به گزارش گروه اجتماعی برنا ، اخیرا در برنامه های پربازدید تلویزیون با هدف جذب مخاطب بیشتر و دیده شدن صفحات مجازی و شبکه های اجتماعی شاهد پرداختن به سوژه هایی با محوریت اجتماعی هستیم که مشخصا عمق محتوایی و تحقیقاتی مفصلی ندارند و اصولا تنها با هدف بیشتر دیده شدن آن برنامه طراحی و در کنداکتور قرار گرفتند .

به طور مثال در روزهای اخیر شاهد این بودیم که در دو برنامه (حالا خورشید با اجرای رضا رشیدپور ) و ( فرمول یک با اجرای علی ضیا) به موارد اجتماعی پرداخته شد  که اساس تحقیقاتی نداشت  و با واکنش های متفاوتی از سوی مسئولان ذی رربط مواجه و در نهایت به جوابیه و تکذیب ختم شد .

حتی اگر برنامه سازان با نگاهی روشنگرانه و انساندوستانه با هدفی کاملا اجتماعی به دنبال این باشند که از آنتن رسانه ملی به نفع جامعه سود ببرند اما وقتی مسئله بدون تحقیقات میدانی طرح شده باشد قطعا نتیجه عکس خواهد داشت و از کل ماجرا یک سیاه نمایی باقی خواهند که هیچ سودی ندارد و تنها احساس ناامیدی را در اجتماع افزایش می دهد.

  حال سوال این جا است که این موج سازی های  عوام فریبانه و ناامید کننده جامعه  آنهم در برنامه های پر بازدید سیما چه سودی برای جامعه ایرانی دارد و چه  نتیجه ای حاصل دارد و مهم اینکه به   نفع چه کسی تمام می شود ؟

برای رسیدن به پاسخ این سوالات با رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت و گویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

عبدالرضا عزیزی  با گفتن از اینکه  متأسفانه در جامعه ما در خصوص  حق الناس حرف می زنند ولی عمل نمی کنند گفت : صداوسیما متعلق به همه اقشار جامعه است نه فقط عده ای خاص . نباید حافظ منافع  یک عده باشد و در ادامه عده ای دیگر را  به خاک سیاه بنشاند. آبروی انسان ها مهم است و در اسلام هم به رعایت آن  تاکید شده است . بعد ازاینکه موج سیاه نمایی شکل گرفت و جامعه احساس ناامنی و ناامیدی کرد با یک تکذیبه نمی توان سیاهی را پاک کرد . 

وی با تاکید بر اینکه باید با افردی که با احساسات دست آویز کرده اند  و  ایجاد ناامنی روحی در جامعه می کند برخورد شود ادامه داد : باید برخورد قانونی صورت گیرد تا  راحت نتوانند با آبروی یک عده و بخصوص با  آبروی مملکت بازی کنند. در دبی با آنکه اتفاقات  زیادی رخ می دهد اما روزنامه هایشان صفحه حوادث ندارند ؛ زیرا در ابتدا تمایل ندارند فضای جامعه خود را ملتهب کنند و در بخش مهمتر به این آگاهی رسیده اند که تا نمایی از یک جامعه امن و آرام و سالم را به مردمان کشورهای دیگر از سرزمین خود نشان ندهند قادر نخواهند بود جذب توریست و سرمایه کنند، اینگونه است 90 درصد سرمایه گذاران فعال در دبی را سرمایه داران غیر اماراتی تشکیل می دهند که با این باور که این کشور جای امن و آرامی برای فعالیت اقتصادی است به این کشور وارد شده اند . وقتی تصویری که از ایران به بیرون معرفی می شود یک کشور پر آشوب ؛ پر از معضل و مشکل باشد هیچ کسی برای سرمایه گذاری وارد کشور ما نمی شود و این سیاه نمایی ها و بزرگ نمایی ها از معضلات اجتماعی ایران ،هم به داخل کشور و  روان مردم  آسیب می زند و هم اثرگذار بر اقتصاد و جذب سرمایه است .  متأسفانه خودمان با دست خودمان مردم را بر علیه حکومت تحریک می کنیم و این اشتباه است.

وی با گفتن ازاینکه برخورد قانونی با همه رسانه ها باید یکسان و با عدالت باشد چنین ادامه داد : نباید بعضی رسانه ها تصور کنند در صورت اشتباه و سیاه نمایی مورد برخورد قانونی قرار نمی گیرند .همه در مقابل قانون یکسان هستند ؛ اگر با سیاه نمایی های چنین برنامه سازان برخورد نشود به ضرر مملکت و نظام است ،کسی که باعث تشویش اذهان عمومی می شود باید با آن برخورد شود.