به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، هر روز بر تعداد دانشکده ها و موسسات آموزش عالی ارائه کننده رشته روزنامه نگاری افزوده می شود؛ از سوی دیگر اما شاهد افت کیفی مطالب ارائه شده در رسانه ها هستیم. چگونه است که گاه این دانشجویان و دانش آموختگان از به کارگیری ساده ترین اصول خبرنویسی نیز عاجزند. برای یافتن دلیل این امر با دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران به گفتگو نشسته ایم.

شهریار شمس مستوفی به خلأ وجود آموزش های کاربردی در زمینه روزنامه نگاری اشاره کرد و گفت: دانشکده خبر و همچنین دانشکده هایی که به عنوان علمی کاربردی در این زمینه راه اندازی شده اند، باید به صورت عملی و کاربردی آموزش دهند اما متاسفانه جایی که دانشجویان حوزه روزنامه نگاری بتوانند کارآموزی کنند، نداریم. رسانه های کوچک و متوسط امکان آموزش به این افراد را ندارند و رسانه های بزرگ هم محدودیت هایی دارند که فقط به چند نفر در طول سال می توانند آموزش های کاربردی بدهند. این آموزش های عملی به علت فشردگی کار، در کوتاه مدت محقق نمی شود و حداقل باید یک سال در حوزه های مختلف کار کنند تا کارآزموده شوند.

وی افزود: خبرنگاری علی رغم اینکه علم است و نیاز به گذراندن دوره های تئوری دارد، نیازمند کار اجرایی نیز هست؛ مانند رشته های پزشکی که باید پس از گذراندن دوران پیراپزشکی وارد بیمارستان  شوند یا وکالت که فرد پس از اخذ مدرک لیسانس باید در امتحانات کانون وکلا شرکت کرده، سپس نزد یک وکیل باتجربه شروع به کار کند و پس از اخذ تأییدیه های لازم وکیل شود.

اما این بخش در رشته روزنامه نگاری مغفول مانده است. عملا دانشکده ها و دانشگاه هایی که در این زمینه کار می کنند، در برگزاری دوره های کارآموزی دچار ضعف هستند. بخشی از این ضعف برمی گردد به سیستم آموزشی و بخشی هم بر می گردد به اینکه نهادهای رسانه ای کشور برای این موضوع پیش بینی های لازم را انجام نداده اند و از لحاظ قانونی اجباری برای رسانه ها در ارائه دوره کارورزی و آموزش عملی دانش آموختگان روزنامه نگاری وجود ندارد.

دبیر انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران این ضعف را با سیستم آموزش عالی در کشور مرتبط دانست و گفت: نه فقط در حوزه روزنامه نگاری بلکه تقریبا در تمام حوزه هایی که نیاز به کارورزی دارند، سیستم آموزش عالی ما دچار ضعف است.

در گذشته آموزش روزنامه نگاری توسط خود نهادهای مطبوعاتی مانند کیهان، اطلاعات، حتی همشهری و ایران انجام می شد؛ بدین صورت که افراد علاقه مند که گاه شغل های دیگری هم داشتند، به این نهادها وارد می شدند و پس از کارآموزی و رشد و بالندگی در این زمینه، وارد فضای کاری می شدند.

تعداد رسانه های ایران اعم از روزنامه و خبرگزاری، از کل کشورهای اتحادیه اروپا بیشتر است، عرضه و تقاضا هم در این بازار مشخص است اما به دلیل ساختار ضعیف آموزش عالی کشور و کم بودن درآمد رسانه ها، در این حوزه ها امکان آموزش دهی وجود ندارد.