به گزارش گروه اجتماعی برنا ؛ عیسی کلانتری گفت: اگرهمه ما یعنی حکومت، دولت و مردم بتوانیم به صحبت‌های رهبری درباره محیط زیست عمل کنیم، می‌توانیم محیط زیست خوبی داشته باشیم. به قول ایشان محیط زیست مسئله این دولت و دولت قبلی یا نسل فعلی و قبلی نیست. تا ایران هست محیط زیست باید وجود داشته باشد. محیط زیست ارثیه پدری نیست بلکه امانت نسلهای آینده است و اگر ما به این نکته توجه کنیم می‌شود محیط زیست را به راحتی حفظ کرد.

وی گفت: متاسفانه برنامه‌ها در کشور بدون رعایت مبانی اساسی که یکی از آنها محیط زیست است تدوین و اجرا می‌شود. استراتژی‌های دستگاه‌های مختلف، متفاوت است ومدام عوض می‌شود. گاهی اوقات سیاست‌های ما در مباحث کلان کشور، ضد و نقیض تصویب می‌شود و اولین قربانی محیط زیست است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: امروز مشکلات فراوانی داریم. از طرفی وظیفه حمایت از کالای داخلی و تولید ملی را داریم اما از طرفی دیگر، تولید داخل هم‌گام با حفظ محیط زیست پیش نرفته و در مقایسه با ضرر وارد کردن آن محصول از خارج، چندین برابربیشتر محیط زیست را از بین می برد. تولید داخلی، اصل اساسی کشوروبسیار خوب است اما از طرفی حفظ محیط زیست نیز برای کشور لازم است.

وی ادامه داد: تولید تمام نیاز‌های داخلی در کشور گاهی اوقات در تضاد با محیط زیست است. برای مثال طبق  قانون باید 95 درصد کالای اساسی در داخل تولید شود اما از طرفی پتانسل آبی کشور بسیارمحدود است و به محیط زیست کشور فشار می‌آید. مصوب شده که باید مواد غذایی مورد نیاز، در داخل تولید شود و این موضوع بسیار خوب است، پهنه خاکی مورد نیاز هم وجود دارد، اما برای آبیاری این محصولات دچار مشکل هستیم. آب نیست و برای همین اقدام به استحصال همه آب‌های موجود می‌شود و سهم محیط زیست از بین می‌رود. این اتفاق همراه است با خشک شدن تالاب و رود و خیزش گردوغبار. مردم با صدها نارسایی که در اثر مصرف مواد تجدید پذیر و ناپذیر اتفاق می‌افتد روبرو شده و حتی نسل‌های بعد هم در گیر این موضوع می‌شوند.

کلانتری مردم را در اتفاقات زیست محیطی بی تقصیر دانست و گفت: به نظر من در این میان مردم هیچ تقصیری ندارند. اشکال از سیاست‌های ضد و نقیض کشوراست. اگرمحوریت برنامه ریزی کشوربر اساس توسعه پایدار بود، با خیلی از این مسائل روبرو نبودیم. به دلیل تصمیم گیری‌های جزیره ای و تک بخشی، تضاد‌های مختلفی ایجاد شده است. برای مثال از طرفی دم از حمایت تولید داخلی می‌زنیم و از طرفی می‌بینیم قربانی، محیط زیست است. محیط زیست درهوا،خاک، آب و مواد ژنتیکی قربانی این استراتژی‌ها شده است.

مردم در تخریب محیط زیست بی‌گناهند

وی در ادامه با اشاره به بخش عمده‌ای از فعالیت‌های سازمان محیط زیست گفت:محیط زیست در کل سازمانی اجرایی نیست وبه میزان سه درهزار بودجه دولت را به خود اختصاص داده است. 7000پرسنل دارد. یک بخش اجرایی دارد که مربوط به حفاظت ژنتیکی کشور است و17میلیون هکتار از وسعت کشور را که حدود 11درصد وسعت است توسط عوامل اجرایی مانند محیط بان و کارشناسان پوشش می‌دهد. بخش دیگر بخش کارشناسی و پایش است که باید واحد‌های تولیدی یا افرادی که محیط زیست را تخریب می‌کنند را پایش و برنامه ریزی و برخورد با متخلفین را برعهده دارد.

