به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا : بررسی ها در سطح کشور خصوصا در شهر های مرزی ،نشان میدهد که امروزه آمار ازدواج ها در سنین پائین رو به افزایش است. با توجه به تغییر روند رشد جسمانی و روحی دختران امروزی در سنین پائین این امر موجب دل نگرانی بسیاری از اهالی جامعه شناسان و فعالان اجتماعی شده است. در این باره با دکتر فرید براتی سده روانشناس و کارشناس سازمان بهزیستی به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید .

فرید براتی در گفتگو با خبر نگار برنا گفت : از لحاظ روانشناختی از اصلی ترین پیش شرط های ازدواج افراد رسیدن به مرحله بلوغ فکری و یا به اصطلاح روانشناسی آن رسش عقلانی و رسش عاطفی افراد است ، تحقیقات علمی نشان می دهد که این رسش عقلانی و عاطفی و بلوغ و کمال در سنین بالای نوجوانی یعنی بعد از 18 سالگی شکل می گیرد اما قدر مسلم بلوغ فکری و عاطفی مناسب زیر هجده سال حاصل نمی شود بنا براین به همین خاطر در فرهنگ خودمان سنین بالای 19 و 20 سالگی را به عنوان زمان تقریبی رسش و پختگی برای ازدواج در نظر می گیریم. 

وی افزود :البته اینگونه رسش ها به موقعیت های فرهنگی و جغرافیایی و اجتماعی افراد بستگی دارد که افراد در آن زندگی میکنند ، مثلاً در مناطق گرمسیری دختران ما به لحاظ ساختمان بدنی قویتر از دختران ساکن در شهرهای مرکزی هستند ،بنابر این ثبات عقلانی ورشد  بلوغ فکری برای ازدواج از اصلی ترین اولویتهای ازدواج  هستند. و تا زمانی که دختر و یا پسر به این ثبات نرسیده باشند ازدواج آنها مناسب نمی تواند باشد.

براتی در پاسخ به صدمات ناشی از اینگونه ازدواج ها گفت :  زمانی که افراد در سنین پایین ازدواج می کنند خواسته یا ناخواسته متحمل مشکلات و صدمات بسیاری می شوند . ازدواج دختران در سنین پائین به دلیل عدم رشد کافی جسمانی و روحی و در پسران به دلیل نداشتن  مهارتهای لازم در زندگی دچار چالش های گوناگون می گردند، با توجه به این که افراد در سنین نوجوانی هنوز به ثبات عاطفی لازم نرسیده اند، ممکن است در انتخاب خود عاقلانه تصمیم نگرفته و پس از ازدواج دچار پشیمانی شود. خیلی وقت ها دیده ایم افرادی که در سنین نوجوانی ازدواج کرده اند، گفته اند که من آن زمان کم تجربه بودم و نمی دانستم در زندگی دنبال چه چیزی هستم. و نداشتن ثبات عاطفی موجب متغیر بودن سلایق و علایق آنها شود.

این روانشناش بالینی، از عواقب دیگر ازدواج در سنین پایین بارداری زودرس دختران دانست  که موجب صدمات روحی و جسمانی بسیاری در آنان میگردد و ممکن است که کودکان نارس و بااختلالات روحی و روانی به دنیا آورند.امروزه دختران و پسران ما با توجه به نحوه ی زندگی در خانواده ها و وابستگی های عاطفی آنان به والدین در شرایط مناسبی برای داشتن یک زندگی مستقل در سنین پایین  نیستند که اگر اینگونه شود موجب دخالتهای خانواده ها، به جهت رسیدگی به امور زندگی آنان می شود و ممکن است به مرور زمان دامن به  اختلافات خانوادگی بزند.

در بحث حقوقی و قوانین موجود در کشور برای تصویب سن مناسب ازدواج براتی گفت : درمبحث حقوقی بنده صاحب نظر نیستم در این باره باید فقها و افرادی که در راس قوانین هستند تصمیم گیری کنند و قوانین لازم را لحاظ کنند. که یک شورای فقهی در تاکید بر این مسئله تصمیم گیری کند.