به گزارش خبرنگار برنا، یکی از نگرانی های فعالان اجتماعی در مناطق زلزله زده رواج فرهنگ تکدی گری و به اصطلاح چشم به دست دیگران داشتن در این مناطق است، یعنی با توجه به اینکه مردم در این مناطق دچار محرومیتی بیش از قبل شده اند و غالب آنانکه پیش از زلزله صاحب شغل بوده اند دچار بیکاری شده اند این فرهنگ عادت به امرارمعاش بدون کار و فعالیت و با کمک دیگران در مناطق زلزله زده شکل بگیرد، به طور قطع باید یکی از دغدغه های دولت ایجاد اشتغال در این مناطق باشد تا علاوه بر بازگشت دوباره روحیه کار و فعالیت در میان مردم و ایجاد شور زندگی در میان آنان میزان محرومیت و فقر در این مناطق کاهش یابد.

حشمت صفری در گفت و گو با خبرنگار برنا درباره تاثیر بیکاری و محرومیت در مناطق زلزله زده بر ایجاد فرهنگ تکدی گری و کمک خواهی افراطی گفت: حدود 11 ماه از زلزله ویرانگر سرپل ذهاب می گذرد، زلزله ای که تمام پس اندازها و دارایی های مردم سرپل ذهاب را که به امید آینده ای روشن اندوخته بودند به ویرانی کشید و نسل دیگری از فرزندان دیار ما را بی خانمان کرد.

وی با تاکید براینکه قصور بنده به عنوان رئیس شورای شهر سرپل ذهاب و یکی از مسئولان شهر و امثال بنده مزید برعلت شده است تا مردمان این سامان از دولت تدبیر و امید قطع امید کرده و تمام وعده های داده شده را پوشالی بدانند، ادامه داد: اوضاع مردم سرپل ذهاب نماد بی کفایتی و بی تدبیری برخی مسئولان است.

رئیس شورای شهر سرپل ذهاب اظهار کرد: در حال حاضر بیکاری، فقر، بزهکاری، ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی، اعتیاد وتوزیع مواد مخدر از مهمترین مشکلات مردم است.

وی با بیان اینکه بیش از 70 درصد تحصیل کردگان در سرپل ذهاب بیکار هستند، خاطرنشان کرد: بیشتر مردم این مناطق کارگر یا افرادی هستند با درآمد روزانه مانند دستفروش و... درصد کمی هم کارمند هستند، در واقع اینجا کارخانه یا جایی که مردم به کار گرفته شوند نیست، بازارچه های مرزی نیز غالبا تعطیل هستند، شرایط به نحوی است که اوضاع اقتصادی مردم نگران کننده است و مردم نمی دانند دنبال درآمد مخارج روزانه باشند یا ساخت منازلشان.

صفری افزود: مردم پیش از زلزله مشاغلی داشتند که امروز امکان ادامه آن وجود ندارد، مغازه ها ویران شده، روند کار تاکسی های شهر مختل شده و بازارچه های مرزی هم که مردم کار می کردند تعطیل است.

 

وی با بیان اینکه مقدار وام های در نظر گرفته شده برای ساخت مسکن در مناطق زلزله زده که 40 میلیون تومان است با گرانی بیش از حد و سرسام آور مصالح ساختمانی که 4 برابر شده است هیچ مطابقتی ندارد، عنوان کرد: با این مبالغ مردم در نهایت می توانند اسکلت بندی خانه ها را بنا کنند و بعد روند ساخت مسکن ها متوقف می شود، به مستاجران هم قول دادند که زمین بدهد که تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص نشده است.

 

رئیس شورای شهر سرپل ذهاب با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از 80 درصد مراجعان ما در شورای شهر مربوط به افرادی است که از ما درخواست های معیشتی و مالی دارند و بسیاری از خانواده ها چشم انتظار افرادی هستند که کمک شان کند، خاطرنشان کرد: اگر این شرایط ادامه یابد خرده فرهنگ هایی وارد فرهنگ مردم سرپل ذهاب می شود که خوشایند نیست، مردم شهر ما پیش از زلزله درخواست کمک را بد می دانستند مگر افرادی که مشکلات حادی داشتند اما اکنون نگرانی از این مساله وجود دارد که چشم به دست و کمک دیگران داشتن با ادامه شرایط بد اقتصادی مردم تبدیل به یک فرهنگ شود که فرهنگسازی دوباره و زدودن این عادت از چهره فرهنگ مدت زیادی طول می کشد

وی تاکید کرد : از شهرهای دیگر هم افرادی برای کار یا به بهانه کار به این مناطق آمده اند که رفتارشان باعث می شود ناهنجاری هایی مانند اعتیاد یا بزهکاری هایی در شهر ایجاد شود و ترس از این است که این نوع رفتارهای غیرقابل پذیرش وارد فرهنگ عمومی مردم شود.

صفری با بیان اینکه از بین بردن بیکاری و اعتیاد و فقر و ایجاد زیرساخت که سال ها اتفاق نیفتاده اعتبارات خاصی نیاز داردکه تامین آن سخت است گفت : به ویژه آنکه مردم درگیر ساخت و ساز منازلشان هستند و برای ساخت سرپناه به ویژه آنکه به فصل سرد سال نزدیک می شویم نیاز مالی دارند و تازه پس از ساخت منازل و رفع دغدغه سرپناه است که مردم به فکر کار و امرار معاش خواهند افتاد.

وی همچنین از دولت خواست  تدبیری بیندیشد که حداقل مقدار وام و تسهیلات مسکن را  افزایش دهد تا مردم بتوانند خانه هایشان را بسازند، یعنی دولت 70 تا 80 درصد ملزومات ساخت مسکن را پرداخت کند و مردم 10 تا 20  درصد را بپردازند تا بعد به کار مردم پرداخته شود.