به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران احمد مسجد جامعی در یکصد و سیزدهمین جلسه شورا با اشاره به موضوع انتشار بوی نامطبوع در تهران گفت: بیش از 10 روز از انتشار غیر منتظره بوی نامطبوع در وسعت شهر تهران و تشکیل کمیته پیگیری و ریشه یابی می گذرد اما متاسفانه تاکنون هیچ گزارش رسمی به منظور روشن سازی افکار عمومی از متولیان رسیدگی به موضوع ارائه نشده است.

وی ادامه داد: عدم وجود مدیریت واحد و یکپارچگی در کنترل شرایط موجود و پوشش اخبار موجب شد تا در همان ساعات اولیه مواجهه با این پدیده نوظهور، طبق روال مرسوم گروهی پیشرو در فضای مجازی شروع به خبر سازی و گمانه زنی پی در پی کردند. از موضوع ترکیدگی لوله فاضلاب گرفته تا احتمال فعالیت های آتشفشانی و بالا آمدن گاز از چاه فاضلاب پلاسکو و بوی فاضلاب ناشی از شیرابه های آراد کوه و فعالیت صنایع لبنی و کشتارگاه های تهران.

مسجد جامعی اظهار داشت: اگر خاطرمان باشد زمانیکه برای نخستین بار پدیده ریز گرد را تجربه کردیم ، آنطور که می بایست به آن توجه نشد و گمانه زنی های غیر اصولی و غیر مسئولانه موجب شد تا اصل و ریشه مشکل در زمان خود شناسایی نشود و امروز نیز شاهد آن هستیم که این مشکل در صدر چالش های محیط زیستی قرار گرفته و هر سال به وسعت آن اضافه می شود.

وی در ادامه سخنان خود خاطر نشان ساخت:  موضوع بوی نامطبوع گرچه با چهره بحران محیط زیستی در اخبار مطرح شده است اما در واقع به دلیل سبک اطلاع رسانی نادرست به احساس عدم امنیت شهروندان به ویژه در حوزه سلامت شان دامن زده و در واکنش ذهنی مردم به عدم اعتماد به مدیران شهری خواهد انجامید.

مسجد جامعی افزود:  بنابراین در واکنش به انتشار ناگهانی بوی نامطبوع در چنین وسعتی که به نوبه خود پدیده ای نوظهور می باشد لازم است تا شهرداری تهران به عنوان متولی مدیریت بحران منشا و منبع انتشار بوی نامطبوع و گزارش اقدامات انجام شده را برای جلوگیری از تکرار آن و رفع نگرانی شهروندان تهرانی به شورای شهر ارائه نماید.

مسجد جامعی در ادامه اظهارات خود و با اشاره به موضوع اخذ عوارض از تونل های شهری نیز گفت: این موضوع به شورای چهارم باز می گردد و آن موقع نیز روزنامه ها و اعضای اصلاح طلب شورا مانع تصویب این امر شدند. کسانی که آن روز با این مصوبه مخالفت کردند امروز اکثریت شورای پنجم را تشکیل می دهند لذا شهروندان نگرانی از این بابت نداشته باشند.