به گزارش خبرنگار سلامت برنا، اینکه استفاده بیش از اندازه از جراحی های زیبایی در جامعه ما  دست مایه کشورهای بیگانه شده جای خود و به خطر انداختن سلامت جسم و روان، تنها با هدف زیباتر شدن، بسیار تاسف بار تر به نظر می رسد.

در سال های اخیر طرح اصلاح لبخند یا لمینیت دندان در بین افراد بسیار محبوبیت پیدا کرده به طوریکه آنها از پوسیدگی های عمیق و به عصب رسیده می گذرند اما در شرایط مشابه به سرعت  پولشان برای اصلاح طرح لبخند مهیا می شود.

بسیاری از افراد تا زمانی که احساس درد دندان نداشته باشند، به دندانپزشک مراجعه نمی کنند و علت این موضوع را گرانی هزینه های درمان می دانند اما از طرفی دیده می شود که بازار لمینیت دندان به ویژه در میان بانوان داغ شده و برای انجام آن از یکدیگر پیشی می گیرند.

با توجه به هشدارهای برخی از دندانپزشکان به آسیب های ناشی از لمینیت، دکتر سید رسول میر قاسم پور، دندانپزشک به برنا اینگونه می گوید:

دکتر میرقاسم پور ضمن هشدار در خصوص شیوع لمینیت دندان در ایران اظهار داشت: باتوجه به گرانی ابزارهای دندانپزشکی و هزینه های درمان، باید در حفظ و سلامت دندان بسیار حساس تر از گذشته عمل کنیم.

وی تصریح کرد: بسیاری از افراد تا زمانی که احساس درد دندان نداشته باشند، به دندانپزشک مراجعه نمی کنند و علت این موضوع را گرانی هزینه های درمان می دانند اما از سوی دیگر انجام لمینیت به نسبت درمان دندان های آسیب دیده، از شیوع بیشتری برخوردار است.

میر قاسم پور با بیان اینکه لمینیت به 2 صورت ( سرامیک و ونیر لمینیت کامپوزیت) انجام می شود، افزود: به این گونه که لایه ای روی سطح بیرونی دندان ها به صورت دائم اضافه می شود که در بسیاری از مواقع با تراشیدن دندان ها همراه است اگرچه  امروزه با پیشرفت تکنولوژی در ساخت لمینت های دندانی می توان لمینت های سرامیک را بدون تراش نیز انجام داد اما در صورت تراش خوردن آن، احتمال آسیب رسیدن به دندان ها افزایش می یابد.

این دندانپزشک در ادامه بیان داشت: البته در مواقعی که مینای دندان دچار پوسیدگی شدید شده باشد، لمینیت دندان کاربرد درمانی دارد در غیراینصورت بهتر است تنها برای زیبایی و اصلاح طرح لبخند، دندان های سالم خود را در معرض آسیب قرار ندهیم.

میر قاسم پور به برنا گفت: افراد می توانند در صورت اصرار به انجام لمینیت، به دندانپزشکان متبحردر انجام تکنیک های صحیح  برای اصلاح طرح لبخند مراجعه کنند . چرا که در صورت انجام نادرست آن، استعداد دندان ها به پوسیدگی، بسیار بیشتر از حالت عادی شده وگاهی منجر به حالت التهاب و تحلیل لثه و استخوان، لقی و از دست دادن زودهنگام دندان ها خواهد شد.