به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، با توجه به آمار اعلام شده در خصوص سن متارکه ( مردان بین 25 تا 36 سالگی و زنان 20 تا 34 سالگی) بر آن شدیم که ارتباط میان سن و طلاق را با نگاه روانپزشک و پژوهشگر مسائل اجتماعی در زمینه زنان و دختران بررسی کنیم که در ادامه می خوانید.

مهدیس کامکار در پاسخ به سوال مذکور به خبرنگار اجتماعی برنا گفت: به این دلیل که در 5 سال اول ازدواج هماهنگی مرد و زن بایکدیگر بسیار دشوار است بنابراین بیشترین میزان طلاق در یک تا 3 سال اول اتفاق می افتد.

وی تصریح کرد: دلیل عدم ناهماهنگی میان زن و مرد، اختلاف طبقاتی، اختلاف عقیدتی، فرهنگی و همچنین شرایط مالی نامطلوب است که با توجه به اینکه امروزه به صورت روز افزون یک طبقه در خط فقر شکسته می شود، افراد در مواجه با ناملایمتی ها، شکننده و تحریک پذیر تر شده اند.

این روانپزشک افزود: در بسیاری از مواقع طلاق به دلیل درماندگی زن و مرد در ادامه زندگی و به صوت توافقی اتفاق می افتد چون دیگر افراد به دلیل فشار های متعدد و مختلف، توان کش مکش های دادگاه را ندارند.

وی بیان داشت: البته امروزه نحوه آشنایی و توقعات از این دست که ما یکبار به دنیا می آییم و زندگی باید آنطور که می خواهیم برایمان بگذرد، روحیه جمعی را از جوانان ما گرفته و آنها با تفکر انفرادی خود وارد زندگی مشترک می شوند، در نتیجه ناهماهنگی های زناشویی و اختلافات از همین نقطه آغاز می شود.

پژوهشگر مسائل اجتماعی در زمینه زنان و دختران ادامه داد: در اغلب مواقع شاهد زنان باردار یا مادرانی که فرزندان چند ماهه داشته و برای طلاق اقدام کرده اند، هستیم که این موضوع نشان می دهد که حتی زوج های جوان در شرف متارکه، آموزش لازم برای جلوگیری از آسیب های بیشتر را ندیده اند.

کامکار تصریح کرد: افق دید مردم بسیار کوتاه شده و دیگر آنها نمی توانند درشرایط نامطلوب اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی فعلی حتی اهداف درازمدت خود را دنبال کنند، سیستم از افراد تشکیل می شود و فشارهای ناشی از آن بر جامعه کاملا تاثیرگذار است، بنابراین تبعیض شهروندی و حوادث های گوناگون ، فشارهای روانی مضاعفی را بر مردم تحمیل کرده و آستانه صبر و تحمل را کاهش داده است.

این روانپزشک تاکید کرد: امروزه هر کسی می خواهد با ازدواج و تشکیل زندگی مشترک تکیه گاه و مامن مالی برای خود پیدا کند که این نوع تفکر شایعه در میان پسران و دختران به شکست های زندگی مشترک، دامن می زند.

 

خبرنگار: هدی نتاج

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: