به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا، سیدمرتضی موسویان، رییس مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس یازدهمین سوگواره ملی و چهارمین مسابقه بین المللی مهر محرم در نشست خبری یازدهمین سوگواره ملی و چهارمین مسابقه بین المللی مهر محرم گفت: محصول جشنواره در سه دوره گذشته آثار ارزشمندی را به‌وجود آورده است که تحسین کارشناسان این حوزه را برانگیخته است. سوگواره مهر محرم از جمله جشنواره‌ها و مسابقاتی محسوب می‌شود که محور داوری آثار در آن بر عهده مردم گذاشته شده است.

وی ادامه داد: انتظار داریم تا محتوای دوره‌های قبل در دسترس عموم قرار بگیرد و بنابراین ماهیت ذاتی فضای مجازی برگزاری این جشنواره تنها محدود به این ایام نباشد یعنی سوگواره ملی مهر محرم تا سال دیگر و تا دوازدهمین دوره سوگواره و پنجمین دوره مسابقه جریان داشته و با اختتامیه تمام نشود.

موسویان خاطرنشان کرد: با بسترهایی که در این حوزه فراهم می‌شود بین خالقان آثار و مردم ارتباط مستمری برقرار می‌کنیم و بنابراین رویدادها در مرکز رسانه‌های دیجیتال موقتی نیستند.

وی با بیان اینکه استان سمنان برگزار کننده این جشنواره است، گفت: در فضای مجازی محدودیتی وجود ندارد و افراد از هر جغرافیا و کشوری می‌توانند در جشنواره حضور پیدا کنند، چنانکه در سال‌های گذشته میزان مشارکت از کشورهای دیگر بالا بوده است.

رییس یازدهمین سوگواره ملی و چهارمین مسابقه بین المللی «مهر محرم» گفت: یکی از بخش های رقابتی اصلی بسترهای کاربرمحور است، اینکه بسترها چه تعداد کاربر را جذب می کند و کاربران چه مقدار زمانی را در این شبکه های اجتماعی می گذرانند میزان موفقیت دارنده بستر را مشخص می کند.

وی توضیح داد: با توجه به اینکه تاکید مقام معظم رهبری بر تولید محتوای بومی و ملی است باید بر این مهم تمرکز کنیم و به این فکر کنیم که چطور محتواهای موجود را دسترس پذیرتر کنیم.

موسویان بیان کرد: در واقع هدف از برگزاری جشنواره های مختلف دنبال کردن همان هدفی است که ما در بحث سواد رسانه ای دنبال می کردیم. سواد رسانه ای به دنبال منتقد کردن مخاطبان است و انتقاد موجب رشد و بالا رفتن سطح توقع مخاطب و همچنین کیفیت است.

وی گفت: در این جشنواره ها ۴ هدف را دنبال می کنیم؛ اول انباشتگی محتوا، دوم دسته بندی و تفکیک علاقه مندان، سوم افزایش سواد رسانه ای و دید انتقادی و در آخر نزدیک کردن دارندگان بسترهای کاربرمحور به اهداف خود.

موسویان افزود: با بالا رفتن سواد رسانه ای در کشور ثروت ملی کشور نیز افزایش پیدا می کند، توقع افراد از تولیدکننده بالاتر می رود، چنانکه می بینیم شبکه های اجتماعی مخاطب را رها نمی کنند و دایما در پی تبدیل شدن به عنصری موثر در برآورده کردن نیازهای مخاطب هستند. ما معتقدیم جشنواره ها هم باید به فکر نفع مادی افراد باشند.

رییس مرکز رسانه های دیجیتال فناوری اطلاعات وزارت ارشاد در آخر خبر داد: افرادی که بالای ۱۸ سال سن داشته باشند با مراجعه به سایت می توانند زیرساخت های مورد نیاز راه اندازی کسب و کار مورد نظرشان را به رایگان دریافت کنند.