به گزارش گروه اجتماعی برنا ؛ مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبزی شهر تهران با تاکید  بر اینکه  این پروژه شامل مناسب سازی معابر برای استفاده کلیه توان یابان از جمله روشندلان و تسهیل در دسترسی آنان به تمامی امکانات و تجهیزات بوستان است ادامه داد :  تامین مبلمان ویژه توان یابان ، نصب آبخوری ها ، تجهیزات تندرستی و آمادگی جسمانی ، تابلوهای راهنما و سرویس های بهداشتی مناسب استفاده کم توانان ، نصب وسایل بازی قابل استفاده توسط کودکان کم توان و توقفگاه ویژه خودرو از دیگر بخش های پروژه مناسب سازی بوستان های شهر تهران است.

مختاری در زمینه اقدامات انجام شده برای تامین ایمنی وسایل بازی کودکان در بوستان ها گفت : نظر به ضرورت و اهمیت حفظ سلامت شهروندان و بویژه کودکان عزیز ، با انعقاد تفاهم نامه ای با اداره کل استاندارد استان تهران  نسبت به اجرای این مهم اقدام نموده و با معرفی شرکت های واجد شرایط از سوی اداره مذکور ، فعالیت اجرایی بررسی وضعیت ایمنی و استاندارد سازی وسایل بازی کودکان از اواخر دیماه آغاز خواهد شد .

مدیر عامل سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران تاکید کرد  :  هر ساله طی تهیه دستورالعمل ایمنی، بهداشت و محیط زیست در بوستان ها و ابلاغ آن به شهرداری های مناطق بیست و دوگانه ،آنان را به رعایت اکید مفاد این دستورالعمل و درج بندهای آن در قراردادهای نگهداری فضای سبز پیمانکاران و عوامل اجرایی مربوطه ملزم مینماید .در این دستورالعمل کلیه موارد عملیاتی که منجر به بهبود وضعیت و یا هشدار نسبت به عواقب ناشی از عدم رعایت موارد بهداشتی ، فنی ، ایمنی و زیست محیطی در محدوده بوستان ها و فضاهای سبز می گردد بررسی و مکتوب شده و کلیه کارشناسان مقیم مناطق و ناظرین سازمان ملزم به بازدید روزانه و مستمر از تمامی بوستان ها و شناسایی موارد خطر آفرین شامل عدم ایمنی وسایل و کفپوش زمین بازی کودکان ، وسایل بدنسازی ، سیستم شبکه روشنایی و ایمنی پایه چراغ ها و پیگیری جدی جهت حذف زوائد فیزیکی و مرمت و رفع کلیه ناایمنی ها و بطور اخص آبنماها و دریاچه ها و برکه ها و رفع نواقص آنها گردیده اند و این موارد بطور مستمر توسط کارشناسان ناظر بوستان ها کنترل می شود.

وی در ادامه گفت  :  شهرداری ها موظفند نسبت به آموزش استفاده ، نگهداشت و بازسازی وسایل وتجهیزات بازی اقدام نمایندکه در این رابطه اعتبارات لازم متناسب با شرایط بوستان مانند تعداد مخاطبان، گروه سنی، مقیاس بوستان، مساحت زمین بازی جهت نصب وسایل جدید در اختیار آنها قرار میگیرد.لازم به ذکر است کلیه عوامل ذیربط شهرداری ملزم گردیده اند تا وسایل بازی کودکان و بدنسازی بزرگسالان جهت استقرار در بوستان ها را از تولیدکنندگان دارای گواهینامه سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ،که نشانه استاندارد بودن کالا است ، تهیه نمایند . ضمنا" پیمانکاران نگهداری فضای سبز نیز موظف هستند پس از نصب نسبت به تعمیر با استفاده از لوازم یدکی استاندارد شرکت تولید کننده ،شستشو و رنگ آمیزی ادواری وسایل بازی که غالبا" پلی اتیلنی می باشند اقدام کنند.

مختاری در پایان تصریح کرد : کلیه مناطق بیست و دوگانه دارای واحد مدیریت ایمنی بهداشت و محیط زیست بوده و کارشناسان و ممیزین سامانه HSE  مناطق و بازرسان سامانه HSE شرکت شهر سالم بطور مستمر از بوستان ها بازدید نموده و در خصوص رفع نواقص ، گزارشات لازم به شهرداران مناطق ارسال می شود. ایمن بودن تابلوهای برق موجود در بوستان ها، سالم بودن کفپوش و وسائل بازی کودکان، وضعیت سرویس های بهداشتی، سلامت آب شرب و . . . از اولویت های این سامانه در پایش ها است.