به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، وظیفه روزنامه نگار در مقام رکن چهارم دموکراسی، داشتن نگاه تیزبین به مسائل، پیگیری موضوعات و در صورت نیاز ، نقد عملکرد مسئولان است، هرچند که این رویه به مذاق برخی دولتمردان و صاحبان قدرت خوش نیاید. در همه جای دنیا برای زنده نگه داشتن  روحیه نقادانه حمایت های حداکثری از روزنامه نگاران صورت می گیرد، اما در ایران شرایط برای روزنامه نگاران سخت بوده است . درخصوص بازداشت روزنامه نگاران منتقد و حمایت های انجمن صنفی روزنامه نگاران  با شهریار شمس مستوفی، دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران  گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

شهریار شمس مستوفی در مورد حمایت های انجمن صنفی از روزنامه نگاران گفت: « انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران ،وظیفه خود می داند از همه روزنامه نگاران در حد مقدورات خود دفاع کند. اولویت انجمن حمایت از اعضاست اما ،اگر عضو هم نباشند، وظیفه حرفه ای خود می دانیم که در حد توان از همکاران خود به طور گسترده در سطح داخلی یا بین المللی حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه حمایت های انجمن در  این موارد به دو صورت است ادامه داد :  وارد شدن بخش حقوقی انجمن و گرفتن وکیل و  حمایت های حقوقی لازم از کسی که مورد بازداشت قرار گرفته یا انجام رایزنی هایی در سطوح مختلف تا در صورت امکان از  راهکارهای جایگزین مثلا برای وثیقه استفاده کنیم. بخش حقوقی انجمن در هر حال سعی دارد حمایت های حقوقی لازم را از اعضا به انجام برساند، حتی اگر در موارد غیرمطبوعاتی مانند تصادف باشد سعی بر آن است که  در حد توان حمایت صددرصدی از اعضا داشته باشیم.»

وی در مورد تغییر در قانون مطبوعات گفت: «قانون مطبوعات جدید در حد لایحه  است که طی مراحل قانونی آن حداقل یک سال طول می کشد و نقاط ضعف بسیاری دارد، از جمله اینکه گروهی را بر فضای مطبوعات حاکم کرده و در مقام تصمیم گیری قرار می دهد که اکثریت دولتی هستند.  در حال حاضر قانون مصوب قبلی بر مطبوعات حاکم است.»

دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران بر داشتن روحیه انتقادپذیری مسئولان تأکید کرد: «انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران یک نهاد تازه تأسیس است  و قدرت هر انجمن به حضور اعضای آن بستگی دارد؛ یعنی هرچه حضور اعضا گسترده تر و وسیع تر باشد، قدرت آن انجمن بیشتر و بیشتر خواهد شد. تا کنون انجمن صنفی کارهای مختلفی انجام داده است، از جمله برگزاری کارگاه ها و جلسات متعددی با وزیر ارشاد، وزیر کار یا جلساتی در سطح معاونین و رئیس دفتر رئیس جمهور که بتوانیم سطح انتقادپذیری مسئولین را بالا ببریم. کل سیستم باید تحملش را نسبت به مطبوعات بالا ببرد. همچنین حرکت هایی مثل اینکه مدیر مسئول از حمایت روزنامه نگار خود به هر دلیلی شانه خالی کند، یک حرکت غیرحرفه ای است اما متأسفانه در مطبوعات ما گاهی این اتفاق رخ می دهد.»

وی افزود: «در وضعیت دشوار کنونی برای روزنامه نگاران، ما از راهکارهای قانونی و ابزاری که داریم استفاده می کنیم منتها، در این زمینه محدودیت داریم و در حد صدور  بیانیه و رایزنی و گرفتن وکیل و اقدامات حقوقی است و هرچه قدرت صنف با حضور اعضا تقویت شود طبیعتا تأثیرگذاری صنف هم بر مدیران مسئول و هم بر صاحبان قدرت بیشتر خواهد شد.

سخنگوی انجمن صنفی در مورد فعالیت های روزنامه نگاران در شبکه های اجتماعی اظهار داشت: «بر اساس قوانین حاکم بر انجمن صنفی، تعریف روزنامه نگاران شامل افرادی است که با رسانه های دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار کنند، منتها در فضای کنونی، رسانه ها معنای وسیع تری از این تعریف دارند. گاهی آنچه  در رسانه منتشر می شود نظر شخصی روزنامه نگار است و گاهی در همان فضای مجازی اطلاعاتی منتشر می کنند که در راستای وظیفه مطبوعاتی روزنامه نگار است. این دو مورد باید از یکدیگر تفکیک شود که با توجه به قوانین موجود کار سختی است.»

وی با یادآوری اینکه در زمان احمدی نژاد قوانین تغییر کرد و برای تشکیل انجمن های سراسری محدودیت ایجاد شد، تصریح کرد:  «ما فقط در سطح استان تهران می توانیم عضوپذیری داشته باشیم. شاید با گسترده تر شدن فعالیت ها بتوان با تشکیل کانون روزنامه نگاران، شهرهای دیگر را هم پوشش داد اما در حال حاضر شهرستان های مختلف انجمن های صنفی خود را دارند.»

مستوفی در مورد اقدامات انجام شده درخصوص پرونده مسعود کاظمی، روزنامه نگار بازداشت شده با بیان اینکه گاهی نمی دانیم پرونده شکل گرفته بر چه اساسی است و باید اول بررسی شود، عنوان کرد: «در مورد پرونده کاظمی شنبه جلسه داریم و این موضوع را که آیا اتهام وی مطبوعاتی است یا خیر بررسی می کنیم.»