به گزارش گروه قران و معارف برنا، حجت الاسلام والمسلمین میرباقری شامگاه ۲۱ شهریور ماه در مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) هیئت ثارالله(ع) در مدرسه فیضیه با اشاره به معارضین و مخالفان جریان نبوت گفت: گروهی در دل امت پیامبران بزرگ ایجاد می شدند که خود را عالم به کتاب می دانستند ولی در حقیقت آیات الهی را انکار می‌کردند و خداوند نیز در قرآن از آنها به تعابیر شدیدی یاد می‌کند.

وی افزود: این جریانی که خداوند در قرآن به آن اشاره میکند در حقیقت یک جریان یهودسازی در میان امت پیامبر است؛ این جریان همیشه در میان امت پیامبران ایجاد شده است و برخی خود را به جای اولیاالله قرار می‌دهند در حالی که تنها ظواهر را دارند.

رئیس آکادمی علوم اسلامی بیان کرد: این افراد خود را عالم به کتاب می‌دانستند و سعی می کردند که خود را در جایگاه اولیالله قرار دهند؛ در بین امت حضرت موسی نیز افرادی بودند که مومن به کلیم الله بودند ولی عده دیگر یهودی سازی کردند.

وی گفت: قرآن بیان می‌کند که این افراد در ظاهر از خدا و معنویت دم می زنند ولی در باطن به دنبال دنیا هستند و کتاب را هم بر دوش دارند؛ آنها مثل حماری که تورات به پشت دارند حرکت می کنند ولی چیزی از باطن آن نمی دانند.

میرباقری بیان کرد: قرآن بیان می‌کند که این دسته از افراد حامل کتاب نیستند بلکه کتاب، بار آنها است؛ این گروه در ضلالت و گمراهی به سر می برند؛ در حقیقت آنها چیزی از اسرار الهی نمی‌دانند زیرا اهل نجوا نیستند؛ خداوند در سوره مجادله به این مساله به صورت ظریفی اشاره می کند.

وی گفت: بر اساس سند فریقین هیچ کسی جز امام علی(ع) حاضر نشد به جای مال اندوزی صدقه بدهد و در ازای آن به اسرار خلقت برسد؛ در حقیقت وقتی اهل نجوا بودن حادث شد اسرار الهی نیز منتقل می شوند.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی بیان کرد: برخی بی دلیل مدعی شدند که پیامبر در خلوت به آنها چنین یا چنان گفت ولی کسی که اهل نجوا نباشد به این مراتب نخواهد رسید؛ حقیقت آن است که پیامبر نیز اهل نجوایی جز امام(ع) ندارد.

وی گفت: این گروه مخاطب قرآن مدعی کتاب بودند ولی آیات خدا را نیز تکذیب می کردند؛ سپس قرآن کریم به آنها بیان می کند که شما گمان می برید که در محیط ولایت الهی حضور دارید ولی به دلیل اینکه مادی هستید در همین محیط ظلمانی حضور دارید؛ اولیاالله به دلیل اینکه از دنیا بزرگتر هستند می توانند مردم را نیز هدایت کنند.

استاد حوزه بیان کرد: خداوند در این آیات دلایل روشنی را برای مخالفت این گروه با کتاب بیان می کند زیرا این گروه مدعی کتاب ولی در باطن ضد آن و ضد آیات الهی هستند؛ سوال این است که وقتی این گروه، خود هدایت نشدند چگونه میخواهند دیگران را هدایت کنند؟

وی گفت: این گروه دنیا گرا هستند و به تبع خود دیگران را نیز دنیاگرا می‌کنند و امروز مثالهای روشن آن در دنیا وجود دارد؛ حد فهم نهایی آنها همین محیط دنیا است ولی در لابلای این تلاش مستمر، پیامبر و ائمه در حال مقابله با آنها و جریان یهودسازی هستند.

میرباقری بیان کرد: روز جمعه و نماز این روز از امکانات امت سازی پیامبر است؛ امتی که حول محور اقامه نماز شکل گرفت بازار و جامعه آن نیز اسلامی خواهد شد.