به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری برنا ، موفقیت چشمگیر دانش آموزان استثنایی در رقابت های علمی کشور که اکثرا در طرح فراگیر تحصیل کرده بودند،‌بار دیگر لزوم فراگیرسازی را مطرح کرده است.

مجید قدمی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا بحث فراگیرسازی را یک رویکرد جهانی خواند و گفت: نگاه جهانی بر این است که از رویکرد گلخانه ای و جداسازی دور شویم؛ زیرا رسالت آموزش و پرورش، آماده کردن فرد برای زندگی است و آموزش کودکان استثنایی جدای از این تعریف نیست. چه خوب است که مدرسه را نمایی از جامعه کنیم و همانطور که در جامعه همه افراد با تفاوت‌های فردی در کنار هم زندگی می کنند، در مدرسه نیز بچه ها تمرین کنند که چگونه در جامعه ارتباط بگیرند.

وی با اشاره به تاکید سند تحول بنیادین بر امر فراگیر سازی، الزامات در این زمینه را چنین برشمرد: اولین کار طراحی سیستم است؛ مدارسی که کودکان اسثنایی را می پذیرند، به عنوان مدارس پذیرا معرفی کرده و هر مدرسه استثنایی چند مدرسه عادی پذیرا را پوشش می دهد.

در وهله بعد، از آنجا که آموزش ضمن خدمت تمامی معلمان و مربیان این مدارس وجود نداشت، محتواهایی به شکل ویدئو آماده و در اختیار آنان قرار گرفت. همچنین در حد امکان رابط تعریف کردیم که به مدارس عادی سر بزند، معلم را توجیه کند و در صورت لزوم آموزش‌های لازم را به او بدهد .

این مربی کودکان استثنایی، کمبود نیروی انسانی متخصص را بزرگ‌ترین چالش بر سر راه فراگیرسازی دانست و افزود : با توجه به کمبود نیروی متخصص، اولویت با ساماندهی مدارس کودکان استثنایی است و بعد تخصیص رابط به مدارس عادی. برای رفع این معضل، محتواهای سمعی بصری بر پایه فرهنگ‌سازی مدارس عادی، نقش مدیر، معلم و حتی والدین تولید شد. همچنین با سازمان نوسازی هماهنگ کردیم که در هر منطقه حداقل سه مدرسه آماده سازی شود.

برای انتخاب این مدارس پذیرا به نکاتی مانند وجود رمپ، تردد آسان ویلچر در سرویس بهداشتی و فیزیک مناسب مدرسه توجه می کنیم. اما در همین بخش هم مشکلاتی وجود دارد؛ یکی هزینه بالا و دیگری تمایل خانواده ها برای انتخاب نزدیک ترین مدرسه به محل سکونت خود.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور استقبال والدین کودکان شامل این طرح (ناشنوا، نابینا، مشکلات جسمی حرکتی و اوتیست با بهره هوشی عادی) را بسیار خوب عنوان کرد و گفت: در حال حاضر حدود 73 هزار نفر در طرح فراگیرسازی مشغول به تحصیل هستند.

از میان کودکان استثنایی بیش از 350 نفر قبولی دانشگاه و 14 رتبه دو رقمی در مقطع کارشناسی و همچنین قبولی دکترا داشته ایم که اغلب این افراد در آموزش فراگیر بوده‌اند و نشان از موفقیت این طرح دارد.

معاون وزیر دلیل اصلی موفقیت دانش آموزان طرح فراگیر را قرار گرفتن این کودکان در جمع به ظاهر قوی تر از خود دانست و افزود: تلاش این کودکان برای رساندن خود به سطح دانش آموزان عادی باعث تقویت آنها می شود.

هدف سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در طرح فراگیر، رسیدن به استانداردها و رویکرد جهانی است. علی رغم همه مشکلات، حرکت نظام آموزش فراگیر رو به جلو است و امروز شاهد آن هستیم که چرخ آموزش دانش آموزان با نیازهای ویژه در ریل افتاده و زحمات مجموعه به بار نشسته است.