به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا ، پیشرفت در تشخیص و درمان زود هنگام سرطان به این معنی است که امروزه انسان های بیشتر و بیشتری از سرطان جان سالم به در می برند. نجات یافتگان از سرطان، گاه تحت تأثیر  مشکلات سلامتی متعددی قرار می گیرند، اما معمولا بیشترین نگرانی آنها از ابتلای دوباره به سرطان است.

حقیقت آن است که در برخی افراد که سرطان آنها درمان شده است،  سرطان جدید و غیرمرتبط با سرطان پیشین بروز می کند که سرطان دوم نامیده می شود.

احتمال ابتلای برخی افراد که درگیر نوع خاصی از سرطان هستند، به انواع مشخصی از سرطان  بیشتر است، اما در موارد دیگر، نمی توان میزان خطر ابتلا به سرطان را تخمین زد. از آنجایی که ممکن است سال ها طول بکشد تا سرطان دوم بروز کند، احتمال یافتن روش درمانی برای سرطان ها بیشتر می شود؛ به همین دلیل است که میزان موفقیت در درمان سرطان دوم بیشتر و محتمل تر است.

نوع و اندام درگیر در سرطان دوم معمولا قابل پیش بینی نیست و در بیشتر مواقع کاملا با سرطان اول فرق دارد و گاهی اوقات سرطان جدید در همان عضو اول بروز می کند. به عنوان مثال، کسی که برای سرطان روده درمان شده، دوباره به همان سرطان مبتلا می شود. اما گاهی سایر اندام ها یا بافت ها درگیر سرطان دوم می شوند.

علت سرطان دوم چیست؟

همیشه مشخص نیست که علت دومین سرطان چیست. به نظر می رسد عامل به وجود آمدن سرطان دوم، گاه همان عواملی است که اولین سرطان را ایجاد کرده اند و در برخی موارد ممکن است ناشی از درمان سرطان باشد.