به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، سال های زیادی از ضرورت ساماندهی دستفروشان از زبان فعالان اجتماعی و مسئولان می شنویم اما تاکنون جزء برخورد سلبی با این افراد ،راهکار دیگری مشاهده نشده است .

اینکه چرا ساماندهی دستفروشان با وجود احراز ضرورت آن فقط گفته می شود و  انجام نمی شود سوالی بود که برای پاسخ به آن با عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفتگو کرده ایم.

زهرا ساعی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی برنا گفت: ساماندهی دستفروشان از وظایف شهرداری ها است اما چون شهرداری از 2 کالبد مختلف به این موضوع نگاه می کند، نمی تواند این بخش را به درستی مدیریت کند.

وی تصریح کرد: در واقع شهرداری از 2 ناحیه کالبد فیزیکی و کالبد درونی شهر باید به موضوعات شهری بپردازد که وقتی تنها به کالبد فیزیکی توجه نشان می دهد دستفروشان را بعنوان افراد زائد، مخلان نظم و زیبایی شهر می بینند.

عضو کمیسیون اجتماعی ادامه داد: به طور حتم از بین بردن کسب و کار خیابانی در شرایط فعلی که بستر اشتغال فراهم نیست آسیب شدیدی به خانوار ایرانی وارد می کند و افراد نیازمند را به کانال های نادرست و انجام بزه کاری هدایت می کنیم که پیامدهای جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

ساعی بیان کرد: وظایف شهرداری تعیین جایگاه و بازارچه های مخصوص دستفروشان است حتی پیشنهاد می کنم برای افزایش درآمد بساطیان خیابانی، محل های تورسیت پذیر و گردشگری را به آنها اختصاص دهیم تا هم منجر به سهولت خرید شهر وندان شود و دستفروشان نیز درآمد کافی برای تامین معاش زندگی خود را داشته باشند.

وی در پایان گفت: متاسفانه شهرداری به این مسائل توجه ای نشان نمی دهد و مجلس نیز برای ساماندهی هر چه سریعتر و تعیین تکلیف بساطیان با جدییت بیشتری موضوع را پیگیری خواهد کرد.