به گزارش برنا، محسن جعفری نژاد اظهار داشت: پرندگان مهاجر سیبری و مناطق سرد آسیایی به دلیل یخبندان هر ساله فصل زمستان را در حاشیه رودخانه ها و سدهای کهگیلویه و بویراحمد سپری می کنند.

وی بیان کرد: سد کوثر و رودخانه زهره از مهمترین مناطق زمستان گذاری پرندگان مهاجر در کهگیلویه و بویراحمد است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: 2 گروه از کارشناسان متشکل از هشت نفر کار سرشماری از این گونه های ارزشمند را انجام می دهند.

وی بیان کرد: نتایج این سرشماری به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال می شود و بر اساس تحلیل های کارشناسی وضعیت حفاظت و حمایت آنان بررسی قرار می گیرد.

جعفری نژاد ابراز داشت: به علت خشکسالی در سال های اخیر تعداد پرندگان مهاجر کاهش یافته بود ولی امسال پیش بینی می شود به علت بارش های مطلوب تعداد پرندگان با افزایش داشته باشد.

وی روش شمارش در این طرح را مشاهده مستقیم با استفاده از دوربین و تلسکوپ بیان کرد.

وی گفت: در این سرشماری ضمن پایش منابع آبی،سلامتی پرندگان نیز مورد بررسی و دقت قرار می گیرد.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود 16 هزار و 249 کیلومتر مربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

اختلاف دمای گرمترین و سردترین نقاط کهگیلویه و بویراحمد به 20 تا 30 درجه سانتیگراد در فصول مختلف می رسد .

پرندگان مهاجر آسیایی از گونه‌های انواع لک‌لک، حواصیل خاکستری و سفید و مرغابی سار، چنگر، کاکانی، پرستوی دریایی، گیلانشاه و بالکان هستند.

به گفته این کارشناسان ،70 درصد از گونه‌های آبگیرهای کهگیلویه و بویراحمد را آبزی و سایر پرندگان را کنار آبزی تشکیل می‌دهد.

استان 713 هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.