رییس سازمان محیط زیست ادامه داد: عمده مشکلات سازمان محیط زیست در بخش دوم است. ما طبق قانون باید از حقوق مردم در این حوزه حفاظت کنیم. این بخش نگرانی‌های زیادی برای تولید کنندگان دارد. زیرا معمولا ابتدا فعالیتی آغاز و یا کارخانه ای ساخته شده و بعد تازه به مشکلات زیست محیطی که ایجاد می‌کند پرداخته می‌شود.

کلانتری گفت: باید به جامعه آموزش دهیم در هر سطحی هستید، فعالیت‌های شما نباید باعث آسیب‌های محیط زیستی به هرنوعی شود. متاسفانه مشکلات فرهنگی هرچند نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است اما باز هم وجود دارد.

وی تاکید کرد: شرایط فرهنگی مردم به مراتب بهتر شده است. برای مثال در شهری مانند بیرجند هیچ زباله ای در شهر ریخته نمی‌شود. باید این فرهنگ را در کشورهمه گیر کنیم و مردم بدانند خودشان از آلودگی بیش از همه ضرر می‌بینند.

زباله و پسماند و حفاظت از جانداران و جلوگیری از آلودگی از اقلیم باید در فرهنگ مردم جای بگیرد. در این شرایط است که مردم خودشان نسبت به محیط زیست مدعی می‌شوند.

معاون رییس جمهور سهم مردم در تخریب محیط زیست را تنها 15 از صد دانست و ادامه داد: سیاست‌های کلان  که در راستای یک زنجیره کامل تصویب نمی‌شود عامل اصلی تخریب محیط زیست است. اهداف کوتاه مدت متاسفانه همیشه بر اهداف میان مدت و بلند مدت غلبه دارند. برای مثال امسال وضع آب بسیار بد و طوفان شن فراوان است. شاید درنگاه اول مقصر مردم باشند اما سیاست‌گذاریهای غلط مردم را به این سمت برده است.

با این وضع مصرف،آب راه به آینده نمی‌برد

رئیس سازمان محیط زیست کشور درباره وضعیت کمبود آب در کشور گفت: من معتقدم اگر مصرف آب به شکل فعلی ادامه پیدا کند میزان آب کشور بسیار کمتر از پیش بینی‌های انجام شده وجود خواهد داشت و کمتراز  50 سال در کشور آب هست.

کلانتری درباره وضعیت کشاورزی و آب درکشور گفت: 8درصد مصرف آب، به شکل شرب و خانگی و دودرصد دربخش صنعت است. 90درصد کشاورزی است. باید بین بد و بدتر یا خوب و خوبتر انتخاب کنیم. اگر می‌خواهیم کشاورزی ادامه دار داشته باشیم باید در مصرف آب دقت داشته باشیم. ما حق نداریم از همه ظرفیت میزان آب تجدید پذیر استفاده کنیم. سطح نرمال جهانی استفاده از آب تجدید پذیر حداکثر40 درصد است. بر اساس اعلام جوامع جهانی تمام کشورها می‌توانند از 20 درصد آب‌های تجدید پذیر خود استفاده کنند ومحیط زیست آن‌ها هم سالم می ماند، تا 40 درصد مصرف را نیز تا حدی می‌توانند جبران کنند و بیش از آن منع دارد و به مرحله آسیب پذیری می‌رسد. در چند سال اخیر میزان مصرف ایران بیش از 100درصد حجم آب موجود بوده است. با این شرایط اولین بخشی که با کمبود آب متوقف می‌شود کشاورزی است.

وی ادامه داد: محیط زیست الان قربانی است. از تمام آب برداشت می کنیم و حاصل آن این حد از گردوغباری است که وجود دارد. اگر می‌خواهیم کشاورزی هم داشته باشیم باید به کشاورزی های طولانی مدت و برای چند نسل فکر کنیم. اگر به میزان استحصال برداشت کنیم آب بزودی تمام می‌شود.

