده ایم.