به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، در واقع برای شروع رسیدگی مبلمان شهری مطابق با روز دنیا،  باید ابتدا کف خیابان ها را جارو کنیم چرا که وقتی از فضای خانه وارد فضای عمومی می شویم با نگاه اجمالی بر کف زمین، با کنده کاری و چاله چوله های بد منظره ای رو به رو خواهیم شد که در همان لحظات اولیه شهروندان را دلزده می کند.

مهم تر از آن مبلمان شهری نداشته پایتخت ایران است که به واقع نسبت به دیگر کلان شهر ها از فقر شدید ظاهری و نورپردازی رنج می برد، به طوریکه می توان تهران را شهر مربع ، مستطیل و  خاکستری معرفی کرد.

در این خصوص با رئیس گروه شهرسازی جامعه مهندسین مشاور ایران گفتگو کرده ایم که در ادامه می خوانید.

بهرام فریور صدری، رئیس گروه شهرسازی جامعه مهندسین مشاور ایران در گفتگو با خبرنگار اجتماعی برنا اظهار داشت: بیشترفضای شهری تهران اتومبیل محور است و متاسفانه فکر اساسی برای توسعه حمل و نقل عمومی و رسیدگی به مبلمان شهری آن نشده است.

وی تصریح کرد: متاسفانه پیاده روها و عرصه های عمومی فراموش شده اند یا اینکه بسیار کم به این عرصه توجه شده است بنابراین برای رسیدن به تکنولوزی روز در مبلمان شهری، ابتدا باید مطالعات و برنامه های "طراحی شهری" تهیه، تدوین و در نهایت اجرا شود که تاکنون با توجه به ارائه طرح و برنامه ها به مسئولان ذیربط، اتفاق مثبتی در این عرصه رخ نداده است.

فریور بیان داشت: سازمان زیبا سازی بیشتر به نقاشی بر دیوار می پردازد در حالی که باید به طراحی شهری اهمیت بیشتری بدهد تا فضای شهری پایتخت به این شدت فقیر به نظر نرسد.

رئیس گروه شهرسازی جامعه مهندسین مشاور ایران افزود: در واقع برای شروع مبلمان شهری مطابق با روز دنیا،  باید ابتدا کف خیابان ها را جارو کنیم و چاله چوله های بد منظره، کانال های آب روی رها شده در کف خیابان، اماکن و ... را ترمیم کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به ارائه برنامه طراحی شهری، کارشناسان فکری به حال آن نمی کنند، افزود: مسئولان یا نمی دانند یا نمی خواهند که انجام دهند ، مسئله مهم این است که طراحی شهری را باید در ابتدا به افراد حرفه ای در تدوین و برنامه نویسی واگذار کنیم و پس از آن بر روند اجرا نظارت داشته باشیم، خوشبختانه دکتر حناچی یک شهرساز است و ما در تلاش هستیم تا جلسه ای را با شهردار تهران در خصوص ارائه برنامه "طراحی شهری" برگزار کنیم.