80میلیون محیط بان در کشور داریم

محیط زیست ایران 80 میلیون محیط بان لازم دارد. کلانتری با تاکید بر این موضوع گفت: با 3000محیط بان در 15روز شیفت در این گستره کشوری، مشکل حفاظت حل نمی‌شود. همه مردم باید محیط بان باشند و آموزش ببینند. امروز جنگل‌های زاگرس در حال خشک شدن است. زیرا در گذشته با برنامه هایی که برای کاشت گندم بود خاک این منطقه دچار فرسایش شد. خاک که شسته شد آب باران به صورت سیلا ب در‌آمد و ذخیره نشد بلکه خاک را هم با خودش برد. در اثر این رویدادها، درخت‌ها کم کم ضعیف شدند و در برابر قارچ‌ها و باکتری‌هایی که پیش از آن همزیستی داشتند آسیب پذیر شده و خشک شدند. این خشکی باعث بسیاری از آتش سوزی‌ها در این منطقه است.

کلانتری گفت: الان تنها راه ما این است که از منابع باقی مانده حفاظت کنیم. مردم نباید به امید محیط بانان و جنگل بانان باشند. باید آموزش‌های عمومی به همه داده شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور درباره حقوق محیط بانان گفت: بعد از انقلاب 122محیط بان در حین خدمت شهید شدند که متاسفانه هنوز مسائل مربوط به خانواده شهید محسوب شدن بازماندگان آنها با مشکل روبروست. سالانه حدود 8محیط بان نیز حین ماموریت زخمی و مجروح و از کار افتاده می شوند. لایحه ای برای حمایت این افراد به مجلس رفته است تا با آنها مانند افراد نظامی و انتظامی برخورد شود. در کمیسیون قضایی این موضوع تصویب شده وانشالله تا یکی دو ماه آینده وارد مجلس می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان دید مثبتی به این لایحه دارند گفت: اگر این قانون تصویب شود مزایای خوبی برای محیط بانان در نظر گرفته خواهد شد.

کلانتری در ادامه، با تاکید بر نیاز محیط بانان به موضوع آموزش گفت: ما نیرو را استخدام می‌کنیم و با آموزشی کوتاه مدت وارد حیطه وظیفه می‌شوند. در گذشته دانشکده ای توسط محیط زیست با هدف تربیت و آموزش محیط بان تاسیس شد که متاسفانه به مرور زمان به آموزش رشته‌هایی پرداخت که در سایر دانشکده‌ها نیز امکان آموزش داشتند. ما سعی داریم این دانشکده را به دانشکده محیط‌ بانی تبدیل کنیم تا متقاضیان ابتدا آموزش‌های اجتماعی و نظامی لازم را ببینند و سپس به محل کار اعزام شوند.

افزایش حقوق محیط بانان خبر دیگری بود که کلانتری داد وگفت: از مسئولان استان‌ها می‌خواهم توجه بیشتری به حقوق این افراد داشته باشند.

وی درباره باروری ابرها گفت این موضوع در حوزه سازمان هواشناسی است اما تحقیقات بیست سال گذشته در این حوزه نشان داده که باروری ابرها تاثیر زیادی در بارش کشور ندارد و نمونه آن ایستگاهی است که سال‌ها در منطقه شیرکوه یزد فعال است و تاثیری در بارش منطقه نداشته است.

معاون رییس جمهور درباره موضوع گرد وغبار درسیستان و بلوچستان گفت: این موضوع دو علت عمده دارد که بخش اول آن مربوط به میزان آب ورودی به این منطقه است. آب منطقه سیستان و بلوچستان از افغانستان تامین می‌شود که امسال میزان ورودی آب به شکل چشمگیری کاهش داشت و درواقع آبی به منطقه وارد نشد. بخش بعدی مربوط به کشاورزی در این منطقه است. در حال حاضر سرمایه عظیمی برای تجهیز مزارع این استان هزینه شده است اما عملا آبی برای کشاورزی وجود ندارد. دولت باید تصمیم بگیرد که در این منطقه اولویت با کشاورزی است یا رفع گردوغبار.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان با تاکید بر نقش مردم در حفظ محیط زیست از نیاز به واحدهای درسی حوزه محیط زیست برای دانشجویان گفت و ادامه داد: عامل از بین رفتن محیط زیست مصرف بیش از حد و اسراف است. کره زمین سیاره کوچکی با ظرفیتهای محدود است. اگر به اندازه مصرف کنیم می‌توانیم مشکلات محیط زیست را حل کنیم اما به علت فشارزیادی که به محیط زیست می‌آوریم دست آیندگان را خالی کرده ایم. ما به 80میلیون محیط بان نیاز داریم و هر ایرانی یک محیط بان برای حفظ محیط زیست اطرافش است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: