به گزارش گروه اجتماعی برنا ؛محمد قیصری مدیریت آستان در این نشست خبری  سخنان خود را با تاریخچه امامزاده و ویژگی های خاص سیده ملک خاتون که از نوادگان امام موسی کاظم و تنها زن پادشاه مسلمان شیعه در تاریخ ایران است شروع کرد و اشاره کرد بنا به گواه مستند، مبدا ترویج نام حضرت علی و عزاداری بر امام حسین در کشور ایران توسط این بانوی معظم شکل گرفته و استمرار یافته و این شکوه عزای بر اباعبدالله در عاشورا و اربعین یادگار دوران حکومت سی ساله وی بر ایران در هزار و صد سال پیش است.

قیصری اضافه کرد: این مستندات با ارزش تاریخی توسط استاد خسرو معتضد در حال تالیف است که در غالب کتابی فاخر به زودی رونمایی میشود.

در ادامه قیصری به تشریح برنامه های اربعین پرداخت که با پیشنهاد قرارگاه فرهنگی هنری مردمی اربعین و با تایید اتاق فکر این آستان تصمیم گیری شد تا در راستای اتفاقات خاص و معظم در خصوص بانوان با محوریت بانوی مذهبی ملی سیده ملک خاتون و تلفیق ایام اربعین، برای اولین بار کاروانی بزرگ متشکل از 1001 نفر خانم به نیت نام امام رضا و با نام "دلجویان زینبی" و با شعار "نساء الرضوی الی تل الزینبی" راهی عتبات عالیات کند.

بعداز برنامه ریزی ها و جلسات متعدد و مشارکت ها و مساعدت های لازم، مقرر گشت سه شنبه اول آبان ماه  بعداز نماز مغرب طی مراسم بدرقه باشکوهی اتوبوس های حامل زائرین حرکت کنند.

در شهرهای همدان، کرمانشاه، ایلام و نقطه صفر مرزی مهران اسکان و پذیرایی و مراسم عزاداری تعیین گشته و به لطف ارگان های همراه مقرر گشته از ۶۰ گیت مرزی ۶ گیت مختص کاروان دلجویان زینبی باشد تا معطل صف و انتطار طولانی نباشند.

بعداز عبور از مرز و تعویض اتوبوس ها راهی نجف شده و آماده پیاده روی خواهند شد و در نهایت شام اربعین به سمت ایران برمیگردند.

یکی از اتفاقات زیبا مراسمی هست با نام ام الشهید ام البنین هست که مادران و همسران شهدای مدافع حرم گردهم میایند و رزق و توشه سفر (عکس شهیدشان در کنار بسته های خوراکی) آماده میکنند تا زوار با خود به کربلا ببرند. و مهمتر اینکه به خواست ستاد نایب الشهید، کارت مشخصات هفت هزار شیده کشور عزیزمان تقدیم میشود تا به خانم های زائر در پیاده روی توزیع شود تا به نیابت از شهدای خانم جنگ تحمیلی هم زیارت کنند.

ارسال هدایای فرهنگی متبرک به آستان قدس رضوی هم فراهم شده است.

قیصری مدیریت آستان در نهایت اعلام داشت: تمام تلاش صورت گرفته نهایت آسایش و امنیت و رفاه برای بانوان محترم زائر مهیا شود تا جائیکه با مساعدت خیرین و آستان مقدس هزینه این سفر بسیار پایین تر از تمام مراکز اعزام کاروان است  که یک میلیون و چهارصد هزار تومان اعلام می شود. که مشتاقان زینبی پیاده روی اربعین میتوانند با مراجعه حضوری به ستاد اربعین آستان مقدس امامزاده سیده ملک خاتون واقع در اتوبان امام علی جنوب بعداز پل خاوران خروجی ذولفقاری و یا از طرق سایت آستان به نشانی: Www.malekkhatoon.ir برای ثبت نام و تکمیل آگاهی خود مراجعه کنند.